Skocz do zawartości

[BB-MT800] Nie za płytko wchodzi korba?


Nial

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, "problem" (?) albo ciekawostka jak na zdjęciach. Mufa 68 mm, suport bb-mt800, korba FC-M615. Od strony napędu 2x podkładki 2,5mm, z drugiej 1x 2,5mm - oryginalne dołączone do suportu, w ten sposób Shimano w dokumentacji zaleca montować podkładki dla mufy 68 mm. Korba i ramię na pewno dociśnięte do końca - po wkręceniu plastikowej nakrętki ramienia głębiej nie wejdzie. Ja się pytam, ki czort? :) Nie wydaje Wam się że ramię korby wchodzi za płytko? Tak ma być? Zaznaczyłem na zdjęciu czerwoną strzałeczką. Wcześniej w tym rowerze siedział suport na kwadrat. BB-MT800 tak ma?

Korba MC615 (2x10) ma linię łańcucha 48,8 mm (zmierzyłem pomiędzy zębatkami, zgadza się) a linia łańcucha z tyłu wg. takich wyliczeń jak tu: https://download.bikeboard.pl/pdf/wazne_5mm_linia.pdf wychodzi mi po zmierzeniu 45 mm. Może lepiej zdjąć jedną podkładkę od strony napędu żeby linia łańcucha była lepsza a ramię korby weszło głębiej?

 

IMG20210304025312.jpg

IMG20210304025345.jpg

IMG20210304025335.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, bogus92 napisał:

Zawsze można zmniejszyć ilość podkładek.

Ja założyłem u siebie bez żadnych podkładek, a i tak linia łańcucha na kasecie jest przesunięta w strone twardych przełożeń. Ta linia łańcucha jest chyba zbyt demonizowany parametr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ma 68 mm z dokładnością do 0,05 mm, mierzyłem kilka razy bardzo dobrą suwiarką :) Dociągałem nakrętką na ramieniu, nie powoduje to że daje się ją wsunąć głębiej. 

@vdcmike ale jak to możliwe? Przecież przy  boost, 52 mm, szerokość mufy w ramie jest taka sama, suport jest tez ten sam (więc szerokość łożysk taka sama), odsunięcie dokonuje się albo na samym "pająku" korby albo na samych zębatkach. Czy to ja czegoś nie rozumiem? Korba FC-M615 nie występuje w innej wersji niż 48,8 mm: https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-m610/FC-M615.html

Hm, nie widzę tam żadnego oringu. Chyba żeby tam się jakiś oring rozpłaszczył, to bym musiał bardzo mocno ramię korby docisnąć nakrętką, a to ma być ledwo przykręcone (0,7 - 1,4 Nm) ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, JWO napisał:

Ja założyłem u siebie bez żadnych podkładek, a i tak linia łańcucha na kasecie jest przesunięta w strone twardych przełożeń. Ta linia łańcucha jest chyba zbyt demonizowany parametr.

Też wywaliłem podkładki od strony napędu bo przekos był tak duży że łańcuch spadał z korby na największej z tyłu, nie mówiąc o kręceniu do tyłu.

Wtedy spadał po pół obrotu.

Korba SLX M7100 bez boosta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nial odnośnie linii łańcucha to było do niejakiego JWO.

U Ciebie trzeba rozpoznać czemu ramię nie dochodzi do miski bo zostawienie jak jest to woda w suporcie gwarantowana. Spróbuj wsadzić korbę uprzednio demontując lewą miskę. Korba powinna wchodzić z niewielkim oporem ale do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A korba się kręci lekko, nie haczy? Nie wiem czy ta korba ma taki kształt, ale wygląda jakby coś było krzywo.

3,2 mm to sporo, ale bez tragedii. Wieloklin ma chyba koło 14 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też. Przy mufie 73 mm, użyłem jednej podkładki. Wieloklin wystawał na właśnie około 2,5 mm a bez podkładki śruba szorowała o oś.

