Skocz do zawartości

[Napęd] Co do mojego Gravela?


albarash89

Rekomendowane odpowiedzi

Marin Gestalt 2 2020

  • Kaseta / Wolnobieg: Shimano Tiagra HG-500, 11-34T
  • Korba: FSA Gossamer, MegaExo Spindle, 50/34T

Mogę wymienić niby na to samo, ale mój napęd jeszcze pociągnie do końca roku o ile się nie mylę. A za rok mogą być niedostępne te same części. I tu moje pytania.

Czy wszystkie koronki FSA będą pasowały w razie wymiany?

Czy są jakieś zamienniki?

Czy każda kaseta 11-34T będzie pasowała nie zależnie od grupy shimano, sram itd. 

Co będzie bardziej ekonomiczne w przyszłości? Napęd 1x10 czy 2x10? Zależy mi na tym, by rower jeździł, a nie na prędkościach, podjazdach czy trudny teren. Mój styl jazdy to eksplorowanie nowych terenów, tam gdzie nie mogę jechać to sobie idę. 

No i czy faktycznie jazda na 3 łańcuchy i stosowanie odłuszczacza taniej wyjdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasety 10 rzędowe będą dostępne jeszcze przez wiele lat, podobnie jak łańcuchy...

Co do stopniowania napędu to bardzo mocno zależy to od Twoich potrzeb - np. ja jeżdżę na manetkach Tiagra 4700 (10rz) + przerzutka 105 RD-7000 (tak, manetki Tiagry mają ciąg linki jak 11 rzędów) + kaseta 11-36T i jest bardzo dobrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, albarash89 napisał:

Czy wszystkie koronki FSA będą pasowały w razie wymiany?

Czy są jakieś zamienniki?

Będą pasować wszystkie pod montaż pięć ramion BCD130 (bolt circle diameter, czyli średnica koła, na obwodzie którego są śruby).

6 minut temu, albarash89 napisał:

Czy każda kaseta 11-34T będzie pasowała nie zależnie od grupy shimano, sram itd. 

Zasadniczo tak, każda kompatybilna z bębenkiem shimano.

6 minut temu, albarash89 napisał:

Co będzie bardziej ekonomiczne w przyszłości? Napęd 1x10 czy 2x10? Zależy mi na tym, by rower jeździł, a nie na prędkościach, podjazdach czy trudny teren. Mój styl jazdy to eksplorowanie nowych terenów, tam gdzie nie mogę jechać to sobie idę. 

Moim zdaniem pozostanie przy 2x10, ale tu na pewno zdania będą podzielone ;)

6 minut temu, albarash89 napisał:

No i czy faktycznie jazda na 3 łańcuchy i stosowanie odłuszczacza taniej wyjdzie?

Mniej więcej właśnie od napędu klasy Tiagra, dbanie o napęd jest ekonomiczne. Czyli okresowe czyszczenie i smarowanie, kontrola zużycia. Rotacja łańcuchów może wydłużyć życie kasety i korby, jeśli odpowiednio tego pilnujesz. Dla niektórych gra niewarta świeczki, zwłaszcza na szosie moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Będą pasować wszystkie pod montaż pięć ramion BCD130 (bolt circle diameter, czyli średnica koła, na obwodzie którego są śruby).

Czyli mogę śmiało brać wszystko z tej listy? https://allegro.pl/listing?string=bcd 130&bmatch=dict210105-ctx-spo-1-3-0112&stan=nowe

Czy wszystko jedno co umieszczę z przodu i z tyłu? 

Stopniowanie w korbie od 40 do 53 i w kasecie od 10-52? Czy trzeba skracać wtedy łańcuch jak się używa mniejszego stopniowania?

Czy taka kaseta będzie pasowała do mojego roweru? https://allegro.pl/oferta/kaseta-bbb-bcs-10-rz-drivetrain-14-25-campagnolo-9932254060

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie musisz brać tych samych, ale po prostu wybór nie jest kwestią otwartą/dowolną. Chociaż oczywiście zestaw który masz i działa wymieniony na taki sam na pewno bez liczenia będzie ok.

Shimano publikuje (inni też) tabele kompatybilności dla swoich podzespołów. 

Wpisujesz nazwę swojej przerzutki np: "rd-4700gs techdocs" i pierwszy link jest Twój.

Dowiesz się z tego dokumentu że kaseta musi się zamykać w pewnych wartościach - czyli np mając z przodu dwublatową korbę największa zębatka kasety nie może być większą niż 36t... A z mniejszą niż 25t też nie będzie słodko.

Musisz też zwracać uwagę na pojemność napędu dla tej przerzutki to 41... liczy się to tak duży blat korby minus mały blat korby plus największa koronka kasety minus najmniejsza...

W przedniej przerzutce fd-4700 też musisz zadbać o to co odpowiedni dokument od niej mówi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...