Skocz do zawartości

[Korba] Nowa korba do Muirwoodsa.


vincek

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się do Was z prośbą o poradę. Szukam korby do Marina Muirwoods pod napęd 1x11 - chciałbym zastąpić fabryczną korbę na kwadrat. Na początku celowalem w M5100-1 jednak ta ma linie łańcucha 52mm. Czy to nie będzie za dużo? Pewnie można kombinować z podkładkami lub offsetem blatu. Jednak tutaj chciałby zastosować chiński blat NW, a tu z offsetem może być problem. No i ta dostępność... W sensownej cenie. 

Czy możecie polecić jakąś korbę, która będzie pasować do Muirwoodsa u będzie na 1x? Dobrze jakby to była korba dedykowana pod 1x. Jeśli jednak z tym będzie problem, to może być też korba 3x z wymiennymi blatami.

Jeśli chodzi o cenę, to im taniej tym lepiej. W grę też wchodzą używki.

Będę wdzięczny za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bogus92 napisał:

A co jest złego w linii łańcucha 52 mm przy napędzie 1x11?

Jeśli nie M5100 to można iść wyżej i zastosować M6100, tyle że linii łańcucha i tak nie zmienisz. Na pewno w M5100 będzie łatwiej o zamiennik blatu z Chin.

Podpytuje, bo wydaje mi się, że linia łańcucha wtedy nie będzie wypadać na środek kasety. Tak pi razy drzwi mierząc, to linia łańcucha w Muirwoodsie wynosi niecałe 50 mm. Jeśli to nie problem, to ok. Zwiększa się krąg wyboru :) jednak wyczytałem, że linia łańcucha 52 mm jest pod boost. 

Teraz, MikeSkywalker napisał:

Zacznij od blatu. Bo to podstawa. Najtańsze chińskie są na BCD 104/94, pod takie kwalifikują się korby 3x i dobrze się sprawdzają ale ceny teraz są chore. Ja mam MT300, najtańszą rozbieralną korbę na HT2, fajnie pasuje do matowego Marina. 

Dzięki. Blaty NW już mam, ale bcd 104 :) jak wpadnie korba z bcd94 to wiem gdzie szukać :) MT300 ciekawa propozycja. Szukałem również, ale czy w tej cenie może poszukać używki jakiejś grupowej? 

Co do chińskich, to jakich marek szukać. IXF170 będzie ok? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod boost wg Shimano do 11s włącznie jest linia 52mm. Bez boost dokładnie 48,8.

@vincek Masz multum możliwości w zeżnosci ile kasiuty chcesz rzucić...

- m7/8/9000 i do niej fabryczny blat 1x (drogie i zdaje się max blat 38T)

- rozbieralną korbę 3x z BCD104 i pod nią chiński blat (najtańsze i największy wybór blatów)

- korbę 2x z BCD jak wyżej i zabawa z podkładkami i dłuższymi kominami (rzeżba ale blaty tanie i dostępność korby zacna)

- chińska korbę prowheel mpx-11 DM i blat z offsetem 6mm (korba+blat 150zł wyjdzje, max w tym układzie chyba ze 40T) - njbarzziej eleganckie jesli odrzucasz fabryczne rozwiązania 1x z poprzedniej gen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bogus92 napisał:

@vincek pod boost według Shimano jest linia 55 mm.

 

Teraz, vdcmike napisał:

Pod boost wg Shimano do 11s włącznie jest linia 52mm. Bez boost dokładnie 48,8.

To mam inne pytanie, zmiana linii łańcucha w Muirwoodsie na 52 mm to duża zmiana? Bedzie to czuć podczas używania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie irytujący hałas na większych koronkach kasety i ciut bardziej leniwa praca zmieniarki. Na dłuższą metę i w zależności od korzystania ze skrajnie miękkich przełożeń żywotność łańcucha może spaść (lub wzrosnąć jesli bedziesz korzysyal tylko z twardych ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę dać znać jak działa o ile w ludzkich pieniądzach gdzieś tą korbę (5100) trafię - na Allegro widzę kosmos, a chwilę nie sprawdzałem :D 

Bo u siebie nie mam wyjścia - muszę choć parę mm przesunąć zębatkę na zewnątrz, bo mi łańcuch prawie koliduje z oponą, płynność pracy na największej zębatce spada na dalszy plan. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z używek na 104 BCD polecam XT  FC-M780  3s   , u mnie robi z chńskim NW 36T w miejsce środkowej zębatki , tył 11s   11-46  i pracuje cicho w całym zakresie przełożeń.

SLX też się nada , w sumie są w podobnych cenach , jak znajdziesz za 200zł to dobra cena, przeważnie widzę są po ok 240 wystawione - tutaj ceny nie zmieniły się od prawie roku jak szukałem swoich.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
6 godzin temu, vdcmike napisał:

Pod boost wg Shimano do 11s włącznie jest linia 52mm. Bez boost dokładnie 48,8.

Nie wiem skąd taka informacja. Obecnie na stronie Shimano, zarówno przy serii M5100 oraz M6100 do boost przeznaczone są korby z linią 55, a bez boost 52. Innych zwyczajnie nie ma. Niezależnie od tego czy masz 10, 11 czy 12 rzędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, vdcmike napisał:

Pod boost wg Shimano do 11s włącznie jest linia 52mm. Bez boost dokładnie 48,8.

@vincek Masz multum możliwości w zeżnosci ile kasiuty chcesz rzucić...