Co ciekawsze, fabrycznie miałem suport BB52, bez podkładki i wszystko pasowało idealnie.

Żeby nie było, moja korba jak i każda inna według specyfikacji Shimano, jest kompatybilna z tym suportem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, natknąłem się na anglojęzyczną opinię w Google ale nie mogę już jej znaleźć, że ktoś miał taki sam problem. Po wymianie na BB-MT800 ze stara korbą, też mu wieloklin wystawał co doprowadziło w końcu do jego uszkodzenia. Coś więc jest na rzeczy 😕

@wojtasin przy jakiej szerokości mufy? 68 czy 73 mm?

@skom25 ale przy mufie 73 właśnie powinna być jedna podkładka 2,5 albo dwie: 1,8 i 0,7 od strony napędu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że powinna. Mimo to, też miałem efekt podobny do Twojego, tyle że nie 3,2 mm a około 2,5 mm.

Czyli wszystko zrobione zgodnie z instrukcją Shimano, a wieloklin wystawał.

Nie mam pojęcia dlaczego się tak dzieje, skoro mufa trzyma wymiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje takie wytłumaczenie: BB-MT800 ma inną szerokość niż BB52, albo jest przystosowane do innej grubości uszczelek (ringów) między korbą i ramieniem a plastikowymi osłonkami łożysk... No nie ma innej możliwości.

To jest bardzo popularny suport, jestem ciekaw, czy jest tu ktoś kto montował i miał albo nie miał podobnego problemu? Może po prostu większość nie zwraca na to uwagi.

Myślę co dalej. Wyjąć jedną podkładkę od strony napędu? Oryginalnie była tam korba 3-rzędowa na kwadrat która ma linię łańcucha 47,5 mm wg.: http://uzurpator.com.pl/new_blog/documents/Linia__ancucha.html  a nowa 2-rzędowa ma 48,8 więc może nawet lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, vdcmike napisał:

To znaczy, że prawdopodobnie masz złą korbę i np. zamiast przystosowanej do linii 48,8 masz do 52 albo 55mm.

Mam dwa rowery, na tej samj ramie mufa 68mm. Obydwa mają napęd GRX. Linia łańcucha to według Shimano 49.7.

Rower 1. Kaseta Ultegra 11-28 i suport BB3024. W instrukcji suportu:

BB3024.JPG.f2c0934cc2bce15c902fc3f779aab095.JPG

czyli bez podkładek.

Rower 2. Kaseta Deore 11-42 i suport BSA24. W instrukcji suportu są juz dwie opcje dal mufy 68mm
Dla MTB:

BSA24_m.JPG.91c554886d29a1ba4e5eb07c3da1e5e8.JPG

i dla szosy:

BSA24_road.JPG.f3f7ec8250a6ec91559cef188afba64c.JPG

wiec od strony napędu mamy 5mm podkłdek dla MTB i 1mm dla szosy. 

Konia z rzędem, kto wie ile podkładek powinienem użyć?
Nie dałem żadnej, a i tak łańcuch na kasecie trafia na twradsze przełożenia, nie na środek. O tyle dobrze że w większości używam tych twardszych przełożeń.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JWO ale jaką masz korbę? Jaki model, dokładne oznaczenie? Bo odsuniecie linii łańcucha jest na korbie - "pająku" albo zębatkach. Poza tym te same korby występują dla MTB w wersjach dla boost i bez boost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

ale jaką masz korbę? Jaki model, dokładne oznaczenie? Bo odsuniecie linii łańcucha jest na korbie - "pająku" albo zębatkach

FC-RX810-1, bez żadnych podkładek trafia na 7 zębatke kasety. Ta sam korba jest używana w FC-RX810-2. Dokręcana jest tylko mniejsza zębatka. Linia łańcucha przesunie sie na 46,9mm, czyli już bliżej ideału, 6 zębatki. Jednak dalej nie widzę celu zastosowania podkładek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...