Skocz do zawartości

[klamka hamulca] Miękka tylko prawa klamka hamulca BL-M365. Regulacja bez odpowietrzania.


K9G

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zakupiłem nowy rower na hamulcach Shimano M315 / BL-M365 i prawa klamka łapie dopiero w połowie a lewa już w około 1/3. Zdecydowanie wolę twardsze hamulce i tutaj pytanie czy da się coś zrobić, aby łapała szybciej? Rower jest jeszcze nie używany i wiem, że może być to nieodpowietrzony hamulec, natomiast przed wysyłką odpowietrzali. Oglądałem filmiki na necie jak to zrobić, ale nawet po odpowietrzeniu klamka dalej zaczyna łapać w połowie i wg filmików to jest ok. Wiem, że klamki do tylnych hamulców mogą być bardziej miękkie, bo przewód jest dłuższy. Byłem w sklepie rowerowym i przy okazji zapytałem się ich o to i gość mi powiedział, że jest jedna śruba w klamce, która reguluje twardość, ale nie miał tego modelu i nie mógł mi pokazać i w związku z tym mam 2 pytania:

1. Czy to jest ta śruba ze zdjęcia a jeżeli nie to co to jest za śruba?

2. Czy faktycznie jest jakaś opcja zwiększenia twardości klamki tak jak to było prosto w V-brakeach za pomocą dokręcania "nakrętki", jeżeli hamulec jest odpowietrzony prawidłowo?

Czy po prostu ten typ tak ma i to jest normalne. Wnioskuję, że hamulec jest odpowietrzony prawidłowo i nie mam w domu zestawu do odpowietrzania, więc chwilowo tego nie zrobię. Nie mam też takiego małego imbusa, żeby tą śrubką pokręcić.

123.jpg

Edytowane przez K9G
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli

1 godzinę temu, K9G napisał:

Zakupiłem nowy rower na hamulcach Shimano M315 / BL-M365 i prawa klamka łapie dopiero w połowie a lewa już w około 1/3. Zdecydowanie wolę twardsze hamulce i tutaj pytanie czy da się coś zrobić, aby łapała szybciej?

wyreguluj sobie działanie dźwigni klamki hamulcowej śrubką zaznaczoną przez Ciebie czerwonym kółkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pff, a co to niby da? Że w najgorszym przypadku wężyk odpadnie i zaleje wszystko dookoła? Jak w układzie będą bąbelki, to pchnie je dalej.

Żeby uzupełnić poziom płynu, wkręca się lejek w klamkę i ją naciska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Huberto20 napisał:

Ale nie zrobisz tak samo, bo wtedy masz jeszcze większe ciśnienie od zacisku bo dociskasz i zakręcasz i masz klamkę jak skała. A lejkiem zrobisz tylko tyle ile wejdzie i będzie normalne ciśnienie, ale jak on tego nie ogarnia to lepiej niech nie robi

Że co? Jak w układzie gdzie są ruchome tłoczki, możesz zwiększyć ciśnienie? Jedyne co robisz, to powodujesz że układ się przepełnia i rozpychasz tłoczki. Jak żle pójdzie, to wlejesz go na tyle dużo, że klocki zaczną trzeć o tarczę, a Ty ich nie cofniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, K9G napisał:

Czy faktycznie jest jakaś opcja zwiększenia twardości klamki tak jak to było prosto w V-brakeach za pomocą dokręcania "nakrętki", jeżeli hamulec jest odpowietrzony prawidłowo?

Polecam Ci mój poradnik

W pkt. 5 masz jak ustawić FS ;). Nie masz XT, ani XTR, więc od razu przejdź do regulacji dobijaniem oleju. @Huberto20 wspomniał o tym powyżej, z tym że w poradniku masz opisane to krok po kroku.

Jeszcze zanim zaczniesz kombinacje z FS(Free stroke), to zrób odpowietrzenie z pkt.4.

Bardzo ważne jest to zdanie z poradnika.

Po odpowietrzeniu nie zdejmuj zbiorniczka z klamki. Załóż klocki i zamontuj zacisk. Teraz ponaciskaj kilka razy klamkę stukając w przewód na całej jego długości. Powinna po którymś razie stwardnieć. Jak to nastąpi. Zdejmujesz zbiorniczek i zakręcasz korek od klamki.

@skom25 również o tym pisze.

Ps. Co do dobijania oleju, to dobijamy, zrób to tak jak opisałem w poradniku, czyli delikatnie naciskasz tłoczek. Jak naciśniesz za mocno, wężyk może się zsunąć i tak jak napisał kolega powyżej narobić bigosu

Edytowane przez Accent_Szaj
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...