Skocz do zawartości

[Kolarka jazda amatorska] jak zacząć


Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu namysłach, wybrałam sobie ze chce nauczyć się i wdrożyć w jeździe na kolarce. Co powinnam wiedzieć gdzie kupować części, co jak i z czym się je.

Głodna odpowiedzi nawet na te nie zadane pytania. Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz sama budować rower?

Rower szosowy wymaga przyzwyczajenia do pozycji i choćby posługiwania się szosową kierownicą wraz z klamkomenetkami.

Fajnie jest mieć odpowiedni ciuch, skrojony pod rower szosowy. Wkładka w spodenkach raczej obowiązkowa ze względu na spore przenoszenie nierówności w drodze, w porównaniu do innego typu rowerów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolić nogi i nauczyć się tych wszystkich zwrotów co używają PRAWDZIWI szosowcy. Koniecznie musisz się też umawiać na ustawki i podziwiać sprzęt innych ( z wzajemnością). No i skarpetki muszą być pod kolor butów czy tam majtek, a majtki pod kolor kasku, a kask pod kolor górnej rury roweru.

Jazda na szosie to skomplikowana sprawa, nie możesz wsiąść i jechać bo wyjdziesz na amatorkę i nikt Ci nawet nie odmachnie na trasie. Apropo odmachiwania. W sumie to i tak mało kto robi to na szosie. Na szosie zawsze robi się trening, na 100%, nie ma czasu na durnoty. Jedyne odstępstwo to picie.

A tak na serio, to chyba po prostu trzeba zacząć jeździć. Kask, wygodne ubranie ( nie musi być drogie). Ze sprzętu oprócz roweru, przyda się jeszcze pompka do ciśnień w rowerze szosowym. Jakaś zapasowa dętka i Multitool. W sumie to zestaw jak na każdy inny rower.

Odnośnie samej techniki jazdy, to na początku polecam ostrożnie hamować i wchodzić w zakręty. Trzeba to wyczuć. Jednak cieniutka opona nabita do 6-8 Barów to nie jest kawał przyczepnej gumy, a i same hamulce, zwłaszcza tańsze, raczej spowalniają niż hamują.

Bardziej precyzyjne pytania byłyby łatwiejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak to samo?

Na szosie robi siè treningi, walczy o Waty i sekundy!

Gravel to za to styl życia, romantyczne pedałowanie cokolwiek to znaczy...

A ja nadal czekam na konkretne pytania 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup rower

Znajdź najwyższą górę w okolicy

Zaczniej wjeżdżać tak czesto jak możesz

Po jakimś czasie zmień przerzutkę z tylu z np 25 na 23

Zmieniaj rytm

Wróć do lżejszej przerzytki i zwieksz kadencję

Staraj sie robić 4 do 5 powtórzeń w tym damym rytmie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłam że kupie Lapierre Sensium AL 200 na pierwszy jest w mojej okolicy i nie drogi jak na pierwszy. 

Tu pojawia się moje pytanie, jak nauczę się wszystkich tekstów szosowców, i wsiądę już na rower to wybaczy mi  on moje błędy i naukę? 

Boje się trochę ze przez roztrzepanie coś odwale i rower będzie kapuut 😕 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szosie musisz pamiętać, żeby mniej nerwowo reagować, nie szarpać gwałtownie kierownicą itd. Szosa jest "czulsza" niż rower MTB czy jakiś miejski, mniej wybacza ze względu na to, że wszystko jest węższe, nie ma amortyzacji, opony są mocno napompowane.
Z drugiej strony jeżdżąc samemu na szosie jest bezpieczniej niż na MTB w terenie, bo mniej przeszkód. :) W grupie bywa już różnie (z tego co słyszałem, bo od zawsze jeżdżę szosą sam).

I błagam, nie ucz się tekstów i zachowań szosowców, to nic dobrego.
Tych "prawdziwych szosowców" widzę tak:
https://images-wixmp-ed30a86b8c4ca887773594c2.wixmp.com/f/792aae73-cbf1-4f63-8480-ab6f0faaeade/d738a38-27c90431-0a57-4f7b-ac9a-a9777b4dec89.jpg?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOiIsImlzcyI6InVybjphcHA6Iiwib2JqIjpbW3sicGF0aCI6IlwvZlwvNzkyYWFlNzMtY2JmMS00ZjYzLTg0ODAtYWI2ZjBmYWFlYWRlXC9kNzM4YTM4LTI3YzkwNDMxLTBhNTctNGY3Yi1hYzlhLWE5Nzc3YjRkZWM4OS5qcGcifV1dLCJhdWQiOlsidXJuOnNlcnZpY2U6ZmlsZS5kb3dubG9hZCJdfQ.NAk2uj2BAE0z7AR3tVSaTNnq3AJ2ytFu3lR3782-_uk

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

19 godzin temu, chudzinki napisał:

Że tacy rozciągnięci? 🤣

@malaaga, duże zniżki masz w tym sklepie? W innym temacie chwalisz się kupionym MTB i wrzucasz link z rowertour, tutaj szosa. 

Napisałam tam "Jedyny na którym ja bym zawiesiła oko w takim przedziale cenowym to Rower Romet Rambler R9.2 ewentualnie Romet Rambler R7.3 Rower MTB Hardtail 27,5 niebieski 2020" nie pisze ze go mam...  

Jestem tu nowa, próbuje się jakoś zaadaptować do waszego towarzystwa, a jestem brana jak jakiś wróg. Nie jest to zachęcające by się włączać w konwersacje skoro tak zostaje odebrana. Szukam tu rad i wiedzy, bo jestem zielona w temacie.

Po drugie.. Ten sklep rowerowy jest niedaleko mnie, więc jak coś tam znajdę moim zdaniem ciekawego albo godnego polecenia to czemu mam nie dodać? Do Allegro mam uraz po wielu zakupach które mogę zaliczyć zdecydowanie do nie udanych... 

Czuje jak by to forum było tylko dla znawców fachu i nikt z zewnątrz kto przyszedł nie może nic powiedzieć. Nie dość, że obawiam się jak już coś napisze ze mnie wyśmieją, bo nie posiadam jeszcze takiej wiedzy specjalistycznej to jeszcze  ze zostanę odebrana jako intruz.

Może jednak ten sport nie jest dla nowych, otwartych na wiedzę i chęci uprawiania go. Przykro mi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...