Skocz do zawartości

[szosa ?] Pierwszy rower tego typu i zakup


joh47n

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, chciałbym kupić rower tylko mam ogromny problem z wyborem odpowiedniego i czy mógłby prosić was o pomoc? Na pewno jakiś szosowy (gravel czy endurance w tym bym potrzebował pomocy) będzie to mój pierwszy rower tego typu, nigdy nawet nie jeździłem takim. Obecnie poruszam się klasykiem rowerowym firmy Romet ;) głównie będę jeździł po szosie, ale szutry też mogą się zdarzyć(nie jestem w stanie napisać jak to będzie procentowo między szosa a szutrami, ponieważ zmieniam adres zamieszkania i nie znam okolicy po za miastem nie wiem jakie są drogi). Delikatnie chciałbym się przygotowywać do długich dystansów.

Budżet – od 5 do 10k, ale ja muszę dosłownie wszystko kupić rower, pedały – tu też jest kilka możliwości prosiłbym o pomoc, kask, okulary, oświetlenie, ciuchy, buty itp…

 

Jaki rozmiar roweru?

Mam 185 cm wzrostu.

Wewnętrzna strona nogi 90-91cm.

 

Ostatnio widziałem i przypadły mi do gustu jeśli chodzi o wygląd (z tego co widzę co się dzieje z nowymi rowerami to też rozważam używkę)

Treka Domane SL4, widziałem używanego na aukcji

 

Kross ma nowego na stronie Vento 5.0 ale rozmiar XL, to już dla mnie będzie pewnie za duży

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przejdź się do sklepów i przymierzaj weź na jazdy testowe...

Bez złośliwości zadam Ci pytanie.   Chciałbym kupić trzeci rower mam fulla i gravela co byś mi doradził? 
Zadałeś pytanie na które nie zna nikt odpowiedzi.
Szosa to szosa endurance to bardziej cywilna odmiana do robienia dystansów a gravel... To worek od szosy endurance do całkiem poważnych terenówek zna grubaśnych oponach.
Ja bym zaczął pytanie od tego, jakie są drogi w Twojej okolicy. I pod większość z nich kupował rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeka i najlepiej jakbyś pojeździł po sklepach przymierzył się, pojeździł wokół sklepu. Rozmiar będzie nieco zależeć od firmy, ale przeważnie będzie to m/l lub L. Wiele zależy też od tras jakimi chcesz jeździć. Gravel da Tobie większe możliwości wjazdu w teren, ale spowolni nieco na asfalcie. Chcesz poczuć prawdziwą lekkość szosy i masz dużo przyzwoitych i niezatłoczonych asfaltów to bierz typową szosę. Chcesz uniwersalności, będziesz zapuszczał się na leśne dukty to bierz lekkiego gravela. Jest jeszcze jedno rozwiązanie- możesz kupić szosę, do której będziesz mógł wsadzić szersze opony np.:35c gravelowe, będziesz miał bardzo uniwersalny sprzęt, a zmiana opon zmieni jego charakter. Zobaczysz co Tobie bardziej leży i przy tym zostaniesz (np. Giant Contend ar). Na buty, kask, pedały, ciuszki, podstawowy licznik ok.1k-1,5k zł musisz liczyć. Mówimy oczywiście o przyzwoitych podstawach. No i jeśli zakładasz budżet 5-10tysi, tzn.że na rower możesz przeznaczyć max 8k zł co daje Tobie możliwość wejścia w karbonową szosę. Oczywiście osobny problem w tych czasach to dostępność-totalne braki sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@joh47n Rowery o których wspomniałeś to typowe szosy endurance. Co do rozmiaru, to musisz być uważny, bo masz bardzo długie nogi i dobierając rower tylko na podstawie wzrostu, kupisz po prostu za długą ramę. Patrząc na geometrię Krossa, to nawet L-ka okaże się dla Ciebie za długa. Trek w rozmiarze 56 powinien być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pytanie czy dobrze zmierzyłeś długość nogi 😉

Na pedały, buty, ciuchy, kask, oświetlenie, bez żadnych szaleństw wydasz lekko 1000 zł, równie dobrze możesz tyle wydać na same pedały buty i kask 😉

Opcją którą ja bym Ci zaproponował na początek to zakup używki za ułamek kwoty którą chcesz przeznaczyć na zakup (spokojnie znajdziesz świeży rower typu endurance na Sorze lub wyżej w cenie ok 2000zł ). Pojeździsz sezon, przekonasz się na czym Ci zależy i czego od roweru oczekujesz i kupisz rower bardziej docelowy. Będziesz też bogatszy o doświadczenie dotyczące geometrii roweru, tego gdzie lubisz jeździć, i czy dany typ roweru pod Twoje preferencje jest OK. 

Pół roku temu stałem przed podobnym dylematem (chce nowy rower, nie wiem jaki ...), kupiłem używaną szosę, jeżdżę i poznaję swoje preferencje. Przekonasz się, że nie potrzebujesz Gravela żeby przejechać kawałek po leśnej ubitej ścieżce, oraz to, że w trudniejszym terenie nawet opona 32 moze nie dać rady 😉

Jeśli mimo wszystko chcesz nowy - popatrz na Gianta Contend AR (1,2,3, wersja w zależności od budżetu). Bardzo uniwersalny rower z którego zrobisz i szosę i gravela w razie potrzeb.  Na teraz to byłby mój wybór nr 1, nie do końca (wciąż:D ) wiedząc czego chcę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...