Skocz do zawartości

[Zebatka tylna] Nowy naped, dziwne stuki


Mondeus87

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie zalozylem nowy naped Shimano XT M8000 2x11. Przerzutki zostaly wyregulowane i nie ma najmniejszego problemu ze zmiana przelozen. Wszystko sie zmienia plynnie natomiast zauwazylem dziwna przypadlosc. Na przelozeniach miedzy 6-8 z okolic kasety dochodzi dziwne "gluche" stukanie. Nie jest to dzwiek ocierajacego lancucha. Pojawia sie to juz przy delikatnym pedalowaniu na stojaku i stuka systematycznie. Czy takie dzwieki moga byc powodem zle wyregulowanej przerzutki ? Moze bebenek jest wyrobiony ? Macie moze jakies pomysly ? Niestety nie moge wstawic filmiku poniewaz plik jest za duzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok luz na bebenku zostal skasowany przez wymiane podkladmi dystansowej na ciensza. Zamiast 1mm jest tam 0.6mm i wszystko gra. Niestety tytulowe stukanie na przelozeniach 6-8 nadal wystepuje. Juz nie mam pomyslu co to moze byc, czy w czyms to przeszkadza w czasie jazdy ? Jedyne co jeszcze wpadlo mi do glowy to za krotki lancuch (110 ogniw) ale ulozenie przerzutki tylnej jest raczej w porzadku. Korby tez sprawdzone pod katem luzow na lozyskach, wygladaja OK. Zastanawia mnie dlaczego akurat na tych przelozeniach stuki sie pojawiaja....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za krótki łańcuch powodowałby problemy na największej koronce.

Wrzuć na te problematyczne biegi, zacznij ruszać lekko przerzutką ( tak ja ciągnie linka), żeby zobaczyć czy dźwięk się zmienia.

Hak prosty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może.

Odległość kółka od kasety ustawiona prawidłowo?

Jeżeli tak, spróbuj na problematycznych biegach wyregulować baryłką tak, żeby zredukować stukanie. Jak się uda, sprawdź jak wchodzi reszta biegów.

Jaki łańcuch? Zamontowany w prawidłową stronę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdze, lancuch kierunkowy Shimano XTR na 11s, w kazdym razie dzwiek nie przypomina mi w ogole dzwieku lancucha ocierajacego o blaty ale wszystko jest mozliwe. Za chwile sprawdze i zrobie tak jak radzisz, przerzutka barylki nie ma niestety wiec jedynie przy manetkach lub srubka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śruba B służy do czego innego niż baryłka, ale to chyba jasne.

Jeżeli chodzi o śrubę B, to ja robię to tak, że odkręcam aż kółko zacznie ocierać o kasetę. Wtedy wkręcam o jakieś pół obrotu i sprawdzam czy łańcuch wskakuje bez problemu. Nie musi być idealnie, bo to skrajny bieg, ale nie może być tak że coś haczy. Lepiej poświęcić kulturę wrzucenia na ostatni bieg i mieć wózek bliżej na reszcie kasety.

A tak swoją drogą, to nie trze Ci łańcuch o przednią przerzutkę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lancuch zamontowany poprawnie, o przednia przerzutke nic nie ociera wlasnie, jest to naprawdę bardzo specyficzny dzwiek, wszystkie podtawowe rzeczy sprawdzilem, rozmontowalem korby, sprawdzilem lozyska, nic specjalnego nie znalazlem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasete juz skladalem i rozkladalem z 10 razy :) zaznaczam, nie jestem zupelnie zielony w temacie rowerow, podstawowe rzeczy zostaly sprawdzone. Wlasnie przed chcilka rozkrecilem tylna piaste zeby sprawdzic lozyska, niestety stukanie nadal wystepuje, juz rozkladam rece powoli bo koncza sie pomysly...Lozyska od hollowtech tez sa prawie nowe wiec to wedlug mnie takze odpada, postaram sie dodac nowy filmik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Safarale jest nadzieja poniewaz udalo ci sie to usunac :) nie masz szans sobie przypomniec ? Pytanie takze czy w czasie jazdy podobny objaw bedzie wystepowal, nie na stojaku jedynie i w jakim stopniu to przeszkadza w uzytkowaniu. Oczywiscie trzeba to naprawic bo to nie jest normalne zachowanie napedu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz gdzies wyczytalem ze problemem moze byc fakt ze mam tylko jedna podkladke pod kaseta. Wedlug specyfikacji moj bebenek to szosowa wersja Shimano HG i na zagranicznym forum ktos pisal ze w przypadku takiego bebenka powinno sie zastosowac 2 podkladki, czy to moze byc to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta jest dokrecona, nic sie nie rusza. Wedlug specyfikacji na mojej kasecie ma byc jedna podkladka, ktora tam mam. Ale ktos "madry" pisal ze ten bebenek potrzebuje 2 podkladki zeby poprawila sie linia lancucha, zla linia lancucha moze powodowac dzwiek stukania na wybranych biegach. Nie wiem, ne jestem az tak olatany w systemie 11s zeby poznac czy to prawda czy tylko jedna z kolejnych teorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...