Skocz do zawartości

[Piasta] Shimano HB-MT400 - trup po 2000km


snecma

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Jak w tytule tematu, rozebrałem właśnie po raz pierwszy piastę przednia w moim Canyonie i oczom moim ukazały się następujące dziwy:

- wianek łożyska lewego założony "tył na przód"

- brakująca jedna kulka w owym wianku

- zatarty konus

Dodam, że piasta kręciła się bezszelestnie, bez luzów, chrobotania itd. Nawet ją złożyłem z powrotem żeby mieć czym jeżdzić póki nie ogarnę nowej piasty i z zewnątrz nikt nie pozna, że w szafie jest trup. A złożyłem z powrotem, bo piasta jest na śmietnik, lewego konusa nie idzie kupić, a że jest zintegrowany z osią to kosztuje to to 70zł (za Deore, wygląda niby tak samo). Cała piasta kosztuje 80zł ale chyba mimo wszystko będę robił upgrade na Deore/XT albo na Novateca. Czekam tylko na odpowiedź sklepu.

Poniżej zdjęcie.

hub cone.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że nikt przy tym wcześniej nie grzebał?
Wydaje się aż nieprawdopodobne, żeby Shimano wypuściło piastę bez jednej kulki i ze źle złożonym łożyskiem jednocześnie. Ja rozumiem, że to nie jest wysoka grupa, ale przerobiłem wiele piast Shimano i nigdy niczego nie brakowało, nic nie było źle złożone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz takie rzeczy będą zdarzły się coraz częściej, chroniczne braki w zaopatrzeniu w części zamienne spowodują że producenci będą szli na ilość a nie na jakość. Ale z tą brakującą kulką to jakiś rzadki przypadek. Kup taką samą piastę i przełóż zużyte i niekompletne elementy i to będzie tańsze rozwiązanie, chociaż najtaniej wyjdzie zakup stożka i wianka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

50 minut temu, TheJW napisał:

Jesteś pewien, że nikt przy tym wcześniej nie grzebał?
Wydaje się aż nieprawdopodobne, żeby Shimano wypuściło piastę bez jednej kulki i ze źle złożonym łożyskiem jednocześnie. Ja rozumiem, że to nie jest wysoka grupa, ale przerobiłem wiele piast Shimano i nigdy niczego nie brakowało, nic nie było źle złożone...

Pewności nie mogę mieć, ale rower jest w moim posiadaniu od nowości, sam go składałem z pudełka, piasta nigdy nie była serwisowana. Więc albo piasta wyszła w tanim stanie z fabryki Shimano albo ktoś rozbierał w Canyonie tą piastę. Tylko druga opcja mi się wydaje totalnie nieprawdopodobna. Dodam, że druga, tylna piasta w rowerze też od zerowego przebiegu miała problemy, musiałem wyciągnąć środkową podkładkę z bębenka, bo kaseta latała na boki. Więc MT-400 to moim zdaniem jest grupa niegodna renomy Shimano. Przynajmniej jeśli chodzi o piasty.

 

 

9 minut temu, leejoonidas napisał:

Teraz takie rzeczy będą zdarzły się coraz częściej, chroniczne braki w zaopatrzeniu w części zamienne spowodują że producenci będą szli na ilość a nie na jakość. Ale z tą brakującą kulką to jakiś rzadki przypadek. Kup taką samą piastę i przełóż zużyte i niekompletne elementy i to będzie tańsze rozwiązanie, chociaż najtaniej wyjdzie zakup stożka i wianka.

 

Rower jest z 2019 roku, więc niby jeszcze z dobrych czasów. Co do kupna stożka i wianka: Nie. Tak jak pisałem wyżej, stożek jest integralną częścią osi. Najtaniej by było kupić nową piastę na części. Ale nie wiem czy chcę używać tej bieżni zewnętrznej po takim polerowaniu jakie miała do tej pory, przecież te opiłki były cały czas w smarze. Stożek jest wyjedzony na jakichś 75% obwodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TheJW napisał:

Wydaje się aż nieprawdopodobne, żeby Shimano wypuściło piastę bez jednej kulki i ze źle złożonym łożyskiem jednocześnie

Jestem pewny na 99,9% że w mojej piaście Sora brakowało jednej kulki. Dziwna sprawa, ale chyba się zdarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...