Skocz do zawartości

[uprgade] Wymiana amortyzatora na sztywny widelec


Midimaniak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Bardzo chciałbym zamienić przedni amortyzator na sztywny widelec. Głównie chodzi mi o odchudzenie roweru. Nie potrzebuję amortyzatora, który teraz pewnie waży grubo ponad dwa kilo.

Nie mam jednak pojęcia od czego się zabrać. Nie chcę zmienić geometrii ramy, wysokości kierownicy ani pozycji. Teraz bardzo dobrze się czuję na tym rowerze. Nie chcę tego zmienić.

Pytania:

Jaką mam główkę ramy w moim rowerze? Prostą czy zwężaną? Rower: Scott sportster 30 co najmniej 10 letni. L.

Jaki widelec do 500 zł polecacie (jeśli ta cena jest w ogóle osiągalna)?

Co jeszcze muszę dokupić lub wiedzieć zanim się zabiorę za całą operację?

Jestem jak widzicie początkujący na forum więc litości z terminologią, której nie zrozumiem 😊

 

Oto amorek jaki mam w tej chwili: SF11 NEX4610-V2-DS-HLO-700C-63.

https://www.srsuntour.com/fileadmin/user_upload/Downloads/Consumer/Bike/Exploded views/2011/Suspension Fork/SF11-NEX/SF11-NEX4610-V2-DS-HLO-700C-50%2C63-(1).PDF

Będę wdzięczny za konkretne modele, które będą kompatybilne.

Jeśli potrzeba jeszcze jakiś informacji to dajcie znać, bo nawet nie wiem co jeszcze muszę podać. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 https://allegro.pl/oferta/widelec-accent-mtb-1-1-8-29-alu-9765710020,ja mam taki w swoim 29 i polecam spoko wyglada i fajnie sie sprawdza inna sztywnośc rower zyskał duzo wagi i przy tym dynamiki.

https://allegro.pl/oferta/widelec-sztywny-mosso-m6-26-27-5-28-29-czerwony-10252722248 Dla ciebie zaproponuje coś takiego,co musisz dokupić?Warto rozebrać stery zobaczyc jakie mamy  łozyska maszynowe czy kulkowe,iść w kierunku łozysk maszynowych,czyli mogą być potrzebne nowe stery.Po zamontowaniu bedziesz musiał przyciąć rure na wymiar,można to wykonać zwykła piłka do metalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, RafalxM napisał:

 

różnica taka że potrzebujesz widelca z AC ok 425mm

Ten widelec jest trochę wyższy, nawet jeśli uwzględnić ugięcie wstępne. Jak ktoś się będzie upierał, to pójdę zmierzyć, bo znajomej niedawno wymieniałem tą padakę na sztywniaka XLC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wojtasin napisał:

Ten widelec jest trochę wyższy,

Wg opisu tam jest amorek 63mm , mówimy o tym samym czy  może ten sam model  z młodszych roczników miał zmiany?  Autor napisał '10 letni' więc podczas poszukiwań wbiłem rok 2010 .

Jeśli mimo wszystko to jest to samo, to trzymałbym się tego co napisałeś (AC 450), bo jest poparte już doświadczeniem na tym modelu :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o jakim konkretnie wymiarze piszecie? Mogę sobie dokładnie to sprawdzić, tylko musze wiedzieć jakie punkty wymierzyć. Dzięki

Bo jak mierzę wysokość swojego amorka to mi wychodzi 48 cm, ale nie jestem pewien czy dobre punkty odmierzam...W załączniku jest fotka. 

Cytat

Tia 45 będzie ideolo.

Nie mogę znaleźć takiego modelu...

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jeśli dobrze rozumiem polecane przez Was widelce są co najmniej dwa cm krótsze, albo nawet więcej. To chyba sporo.

Np: https://allegro.pl/oferta/widelec-accent-mtb-1-1-8-29-alu-9765710020

A jest jakiś który nie zmieni mi geometrii???

I jeszcze jedno: jest tam jakiś wymiar nazwany WYPRZEDZENIE. Czy to jest ważne? bo nie wiem o co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli twierdzisz ze masz tam 480mm  to szukaj widelca z AC 480 i tyle.

Sam jeżdżę na Surly Krampus 483mm w ramie 29er   , ale nie polecałem bo i nieco ponad budżet i wydawał mi się za długi .

