Skocz do zawartości

[Gravel] Marin Four Corners


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.02.2021 o 19:32, wkg napisał:

 

Nie wątpię w Twoją chęć pomocy, ale za bardzo skupiasz sie na teorii. W praktyce często okazuje się że jedno z drugim nie idzie w parze.

Edytowane przez bogus92
Nie cytujemy poprzedzającego posta w całości
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wkg napisał:

Moim skromnym zdaniem to na obu fotach ramiona za bardzo do przodu.

 

2 minuty temu, wkg napisał:

Skoro ktoś pomaga - może po prostu nie przeszkadzaj.

Tak właśnie doradzasz Koledze, który wg swojego wzrostu ma dobrze dobraną ramę. Do tego widać że ma długie ręce i nogi, uważasz że na L znajdzie odpowiednią pozycję? Zaproponujesz dłuższy mostek, a może metrową sztyce? Sorry, ale bzdury to Ty wypisujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, wojtt80 napisał:

 

Tak właśnie doradzasz Koledze, który wg swojego wzrostu ma dobrze dobraną ramę. Do tego widać że ma długie ręce i nogi, uważasz że na L znajdzie odpowiednią pozycję? Zaproponujesz dłuższy mostek, a może metrową sztyce? Sorry, ale bzdury to Ty wypisujesz. 

Ale kto ustalił, że według wzrostu ma dobrze dobraną ramę? Producent tabelką wziętą z tyłka?

Gość ma 188/9 wzrostu czyli w miarę standard a ta rama to ett prawie 65cm z mostkiem 70. Oczywiście, że na L znalazłby lepszą pozycję, raz przez krótszą rurę a dwa przez niższą główkę. Nawet durny trek, który tabelki ma mocno zawyżone sugeruje na ten wzrost (w emondzie) rurę 58,6 i mostek 11. U większości producentów jeździłby, wygodnie, na rozmiarach w granicy 58. Gość siedzi na tym rowerze jak na krześle, kierownica wyżej niż dvpa

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi autorze tematu, możesz wrzucić jeszcze zdjęcie jak wyglądasz na tym trekkingu?

Wydaje mi się, że nastąpiła tu kumulacja różnych czynników, od starych i niekoniecznie dobrych nawyków poczynając, na wyborze bez przymiarki tak kontrowersyjnej konstrukcji jak Four Corners kończąc. Być może ten typ nie jest dla Ciebie, a być może odezwały się nieużywane wcześniej rejony ciała ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marin nie robi rowerów od wczoraj. Poza tym zanim zaczniecie pisać jak bardzo skopana jest geometria tego modelu, warto zastanowić się po co mają w ofercie kilka modeli graweli, różniących sie m.in geometrią. 

No i zawsze można napisać meila do działu technicznego, że tak jest źle, tak jest niedobrze;):D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszemy o tym modelu i o geometrii tego modelu i o pozycji na tym śmiesznym modelu. Marin robi dużo rowerów - w Kaliforni w miejskich wypożyczalniach głownie rozlatujące się  Mariny. 

Ale kilka modeli ma fajnych - patrząc na cena/osprzet. Tylko ta waga :/

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - nie masz pojećia o czym piszesz. Ten rower jest o dwa numery za długi i przeznaczony dla ludzi o krótkich relatywnie kończynach.  Przeczytaj wątek ze zrozumieniem. Twoje "rady" mogą wyrządzić sporą krzywdę.

I przesań sadzić dyrdymałę o setkach ludzi. To ten jeden człowiek ma problem w tym watku i mu próbujemy pomóc odwodząc od wydumki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wkg napisał:

To ten jeden człowiek ma problem w tym watku i mu próbujemy pomóc

???? bo go bolą łokcie.....może to kompletnie nie być związane z geometrią. 

Masę ludzi kupuje ten model kierując się tabelkami producenta.......i narzekań jest bardzo mało.

6 minut temu, wkg napisał:

Twoje "rady" mogą wyrządzić sporą krzywdę.

Komu??? Myślę że to to mocno ortodoksyjne podejście. Nie słyszałem żeby ktoś zrobił sobie krzywdę na rowerze dobranym zgodnie z zaleceniami producenta. 

Oczywiście gdzieś tam się trafi nieforemna bestia ..... ale to już temat rzeka.

Dla jednego kąt główki 72 jest ok dla drugiego nie do przyjęcia. Nie znajdziesz IDEAŁU. Budowa i adaptacja ludzka jest tak różna że nie da się tego ogarnąć jedynie słusznymi kryteriami.

Jedno co jest pewne że Four Corners to model ceniony i popularny, gdyby miał tak masakrycznie skopaną geometrię to by go wycofano z produkcji. A klepią go jakiś czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wkg napisał:

 

Jest wielka różnica między tym co pokazują tabelki a co pasuje...... 

Jak pisałem wcześniej, to rynek weryfikuje udane, lub kiepskie rozwiązania. Marin Four Corners to jeden z dość udanych wszędołazów.

Edytowane przez bogus92
Nie cytujemy poprzedzającego posta w całości
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami jest tak ze mimo wpasowania sie w tabelkę wg producenta, w praktyce nie wpasowujemy sie w rower.