- m7/8/9000 i do niej fabryczny blat 1x (drogie i zdaje się max blat 38T)

- rozbieralną korbę 3x z BCD104 i pod nią chiński blat (najtańsze i największy wybór blatów)

- korbę 2x z BCD jak wyżej i zabawa z podkładkami i dłuższymi kominami (rzeżba ale blaty tanie i dostępność korby zacna)

- chińska korbę prowheel mpx-11 DM i blat z offsetem 6mm (korba+blat 150zł wyjdzje, max w tym układzie chyba ze 40T) - njbarzziej eleganckie jesli odrzucasz fabryczne rozwiązania 1x z poprzedniej gen.

Jeśli chodzi o kasę, to myślę, że max 300 zł z suportem. Generalnie kasa to nie problem, ale nie chce wydawać nie wiadomo ile, bo dotąd miałem kwadrat i jest ok :) do Muirwoodsa to ponoć więcej niż 38T bez psucia linii łańcucha nie wejdzie.

 

7 godzin temu, MikeSkywalker napisał:

Mogę dać znać jak działa o ile w ludzkich pieniądzach gdzieś tą korbę (5100) trafię - na Allegro widzę kosmos, a chwilę nie sprawdzałem :D 

Bo u siebie nie mam wyjścia - muszę choć parę mm przesunąć zębatkę na zewnątrz, bo mi łańcuch prawie koliduje z oponą, płynność pracy na największej zębatce spada na dalszy plan. 

Zgadza się, ceny skoczyły strasznie. Dlatego rozważam opcje używanej i chińskiej korby :)

 

7 godzin temu, vdcmike napisał:

Będzie irytujący hałas na większych koronkach kasety i ciut bardziej leniwa praca zmieniarki. Na dłuższą metę i w zależności od korzystania ze skrajnie miękkich przełożeń żywotność łańcucha może spaść (lub wzrosnąć jesli bedziesz korzysyal tylko z twardych ;)).

Wobec tego, szukam korby ze zbliżoną linią łańcucha do aktualnej. No i tak m5100 odpada. Szkoda, bo w normalnej cenie, to najlepsza opcja chyba była.

6 godzin temu, RafalxM napisał:

Z używek na 104 BCD polecam XT  FC-M780  3s   , u mnie robi z chńskim NW 36T w miejsce środkowej zębatki , tył 11s   11-46  i pracuje cicho w całym zakresie przełożeń.

SLX też się nada , w sumie są w podobnych cenach , jak znajdziesz za 200zł to dobra cena, przeważnie widzę są po ok 240 wystawione - tutaj ceny nie zmieniły się od prawie roku jak szukałem swoich.

 

Poszukam m780 używki lub czegoś podobnego. Myślę, że w tej cenie się będę obracał. 

 

A co powiecie o korbie T6010 za ok 220zł bez zębatek nowa? Ciekawa opcja chyba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bogus92 formalnie Shimano ma tylko jedną linię łańcucha 52mm we współczesnych napędach 1x10/11, która wg nich pasuje do 135mm (142) i 141mm (148) OLD co prawdą nie jest gdyż linia łańcucha wynika z szerokości kasety i jej pozycji wzgledem haków a te parametry nie drgnęły od nastu lat. Korba ma natomiast pasować do linii łańcucha ale jej nie definiuje.

Dotychczas (czyli seria m7/8/9000) korby dla boost -B1 były do linii 52mm i -1 do linii 49mm.

Działać będzie ale jak to już problem użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Akurat w kwestii tego, że szerokość kasety się nie zmieniła, tak samo jak jej pozycja względem haków nie masz racji.

Kasety 12s są szersze niż 11 czy 10, mają taką konstrukcję, że największa zębatka jest przesunięta w kierunku szprych. Tak samo sprawa ma się z szerokością haków - w przypadku osi boost masz po 3 mm szerzej rozstawione haki niż klasycznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraźnie zaznaczyłem, że chodzi o 10 i 11s.

Nie wiem czemu nagle 12s tu się wzięlo ale tak - w przypadku 12s oczywiście, że wszystko się zmienia stąd boost w tym przypadku ma linię łańcucha 55mm a nie 52 jak w 10 i 11s.

Podsumowując mamy standardowe 3 różne linie łańcucha: 

- 49mm dla 135mm (142) OLD

- 52mm dla 141mm (148) OLD czyli boost w napędach 10 i 11s I klasyczna w przypadku 12s

- 55mm dla 141mm (148) OLD boost w 12s

Shimano w obecnej generacji deore 10/11s (4/5000) nie ma korby 1x non-boost tylko wciska korbę pod linię boost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MikeSkywalker napisał:

Niegłupia. Fajna korba. 

Warto w tej cenie, czy szukać dalej? 

2 godziny temu, leejoonidas napisał:

Kupujesz korbę Deore FC-M5100 z zębatką, wstawiasz po dwie podkładki 1,5mm z marketu Castorama między blat a korbę, czyli razem osiem podkładek i już masz linię łańcucha 49mm.

IMG_20210122_155305.jpg

Czy trzeba dokupić nowe kominy i śruby? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, vincek napisał:

Czy trzeba dokupić nowe kominy i śruby? 

Jeżeli założysz po jednej podkładce pod każdą z czterech śrub to nie musisz kupować dłuższych dodatkowych śrub, wersja korby 5100 nie potrzebuje kominów tylko same śruby. Jeżeli chcesz więcej podkładek podłożyć to lepiej zaopatrzyć się w dłuższe śruby takie o długości 16mm które kupisz na Alledrogo.

A tak przy okazji to mam Marina Muirwoods i mam założoną korbę mt600 w układzie 1x11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...