Skocz do zawartości

[przerzutka tylna] działa dobrze, ale łańcuch hałasuje


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam taki problem z tylną przerzutką. Prawie cały czas słyszę terkotanie, takie jakby linka była źle wyregulowana śrubami baryłkowymi. Przełożenia zmieniają się bez problemu w górę i w dół, na stojaku i w czasie jazdy, ale dźwięk jest taki, jakby śruba baryłkowa była źle ustawiona. kręcenie śrubami (zarówno tą przy przerzutce, jak i tą przy manetce) powoduje tylko rozregulowanie przerzutki, ale dźwięk nie ustaje. Dźwięk pojawia się na każdym przełożeniu. Czasami pomaga wrzucenie jednego biegu w górę lub w dół i z powrotem na ten, który potrzebuję, ale czasami mnie szlak trafia jak muszę tak klikać. A po zmianie na inne przełożenie i ponowne na to samo i tak znowu słychać to terkotanie.

-linki i pancerze czyste, lekko naoliwione,

-manetka chodzi lekko,

-przerzutka i hak proste,

-przerzutka według mnie nie ma dużych luzów,

-wszystko poskręcane, nie ma żadnych luzów,

-łańcuch i kaseta prawie nowe, niezużyte.

Jedyne co podejrzewam, to kółeczka przerzutki mogą mieć za duży luz, ale nie mam do czego porównać. Są to kółeczka na tulejach ślizgowych i mają (tak jak przerzutka) prawie 16000 km przebiegu. Rower z 2008 roku. Przerzutka Deore RD-530.

Czy luzy na kółeczkach mogą być przyczyną takiego terkotania? Jak nie, to co jeszcze mogę sprawdzić?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Odległość kółeczka od kasety chyba była dobra, ale jeszcze to skontroluje.

A jak mam dobrać kołeczka na łożyskach? Kupić obojętnie jakie z taką samą ilością zębów, czyli 11? Czy są różne grubości kółek, albo średnice otworów? Wiem na pewno, że są z rozróżnieniem górne i dolne.

Niepotrzebne mi są jakieś super lekkie, super wytrzymałe, z super niskimi oporami, a co za tym idzie super drogie ;). W miarę dobre, do rekreacyjnej jazdy na trekkingu.

Co mogę wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihau_, dzięki za link. O taką cenę mi chodziło. 👍🏻😉 Wydaje mi się tylko, że otwory do przykręcenia są większe niż w tych co są teraz. Możliwe to, czy wszystkie mają taką samą średnicę? I czy te kółeczka są kierunkowe?

Godzinę temu, pinok napisał:

Skąd pewność że hak prosty? masz przyrząd do prostowania haka?

No tak, źle napisałem. Na oko wydaje mi się, że proste 😉.  Przerzutka nigdy nie była uderzona, rower się nie przewrócił na nią. Przyrządu nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

  

W dniu 14.03.2021 o 20:21, Mihau_ napisał:

Z kółkami masz zestaw reduktorów 

Dzięki wszystkim za opowiedzi.

Na jednym ze zdjęć jest napisane "A = Shimano 8 speed compatible". Ale znalazłem te kółka w innym sklepie, było zdjęcie opakowania i wynika z niego, że kółka są do przerzutek Shimano 9, 10, 11 rz. Sprzedający z rowerekplus to potwierdził. Ja mam kasetę 8 rz. Tak wiem, moja wina, mogłem napisać w pierwszym poście.

Czy "A = Shimano 8 speed compatible" nie dotyczy czasami wersji  BDP-01, 10T? Takiej jak TU.

Jednak, jak patrzę w internecie, to ta moja przerzutka wszędzie jest opisana jako 9 rz! Więc wersja BDP-02 może będzie pasować?!

I teraz nie wiem, czy ten model kiedyś był 8 rz., a teraz jest 9 rz. (w co wątpię), czy są jakieś "podmodele" tego samego modelu przerzutki (w co też wątpię) czy taką zamontowali i to jest poprawnie, tak ma być? Jak sprawdzić co ja mam, bo już zgłupiałem? 🤪

Łańcuch zawsze kupowałem do kaset 8rz.

Zmierzyłem fabryczne kółka przerzutki:

- średnica otworu montażowego kółeczek oraz śruby 5 mm,
- długość śruby bez łebka ok. 14,5 mm,
- grubość kółeczek ok. 9,2 mm.

I teraz znowu pytanie, czy kółka BDP-02 będą pasowały do mojej przerzutki?

Sprzedający polecił mi takie, do przerzutek 8rz.: https://allegro.pl/oferta/kolka-przerzutki-sunrace-11t-loz-masz-shimano-sram-7955738373. Są one warte zainteresowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tak też mi się wydawało.

Dla pewności jutro jeszcze sprawdzę, żeby nie było Zonka. Jak jest ten model, to zamawiam BBB BDP-02.

A jeszcze jedno pytanie tak dla ciekawości. Jeżeli przerzutka jest pod 9 rz. a łańcuch pod 8rz., to czy te kółka nie zużywają się szybciej, czy to nie ma wpływu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...