Skocz do zawartości

[upgrade] Jak dobrać sztywny widelec MTB, pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.
Chciałbym przerobić swój rower MTB :Rockrider 520 st z Decathlonu 🙂Link roweru ) na Gravel bike. Opony 27.5 cali
Zostaje mi teraz tylko i wyłącznie kwestia widelcu, wyczytałem pobieżnie że musi być odpowiednio dobrany by zachować geometrie i nie spatolić sprawy wiec zwracam się o pomoc.
Informacje techniczne:
*Geometria roweru
Link geometrii
Rozmiar XL


Nigdy nie miałem bike-fitingu i nie wiem jaką powinienem mieć wysoką główkę kierownicy ale, jako moje  może 2 cenne grosze dorzucę, wzrost 188cm,  ~80kg, w miarę rozciągnięty,  na szosówce spędziłem 4+ lat i nie mogę przerzucić się na zwykły chwyt w prostej kierownicy MTB,  po prostu uwielbiam jeździć na baranku.


Poprosiłbym w miarę budżetowe opcje, aluminium ~300zł? Max ~400zł, Nie liczę na karbon.

Dzieki!

Edytowane przez Mentos93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz widelec od środka osi do zwieńczenia korony, odejmij półtora centymetra ugięcia wstępnego i szukaj widelca o tej wysokości (chyba, że to atrapa amortyzatora, wtedy szukaj o takiej samej wysokości). W budżecie mieści accent 29, ale on ma tylko 45 centymetrów od osi do bieżni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klamkomanetki na baranka mam zakupione,  zostaje przy hamulcach tarczowych 160mm,

Skom25, oj nie wiem nawet jak na to odpowiedzieć.  Nie doprecyzowałem nic gdy powiedziałem   chce gravel bike, sytuacja bardziej wygląda tak że nie mam budżetu by kupować strykte gravela, a na tej ramie mam zainstalowany już silnik bafang, a sam rower chce mieć jako All-in-one, nie zależy mi by jeździć non-stop ścieżki leśne a raczej by rower służył na touring, wyprawy asfalt 95%- 5% off road, 

Denerwuje mnie po prostu ten stockowy amortyzator decathlonu,  chce się go pozbyć a dalej zachować możliwość  zamontowania opon do maksymalnie 2 cali, no może 1.65 na okres zimowy, mimo że teraz mam komplet 1.25 cala 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, skom25 napisał:

Krótkie MTB jest mega długie w porównaniu do Gravela

Ta rama w XL ma ETT 615mm  , to tyle co moje 29er w rozmiarze 17,5"  , przy jego wzroście akurat o długość bym się nie martwił, może nawet nie będzie za bardzo wyciągnięty.

Amorek ma 80mm , szukałbym widelca z AC 430-440mm  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ten widelec Accenta. Polecam. Tani, wytrzymały, przyzwoicie wykonany. Lekko u mnie nie miał, przelatałem 3 sezony, rower sprzedałem i nadal jeździ.

Z podobnych jest jeszcze Mosso i Force.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mentos93 AC  oznacza długość widelca (Axle-Crown  czyli  od ośi koła do podstawy korony widelca)   , widelce Accenta które widzę na pierwszy rzut oka na Allegro mają 450mm AC czyli będą za długie. W widelcu / ramie jest też istotne czy rura sterowa jest prosta (o jednej średnicy) , czy tapered  czyli  niższa część ma większą średnicę. Zakładam że w Twoim rowerze jest prosta o średnicy  1 1/8".   Na Twoim miejscu szukałbym  widelca stalowego albo aluminiowego , w tych pieniądzach karbonowe chyba tylko z nazwy będą (aczkolwiek może ktoś poda linki to jakichś wspaniałych).

Tu masz 'eleganckie amelinium'  na 440mm wg opisu

https://www.olx.pl/oferta/widelec-mtb-26-27-5-29-alu-1-1-8-lub-1-5-tapered-CID767-IDILYlB.html#ddb2e4880c

 

a jak nowe to jak Filip wyżej napisał  Accent, Mosso i Force   - byleby dobrać odpowiednie AC (i zachować zbliżoną do obecnej geometrię)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...