Skocz do zawartości

[stery, sterówka] Długoć sterówki a wysokość stosu


grzesiowu

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem

Nachodzi mnie ostatnio żeby se w jednym z rowerów podmienić ramę ... W tej co teraz mam główka jest niziutka i se tak myślę że mogą być problemy z dł sterówki od widła, a wideł chciałbym zatrzymać (w dużej mierze ze wzgl. finansowych).

Zawsze żyłem przekonaniem że nad mostkiem powinien być przynajmniej jeden spacer 5mm, teraz czytam w internetach że sterówka może się kończyć 3mm poniżej górnej krawędzi mostka ... tu mnie ciekawią opinie ludzi w siedzących w temacie.

druga sprawa to czy muszę mieć jakiś spacer między top capem sterów a mostkiem ... czy to jest jakiś oblig czy jedynie konstrukcja mostka i ramy taką konieczność wymusza.

Stery mam CC40 one mają górny stos 8mm o ile dobrze pamiętam

dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, grzesiowu napisał:

Zawsze żyłem przekonaniem że nad mostkiem powinien być przynajmniej jeden spacer 5mm, teraz czytam w internetach że sterówka może się kończyć 3mm poniżej górnej krawędzi mostka ... tu mnie ciekawią opinie ludzi w siedzących w temacie.

Chodzi właśnie żeby nie było tej podkładki na górze i żeby gwiazdka miała jak ścisnąć stery.

 

Teraz, grzesiowu napisał:

druga sprawa to czy muszę mieć jakiś spacer między top capem sterów a mostkiem ... czy to jest jakiś oblig czy jedynie konstrukcja mostka i ramy taką konieczność wymusza.

nie, ale w zależności od kształtu mostek może ci walić o ramę i ograniczać kąt skrętu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, To_JaT napisał:

Chodzi właśnie żeby nie było tej podkładki na górze i żeby gwiazdka miała jak ścisnąć stery.

Możesz mieć stos podkładek nad mostkiem, ważne żeby były te umowne 3mm odstępu między rurą a ostatnią podkładką mostkiem. W przypadku rury karbonowej, taka podkładka jest zalecana, ale nie więcej niż jedna, żeby mostek zaciskał się na ekspanderze.

56 minut temu, grzesiowu napisał:

Zawsze żyłem przekonaniem że nad mostkiem powinien być przynajmniej jeden spacer 5mm

Nie musi, ale lepiej jeżeli jest. W karbonie to praktycznie Must Have, w przypadki Aluminium, dobrze jak jest, ale jak nie będzie to też przeżyjesz. Chodzi o to, że mostek zaciska Ci się całości na rurze. Jest taka zasada, że rura musi być co najmniej takiej długości, żeby górna śruba mostka jeszcze się załapała.

Są podkładki 2mm, lepiej takiej użyć zamiast opierać mostek bezpośrednio o Top Cap. Podobno taka podkładka lepiej dociska Top Cap, jeżeli mostek ma delikatnie nierówności. Ale ile w tym prawdy, nie wiem. No i przy ustawianiu, mostek nie będzie Ci szorował bezpośrednio o Top Cap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 7.02.2021 o 05:15, skom25 napisał:

Możesz mieć stos podkładek nad mostkiem, ważne żeby były te umowne 3mm odstępu między rurą a ostatnią podkładką mostkiem. W przypadku rury karbonowej, taka podkładka jest zalecana, ale nie więcej niż jedna, żeby mostek zaciskał się na ekspanderze.

Własnie ostatnio montowałem mostek na karbonie, w internetach (albo instrukcji mostka) wyczytałem że podkładka na górze to max 5mm (w jednym rowerze mam 10mm  ) 

W dniu 7.02.2021 o 05:15, skom25 napisał:

W karbonie to praktycznie Must Have,

A dlaczego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JWO napisał:

A dlaczego?

Bo wtedy mostek zaciska się na całej rurze, a nie zgniata końcówkę. Jeżeli będzie za dużo podkładek, to nie zaciśnie się na ekspanderze tylko pustej rurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...