Popatrz tutaj, możesz poznać większość dobrych widelców (edit: stalowych) na rynku, w szczególności pod kątem AC

https://www.bike-components.de/en/s/?keywords=RIGID FORK

 

Graficzne wytłumaczenie wyprzedzenia widelca:

geometria_ramy_rowerowej_2.jpg

Edytowane przez RafalxM
edit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy kupując widelec z mocowaniem typu Post Mount zadziała z moim hamulcem? Bo wszystkie jakie polecacie mają właśnie taki typ. 

Bo wydaje mi się, że mam inny typ mocowania...

 

Masakra. Wymieniałem w rowerze już prawie wszystko i o nic nie musiałem pytać. Ale z tym widelcem to jakiś koszmar...

mocowanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręcasz mocowanie is i bezpośrednio mocujesz hamulec do pm. 

 

Kup tego accenta i pod mostek podłóż dwie, trzy podkładki 1 cm, wyjdzie na to samo jakbyś miał szukać pod AC 480 mm.

Z resztą jak wsiadasz na rower to amor siada trochę więc i tak jest AC 450/460 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie amor nie siada ani trochę. Cały czas jest zablokowany, więc jest całkiem sztywny. Więc jest 3 cm różnicy.

Wolałbym, żeby było tak samo, ale naprawdę ciężko znależć widelec z AC 480 mm. chyba, że powyżej 1000 zł. Wiem, że kierownicę mogę podkładkami ustawić wg gustu, ale co z resztą?

Czy te 3 cm odczuję? mam na myśli, że obniżą się pedały i zastanawiam się czy to będzie duża zmiana, czy lepiej szukać dalej?

 

Znalazłem coś takiego: https://www.ebay.co.uk/itm/1-1-8-MTB-Bicycle-Rigid-Fork-26-27-5-29-Carbon-Fiber-Mountain-Bike-Disc-9mm-QR/333810896802?_trkparms=aid%3D1110006%26algo%3DHOMESPLICE.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20201210111314%26meid%3Deff68d9b57cb4e2e840c4dae76fd5bfb%26pid%3D101195%26rk%3D2%26rkt%3D12%26mehot%3Dco%26sd%3D323635357937%26itm%3D333810896802%26pmt%3D1%26noa%3D0%26pg%3D2047675%26algv%3DSimplAMLv9PairwiseUnbiasedWeb%26brand%3DTOSEEK&_trksid=p2047675.c101195.m1851

co myślicie?

Edytowane przez Midimaniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten tosiek jest też u nas na allegro, to chińskie z ali, na ibeju masz przynajmniej możliwość wyboru pod rozmiar koła.
Ten mosiek ma 46, ja bym się tam nie pałował o dwa cm.
https://allegro.pl/oferta/widelec-sztywny-mosso-m5e-28-29-aluminium-46-cm-10252649556
Jak dasz ciut grubszą oponę to ci podniesie do góry trochę, suport będzie niżej o pół cm.

Wątek podchodzi już pod ''trudne sprawy''

Edytowane przez Sobek82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pomagałem wczoraj koledze wymienić widelec amortyzowany (jakiś Suntour z blokadą manetką, rower Giant mtb 29", modelu nie pamiętam) na sztywny Mosso M5E ( https://sklep.mossopolska.pl/widelce/19-357-mosso-m3-pro.html#/32-kolory-czarny_z_czerwonym ). 

Po tym zabiegu rower stał się  lżejszy o 2100 g (po docięciu nowy widelec ważył 769 g).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiar A-C dla modelu M5E wynosi 46 cm i jest to chyba ich najdłuższy widelec. Kolega początkowo planował zakup modelu M5, ale odradziłem mu ze względu na długość A-C 43.5 cm. To zbyt radykalnie zmieniłoby geometrię po zastąpieniu tego fabrycznego amortyzatora. Po konsultacji ze sklepem mossopolska.pl doradzili mu właśnie M5E. Dokładnych pomiarów nie przeprowadzałem, ale geometria wydała się pozostać bez zauważalnej zmiany. Daliśmy tylko chyba jedną podkładkę 5 mm więcej pod mostek. 

Z widelców dostępnych na rynku jeszcze dłuższy jest chyba Force (47 cm), a Accent ma 45 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2021 o 22:31, Midimaniak napisał:

A jest jakiś który nie zmieni mi geometrii???

Blokując widelec - to właśnie ty zmieniłeś geometrię tej ramy. Ramy projektuje się tak aby uwzględniały sag widelca. Możesz spokojnie kupić widelec o te 2 cm niższy. 

Długości koło 48-50cm są już zarezerwowane dla 29. 2 cm niższy widelec to zmiana wysokości suportu o około 1 cm. W obecnej sytuacji tylko na tym zyskasz nie stracisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...