Skocz do zawartości

[Gravel] Muirwoods vs. gravel


Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

A co panowie powiecie na Romet Aspire 2 z roku 2021?

5k zł, full grx jest, sztywne osie są, hydraulika jest. Ma jakieś słabe strony? Waga niecałe 11kg.

W sumie to ideałem byłby Nicasio na osprzęcie takiego Aspre ;)

Ale chłopaki z Marina chyba jeszcze nie wiedzą, że grx jest już na rynku dostępny :D

Edytowane przez stpman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski mam trzy:

1. Albo tani bazowy gravel na stali czyli Nicasio 1 za 3k zł

2. Albo wydać 5-6kzł na alu gravela na grx (Soot 50/ Aspre 2)

3. ***** to w tym sezonie i nagniatać na Muirwoods'e ;)

I najbardziej nietuzinkowa z tych opcji to chyba "3" :D

A stalowy gravel na dobrym osprzęcie (kompletny GRX) to już poza zasięgiem tj. 6k zł.

Edytowane przez stpman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@woojj no wiesz jak to jest. Chciał wydać 3000zł, ale co nie znalazł to zawsze coś nie tak, coś brakuje, "niewiele" dopłaci i ma coś więcej, na forum "naganiacze" podpowiedzą że X i Y lepsze (i droższe) i początkowa kwota puchnie ;) 

Tak tytułem dygresji, mam takie wrażenie patrząc od pewnego czasu na ofertę graveli w stali, że albo masz do wyboru budżetowe ciężkie klocki na 4130, podstawowym osprzęcie i klasycznych rozwiązaniach, albo super-duper-wypas Reynoldsy z karbą widłem, hydrauliką, sztywnymi osiami, na 105/GRX lub wyżej za super-duper-wypas kwoty... Nie ma za bardzo nic po środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak teraz pomyślałem, to rzeczywiście jest to całkiem sensowna uwaga.

Pewnie wszystkie te rozwiązania mają sens, tam gdzie rzeczywiście tego potrzeba. Ja jeżdżę po płaskim i sztywne osie traktowałem jako dodatek. Przy mojej wadze i terenie nie ma to znaczenia. Hydraulika? Fajnie mieć, ale dla mnie hamulce mechanicznę mają pewną zaletę, za co zostałem rozjechany wcześniej. 

W MTB jeździłem na XT, zmieniłem rower i mam Deore. Czy jest znacznie gorzej? Nie. Wzrosła waga. Wrzuciłem manetkę Saint i działa to naprawdę dobrze.

Tak mi tylko chodzi po głowie jedna sprawa. MTB to sprzęt do raczej ostrej jazdy, tak było zawsze. Gravel jest raczej utożsamiany z turystyką, bardziej spokojną odmianą kolarstwa. Czemu nagle trzeba mieć sztywne osie? Co to zmienia? Tak samo z hydrauliką. Gdzie na Gravelu się tak szaleje?

Wiem że są ludzie którzy kupią Gravela i będą go cisneli, a w tej grupie będę ja.

Ale jam słyszę te pierdoły o romantycznym kolarstwie, stylu życia, hydraulice i GRX w jednym zdaniu, to coś mi tu nie gra.

Miałem okres że wszystko co kupuje musi być "naj" w danym budżecie. Teraz się cieszę że kaseta kosztuje 120 zł, przerzutka niewiele więcej. A że rower waży więcej, to się mówi trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@skom25 ja np. na Mazowszu "tłukę" po okolicznych lasach, moja "turystyka" to był przykładowo Szlak Orlich Gniazd itp., jeszcze w 2019r ważyłem sporo powyżej 100kg - od razu miałem założenie, że nie szukam półśrodków, tylko ma być "na czasie". Hydraulika, sztywne osie (które uważam za bardzo praktyczne w połączeniu z hamulcami tarczowymi, tym bardziej jak się nieraz rower wozi w postaci rozłożonej, a ich cena jest żadna - to tylko pozycjonowanie ich jako "zaawansowanej technologii" powoduje że to kosztuje dla końcowego odbiorcy), karbonowy wideł. No, GRXa jeszcze wtedy nie było, więc wpadł napęd na 105ce ;) I to wszystko miało być we w miarę rozsądnej kwocie, więc od razu odpadły "marki premium".