Tutaj może tak być, każdy ma trochę inną budowę, inne preferencje i oczekiwania. Poza autorem tematu, raczej nikt z wypowiadajacych się (łącznie  ze mną) na tym konkretnym rowerze nie jeździł. I w zasadzie nie jest to potrzebne, żeby doradzić i pomóc. Od tego jest forum, od tego są ruchome części w rowerze, zeby je odkręcac i przykrecac jesli coś nie pasuje. Mozliwosci regulacji w rowerze jest masa, a niczym dziwnym nie jest np wymiana  kierownicy na inna niż ta fabryczna itp. Zanim zapanie wyrok na skazanie danego modelu na ustawienie sie w kolejce do pieca zlomowego, warto trochę pokombinować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zsumuje TTH + mostek Marina, wychodzi 717 mm. Sporo, ale nie jest to jakaś kosmiczna wartość, więc nie ma co pisać bzdur, że rower jest dwa numery za duży:

Trek ma 714 mm

Scott ma 710 mm

Specialized ma 705 mm

To, czym Marin się wyróżnia to duża wysokość główki ramy, co częściowo też tłumaczy jego długość. To już właściwie  trekking z barankiem. Podobny Trek ma zbliżone wymiary, tylko bardziej klasyczne proporcje mostka do ramy: https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-wyprawowe/920/920/p/21996/?colorCode=tan

Oczywiście to tylko przybliżone wartości, bo już samo gięcie kierownicy ma wpływ na odległość klamek, jak i inne rzeczy nie ujęte w tabelkach. Szkoły projektowania rowerów też są różne, rowery innych producentów w tym samym rozmiarze zdarzają się mniejsze. Na przykład Merida Silex pod ten wzrost sugeruje L'kę TTH 600 z mostkiem 80, a nie XL'kę.

Może faktycznie w przypadku autora wątku mniejszy rozmiar by pomógł na opisane dolegliwości, ale gwarancji nie ma. Sam rower jest z tych większych, ale nie wydaje się przesadnie za duży jak na klasę turystyczno-gravelową. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wojtt80 napisał:

Zanim zapanie wyrok na skazanie danego modelu na ustawienie sie w kolejce do pieca zlomowego, warto trochę pokombinować. 

To jest przepis na nabijanie kabzy ortopedom :D

Zasada jest prosta: Jeżeli musisz skracać/wydłużać mostek o więcej niz 1 cm - kupiłeś złą ramę :) Siodełko możesz ruszyć o 5mm przód-tył.

1 godzinę temu, some1 napisał:

Może faktycznie w przypadku autora wątku mniejszy rozmiar by pomógł na opisane dolegliwości, ale gwarancji nie ma.

Weź już nie prowokuj :D To typowy rower dla kaczuszki - krótkonóżki :D Ten gość ze zdjęcia ma długie nogi - powinien szukac czegoś u (jak sama nazwa wskazuje) Cube-a *. Ja na Cube czuję sie jak wbity w dziecinny rowerek albo majtam nogami nad ziemią. Mój długonogi kolega 188 cm na 21 calach czuje się wspaniale. 

Dużo tu sie pisze o duperetach typu osprzęt: SH vs Sram, Alivio vs Ultegra a to przy doborze ramy tak naprawdę nieistotne różnice. Rama musi być dobrana i tyle. To podstawa podstaw.

* O ile te miejsko-gravelowe Cube'y mają podobną geo jak crossy i mtb, już nie chce mi się sprawdzać. Cube'y z wyższej półki mają normalną geo, piszę o tych tańszych.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dziękuję wszystkim za rady i pomoc. Pomyślę jak zrobić lepsze zdjęcia, może innym aparatem, bo też mam wrażenie, że telefon nieco zniekształcił. W internecie zdarzają się poglądowe zdjęcia, jak ludzie siedzą na tym rowerze, np. tu:

Ciekawy przykład, bo akurat ten koleżka ma dosyć długi tułów. 

Trudno mi się zgodzić z opinią, że kupiłem rower dwa rozmiary za duży. Przeczytałem chyba wszystkie opinie na temat tego roweru na forach i w komentarzach na YouTube. Dużo ludzi podaje wzrost i rozmiar swojej ramy. Chyba nie znalazłem nikogo, kto jeździ na ramie o rozmiar mniejszej w stosunku do tabelki. A wszyscy są zadowoleni. Jedynie ci, co byli na granicy rozmiarów mocno polecali niższy rozmiar. Kojarzę jeden przypadek gościa, który ma problemy z kręgosłupem i nierówną długość rąk i on narzekał. Możliwe, że u mnie jest ten sam problem: mam jedno ramie wyżej od drugiego, krzywe łopatki. Nie wiem, czy ma to związek z bólem w łokciach. Bóle w odcinku lędźwiowym pojawiają się jedynie podczas intensywnego pedałowania, ostatnio zrobiłem 50 km bardzo lekkim tempem i plecy czułem rzadko. Możliwe też, że to kwestia rozciągnięcia.

 

 

Edytowane przez Kuba_87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...