Skocz do zawartości

[3000] Szosa endurance pod oponę 35mm


Rekomendowane odpowiedzi

Szukam roweru szosowego z mniej sportową pozycją oraz możliwością zmiany opony na 35mm. Ogólną charakterestykę i przełożenia chciałbym jak w typowym rowerze szosowym.

Z tego co do tej pory wyczytałem pod takie wymagania najpopularniejsze są Tribany RC120 Disc[2299(+100zł) i RC500 [3199(+400zł)]. Kiedyś różnica pomiędzy nimi wynosiła 600 zł, ale po ostatnich podwyżkach wzrosła do 900zł. Czy przy nowych cenach warto dołożyć do wyższego modelu? Osoba która zaczyna dawno nie jeździła rowerem odczuje różnicę? Z uwagi na brak dostępności w sklepach stacjonarnych nie mam możliwości fizycznego porównania

Czy ewentualnie do 3000zł znajdę lepszą alternatywę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie będę raczej celował w S jeśli będzie to rower z decathlonu. Dużo więcej ludzi pisze, że wybrało zbyt duży rower niż zbyt mały. Poza bardziej pochyloną pozycją odczuje jeszcze jakieś różnice? Gdybyś przy takich wymiarach wybierał dla siebie byłoby to S czy M?

RC120 odpadł z uwagi na Tourneya na którego sporo osób narzeka i wkładany jest do najtańszych rowerów.

Czy są jakieś inne różnice pomiędzy Clarisem/Sorą/Tiagrą poza ilością biegów w kasecie? Patrząc na technologie, które podkreśla Shimano w opisach wydają się być identyczne. Nawet klasyfikację mają taką samą:

image.png.82a155030da01deb518337818b25a179.png

 

Zastanawiam się jeszcze nad dołożeniem do niepełnego 105 w RC520, bo raczej rower zostanie ze mną na długo.

Czy jeżdząc po terenach równinnych i korzystając w przerzutek w małym hamulce i 105vs Sora będą robiły dużą różnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dużo więcej ludzi pisze, że wybrało zbyt duży rower niż zbyt mały.

Bo się im na każdym kroku wciska za duże rowery w imię mitycznego komfortu (już nawet pomijam wypychanie na siłę tego co jest na stanie)

Cytat

Poza bardziej pochyloną pozycją odczuje jeszcze jakieś różnice? Gdybyś przy takich wymiarach wybierał dla siebie byłoby to S czy M?

W teorii niższa waga i większa sztywność ale to raczej ciężkie do zaobserwowania. Ja bym w ogóle tribana nie kupił bo nie odpowiada mi żądnym ze swoich parametrów😝 Zaczynając od geometrii a kończąc na wyglądzie. Najlepiej byłoby gdybyś się przymierzył, może się okazać, że Twoja mobilność nie pozwoli jeździć na S.

Cytat

Czy są jakieś inne różnice pomiędzy Clarisem/Sorą/Tiagrą poza ilością biegów w kasecie? Patrząc na technologie, które podkreśla Shimano w opisach wydają się być identyczne.

Ilość biegów, masa, precyzja i kultura pracy. Bardzo dużą zaletą tiagry jest kompatybilność ze wszystkimi wyższymi grupami, łatwo coś ulepszyć czy nawet przejść na 11s.

Cytat

Zastanawiam się jeszcze nad dołożeniem do niepełnego 105 w RC520, bo raczej rower zostanie ze mną na długo.

Czy jeżdząc po terenach równinnych i korzystając w przerzutek w małym hamulce i 105vs Sora będą robiły dużą różnicę?

Szczerze? Traktując rower jako typowo szosowy ani rc500 ani 520 nie jest sprzętem, który wystarczy na lata (chyba, że ktoś naprawdę mało wymagający jest). Ma masę kompromisów, które prędzej czy później zaczną denerwować - badziewne koła, brak prawdziwej hydrauliki, brak sztywnych osi, ciężka rama ciosana siekierą, która wygląda jak spawana elektrodą. Rowery dobre na początek żeby zobaczyć "z czym to się je" i po sezonie czy dwóch wymienić na coś lepszego. Do takiego testowania wystarczy i sora. Jeśli masz się jakoś specjalnie naginać z kasą żeby kupić rc520 to wydaje mi się, że nie warto. Jak już dokładać to do czegoś naprawdę dobrego a nie kolejnego półśrodka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Najlepiej byłoby gdybyś się przymierzył, może się okazać, że Twoja mobilność nie pozwoli jeździć na S.

Co przez to rozumiesz? Raczej z przymierzeniem ciężko, bo jak byłem ostatnio w Decathlonie to nie było na na stanie były tylko R100 z serii Triban. Plus zakupu przez internet w Decathlonie że mógłbym pojeździć tydzień i jak nie podpasuje to zwrócić.

Cytat

Jak już dokładać to do czegoś naprawdę dobrego a nie kolejnego półśrodka

Właśnie to będzie mój jedyny rower i poza szosą chciałbym mieć możliwość pojechania po innym utwardzonym gruncie jeśli wybiorę się na rower z dziewczyną. Wobec tego chciałem wrzucić tam oponę 32-35 mm. Większość innych rowerów na standardowych zaciskach pozwala maksymalnie na włożenie 26-28 mm.

Jednak mimo wszystko chciałbym taka bardziej wyrozumiała szosę niż typowy gravel.

Budżet nie jest z gumy, ale mógłbym go podciągnąć do 4500zł tylko byłby to rower mój jedyny rower i szkoda byłoby mi go zostawiać pod pracą i na mieście.

Jest coś innego dostępnego co można by rozważyć jako alternatywę? bo w internecie głównie wszyscy polecają Tribany.

I jeszcze pytanie odnoście systemu tubeless. Czy mógłbym kupić np opony 35mm i je zrobić jako tubeless na standardowych kołach czy wymagania są inne niż dla dętkowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jest coś innego dostępnego co można by rozważyć jako alternatywę? bo w internecie głównie wszyscy polecają Tribany.

Można walić modelami ale rowerów na rynku nie ma, po prostu. Trzeba grzebać, patrzeć co da się kupić i wtedy dopiero myśleć czy to pasuje do wymagań. Tribany po prostu są i to ich największa zaleta.

Cytat

Budżet nie jest z gumy, ale mógłbym go podciągnąć do 4500zł tylko byłby to rower mój jedyny rower i szkoda byłoby mi go zostawiać pod pracą i na mieście.

Rowerów o takiej wartości się nie zostawia bez opieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, crixus937 napisał:

Co przez to rozumiesz? Raczej z przymierzeniem ciężko, bo jak byłem ostatnio w Decathlonie to nie było na na stanie były tylko R100 z serii Triban. Plus zakupu przez internet w Decathlonie że mógłbym pojeździć tydzień i jak nie podpasuje to zwrócić.

Rozumie to, że jak przecenisz swoją gibkość, to okaże się, że ten "bardziej dopasowany" rower jest tak niski, że po 20-30km będziesz miał zdrętwiały kark i ręce, ból krzyża i dość jazdy rowerem.

Co do zwracania, to upewnij się jaka jest polityka zwrotów w Decathlonie, bo owszem, towar z netu można zwrócić, ale używany to już tak niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...