A czy to wyklucza "romantyczne kolarzowanie"? ;) Nie, to po prostu miał być "złoty środek", bo nie kupię taniej podzespołów w detalu względem gotowego roweru. Za "lepszym sprzętem" nie gonięjuż oid dawna. A "romantyczne" jest to, że jeżdżę bez spiny, nie spieszę się, nie gadam o watach, średnich, itp., mam jeden sprzęt do wszystkiego i robię to co wg niektórych "nie wypada" i "nie da się bez mtb albo szosy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, stpman napisał:

Wnioski mam trzy:

1. Albo tani bazowy gravel na stali czyli Nicasio 1 za 3k zł

2. Albo wydać 5-6kzł na alu gravela na grx (Soot 50/ Aspre 2)

3. ***** to w tym sezonie i nagniatać na Muirwoods'e ;)

I najbardziej nietuzinkowa z tych opcji to chyba "3" :D

A stalowy gravel na dobrym osprzęcie (kompletny GRX) to już poza zasięgiem tj. 6k zł.

1. Zawsze sprawdzona metoda, gdy zaczynasz cos czego nie znasz, zaczynasz od podstawowych wersji.  1. pozwala określić, czy jesteś bardziej skłonny iść w kierunku 2 lub 3.

Na twoim miejscu,  już szukał bym juz Nicasio 1, a nawet mocno rozważył wersję +, aby zacząć sezon z nowym rowerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, m0d napisał:

super-duper-wypas Reynoldsy z karbą widłem

Przyzwoita stal to poziom cen karbonu - tego przyzwoitego. O alu nie piszę bo to teraz zrobił się szmelc. Nie stać cię na stal z GRXem (>9000 zł), kupujesz używkę, tu jest ciężko ;-(( Przyzwoite ramy stalowe gravelowe używane z widelcem to 2 tys.... 

Wielu idzie w samodzielny montaż. Kupują sety.......i rzeźbią. Można kupić rower taki jaki nas stać i śmigać, modyfikować zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami.  Masz taką zaletę że w trakcie używania sam oceniasz co ci bardziej przeszkadza i to zmieniasz. 

Bierz chłopie to na co cię stać i używaj. Jak będziesz kombinował to sezon w d...... Każdy dobry nowy rower gravelowy to mniej więcej poziom 8-9 tys. Możesz zbierać w nieskończoność, bo za chwilę wskoczy nowy standard....... i pozamiatane. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, woojj napisał:

Przyzwoita stal to poziom cen karbonu - tego przyzwoitego. O alu nie piszę bo to teraz zrobił się szmelc. Nie stać cię na stal z GRXem (>9000 zł), kupujesz używkę, tu jest ciężko ;-(( Przyzwoite ramy stalowe gravelowe używane z widelcem to 2 tys.... 

Myślę, że jednak trochę przesadzasz i przypisujesz stali magiczne właściwości. 

A myślę, że zwykły rowerzysta wielkiej różnicy nie odczuje. 

Nie bądźmy jak audiofile :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się przekonam na wiosnę czy stal ma jakieś cudowne właściwości. Tania bo tania, ale jeszcze przed chwilą cena nie była parametrem, bo każda stal to prawie jak Full :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, stpman napisał:

Myślę, że jednak trochę przesadzasz i przypisujesz stali magiczne właściwości. 

Przejedź się na nowoczesnej ramie alu , później tą samą trasę na dobrej stalowej ramie- dobrej ,czyli na rurkach od uznanych producentów ( Tange, Reynolds, Columbus )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam porównanie pomiędzy Muirwoodsem na cromo a alu w mojej starej dirtówce na alu (Giant STP), no jakiegoś szału z amortyzacja cromo nie odczułem.

Może faktycznie stalowa rama za 10k zł ma jakieś super właściwości, ale z kolei trudno to porównywać do ramy alu w gravelu za 3-6k zł...

P.S to może pokażcie jakieś fajne gravele na porządnej stali ?

Edytowane przez stpman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...