Skocz do zawartości

[koło] Jak kupić ?


kakara

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę mnie nie zabić śmiechem :) Potrzebuje kupić koło do roweru trekingowego z wolnobiegiem rozmiar 28. I tu kończy się mój zakres informacji, reszta to wątpliwości. Czy rozmiary obręczy są ujednolicone czy są różne i to jedyna rzecz na którą muszę zwrócić uwagę? Czy na starym kole znajdę jakieś oznaczenie które pomoże mi w zakupie? Na co jeszcze zwrócić uwagę (np. otwór na wentyl?)  Jakie koła są godne polecenia a jakie omijać szerokim łukiem (chińska tandeta) choć nie mam ochoty wydawać kroci mając 20 letni rower służący mi tylko do dojazdów do pracy. Czy rowerarz ma rację, że po kilkukrotnym centrowaniu koła nie ma to już większego sensu i trzeba kupić nowe, a może samą obręcz? Mój rower to Unibke Voyager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w sumie dlaczego chcesz zmieniać koło  albo obręcz ? 

Jeśli rower ma tyle lat co piszesz to chyba nie warto zmieniać obręczy tylko  całe koło . Przy wymianie obręczy prawdopodobnie musiałbyś zmieniać szprychy . Gdybyś zlecił to serwisowi to interes robi się chyba nieopłacalny w stosunku do nowego . Ja kupiłbym koło . Przy okazji moim zdaniem warto przejść z wolnobiegu właśnie na kasetę . Nie wiem jak teraz ale kilka lat temu były kasety 7 biegowe ( bo rozumiem że teraz tyle masz biegów z tyłu ) . Jeśli takiej nie znajdziesz to trzeba 8 rzędową , a to wiąże się ze zmianą manetki i prawdopodobnie przerzutki , no i w każdym wypadku trzeba kupić kasetę  . Czyli większy remont . Rozmiary są ujednolicone czyli szukasz koła 28" , otwór na wentyl w zależności od tego co preferujesz . Albo samochodowy ( AV ) albo presta ( SV chyba ) .

Gotowych kół na wolnobieg nie polecę żadnych , na kasetę też zresztą też nie , nie siedzę w temacie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro musisz zmienić całe koło to rozsądnie byłoby pożegnać wolnobieg i kupić koło z piastą na kasetę. I nic poza tym nie musisz zmieniać, bylebyś tylko wybrał kasetę o ilości biegów jakie obsługuje manetka*... (no pewnie też łańcuch bo starego szkoda zakładać bo będzie niszczył kasetę - ale łańcuchy pod 6/7/8 to nie jest wybitnie droga rzecz)

*A nawet jak masz teraz wolnobieg np. 6s czy 7s to i tak warto zmienić na kasetę - najwyżej ośmiu biegów kasety dostępne będzie 6 czy 7 jeśli taką masz manetkę.

Napisz co to za przerzutka i wolnobieg albo daj zdjęcie - to szybko ktoś rozwieje wszelkie wątpliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie bez zdjęć. Na pewno jest 7 zębatkowa Acera (czy biegowa) tyle że dopiero co zmieniana więc musiałby ją najpierw zajechać.... Na pewno przerzutka nie jest do wymiany przez zmianę na kasetę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno. Za zmianę biegów oczywiście w obrębie konkretnych systemów odpowiada manetka - przerzutka 7s to przerzutka działająca na zębatkach zarówno wolnobiegu jak i kasety w zakresie 7-8-9 biegów (a nawet w szczególnym przypadku 10s). Wolnobieg 7s i kaseta 7s - to w ogóle nie jest zagadnienie. Ale i mieszanie 7 i 8 to nie jest problem. Masz manetkę 7s to obsłuży 7 z ośmiu zębatek kasety 8s - jednej ze skrajnych po prostu nie będziesz w stanie "wkliknąć" i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mam zagwozdkę ale i okazję do ewentualnej zmiany na kasetę. Lata temu rozważałem to ale ostatecznie odpuściłem temat. Teraz pytanie czy nowe koło "wejdzie" w ramę tzn czy szerokość jest taka sama czy znów natknę się na problem? Kasety 7 zębatkowe są dostępne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm. tylko jak patrzę na ceny kaset a wolnobiegów to trochę mnie zamurowało. Robię tyle km że co 2 -3 lata wolnobieg wymieniam mimo rotacji łańcucha. Warta skórka za wyprawkę tzn inwestować w rower 20 letni ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 7-rzędowym napędzie nie widzę za bardzo korzyści z przejścia na kasetę.

Będzie drożej, kaseta jest mniej trwała, piasta z bębenkiem pod 7 rzędów chyba tylko na kulkach, kasety 7-rzędowe dostępne są tylko w wersji 11-28, lub 12-28, a więc stopniowanie bardzo strome, a najtwardsze biegi - nie wiem, czy będą Ci potrzebne. 

Za niewielkie pieniądze mógł byś nabyć coś takiego (jak będzie dostępne).

https://hrocks.pl/32175-kolo-tyl-na-wolnobieg-stozkowe-d6-srebrne-aluminiowe-28-maszynowe-p-1110.html

Można zapytać tu lub w e-bmx. Tam możesz sam skompletować koło i zaplotą gratis.

Tylko nie bierz płaskiej obręczy. Szybko się pokrzywi.

Za śmieszne pieniądze masz piastę na łożyskach maszynowych. Tylko nie bierz wersji na zamykacz! Osie drążone w tych piastach łamią się jak zapałki!

Na to nakręć wolnobieg Sunrace. Jest bardzo trwały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...