Skocz do zawartości

[Sram GX 1x12] zmiana kasety na


Saszkiner

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów
Mam do wymiany Kasete Sram 12x, W orginale to sram 10-50 wersja GXpod bębenek XD. https://www.sbike.pl/czesci-mtb-trekkingowe-kasety-12-biegowe-kaseta-sram-gx-eagle-xg-1275-10-50t-12-speed-o_l_333_9429.html
koszt nowej to około 650 pln. Zastanawiam się nad jakąś alternatywą. Shimano w wersji 10-50 jest tańsze.

Może ktos testował już produkt Sunrace - https://www.sbike.pl/czesci-mtb-trekkingowe-kasety-12-biegowe-kaseta-sunrace-mz91-12-speed-csmz91-xd-10-50t-czarna-o_l_333_12314.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Saszkiner napisał:

Shimano w wersji 10-50 jest tańsze.

Shimano z wiadomych względów musisz odpuścić. Chyba, że chcesz wymienić bębenek na microspline albo całą piastę. Ale to chyba średnia oszczędność ;)

Co do Sunrace, to na razie nie znalazłem złych opinii, szczególnie jeśli chodzi wysokie ich serie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, woojj napisał:

Kasety Srama na XD są bardzo dobrymi i trwałymi produktami.

Dobre, kawą się oplułem. :D Na DWÓCH kasetach XG-1275 nie zrobiłem nawet 8500km. :) No chyba, że ktoś ma je w trekkingu, albo waży 55kg z rowerem, to może je nazwać trwałymi produktami... 

Sam, z racji kolejnego zajechanego napędu, rozważam przed sezonem zakup kasety Sunrace. Taniej i prawdopodobnie lepiej. :)
Szkoda, że ten wyższy model - CSMZX1X - nie jest dostępny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, TheJW napisał:

Dobre, kawą się oplułem. :D Na DWÓCH kasetach XG-1275 nie zrobiłem nawet 8500km.

Większość moich klientów w robocie pilnuje łańcuchów i jest dobrze. 8500 jak jeździsz jak zawodnik, trenujesz to jest i tak przyzwoity wynik. Znajdziesz kogoś kto zrobi 30 tys. 

Miałem kumpla który wygrywał ligi maratonowe, ważył około 90 kg. U niego żaden łańcuch nie wytrzymywał więcej niż 800 km....itd.

Niczego nie można bezpośrednio porównywać....ale większość ludzi sobie chwali. Chłopaki spokojnie 3-4 nowe łańcuchy na tym zakładają, potem rotacja. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, ważna jest świadomość. Większość ludzi jeździ na 1 łańcuchu aż do skończenia kasety....Ja w moim 1 góralu dałem radę dociągnąć do 7 tys. (lata 90) ....też nie wiedziałem. ;-)))

Kumpel ostatnio testował łańcuch Srama XX1 Rainbow i ten pobił wszelkie rekordy-u niego. 4 tys km!!! Tyle że gość kręci mocno kadencyjnie i waży około 75.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawodnicy, to jedno.

Drugie, to osoby, jak ja, którzy kasety dojeżdżają dosyć równo. Jeśli non stop używamy prawie pełnego zakresu, bo trasa i warunki na to pozwalają, to takie kasety pociągną długo.

Najbardziej dostają kasety w napędach 1x w rowerach XC, jeżdżonych po totalnie płaskim terenie. Jak ktoś jeździ non stop na 10t lub 12t z tyłu i nie przyjdzie mu do głowy, żeby sobie zamontować blat np. 36t, to nic dziwnego, że kaseta kończy mu się po 1k km ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do Sunrace - dobrze widzę, że ich nowe 12-rzędowe kasety pod bębenek XD mają wymienne koronki?
https://www.sunrace.com/files/catalog/files/644/Instruction for XD® Driver.pdf

Jeśli tak, to nawet mimo wyższej, w porównaniu do GX, wagi kasety CSMZ91X - wydaje się to świetnym wyborem pod względem ekonomicznym.
Pod warunkiem, że same zamienne zębatki będą łatwo dostępne w sprzedaży...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety głównie po Mazowszu. Przy owalu 34t z przodu najbardziej obrywają zębatki 14-16-18t. Zmiana z przodu spowodowałaby jedynie przeniesienie zużycia o jedną zębatkę wyżej. Z pewnością gdybym jeździł więcej po górzystym terenie, kaseta zużywałaby się bardziej równomiernie, ale przy mojej wadze i stylu jazdy - równie szybko. O ile nie szybciej, bo w górach pewnie będę jeździł bardziej siłowo. Przetestuję to w tym roku, mam 50 dni urlopu, więc trochę czasu w górach spędzę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie rower do treningów w terenie i amatorskich maratonów, myślałem o pracy na 3 łańcuchy, Sunrace jest ponad 100gram cięższy ale to moge przeboleć.
zastanawiam sie nad kultura pracy, czy kształty zębów sa tak samo dopracowane jak w SRAM. Napęd ma przedewszystkim faknie działać. ale jak by było troche bardziej trwałe i tańsze to po prostu byłoby super.

Kasete kupiłem z innymu czesciami używanymi, i jest zajechana - ale z tym sie liczyłem, na rozciągnietym łańcuchu działa bez probemów.

w stajni będzie jeszcze drugi rower - albo szosa albo Kross Esprit B3 do jazdy koło komina, ewentualnych dojazdów do pracy, czy objętościowych treningów po płaskiem ( mieszkam w Mazowieckim)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie w katalogu potwierdza, że kasety 12-rz pod bębenek XD są "rozbieralne" i można w nich wymienić zębatki.
https://www.sunrace.com/files/catalogues/SunRace 2021-2022 Catalogue.pdf  - strona 27.

10-12-14 są jednym elementem (pająk, czy jeden kawałek stali?), potem 16 i 18 oddzielnie z podkładkami, następnie 2 aluminiowe pająki z pozostałymi.
Tutaj znalazłem nawet zestaw zębatek: https://b2b.jetcomp.eu/product/show/productid/13323/12_rz./Zestaw_nakretka_%2B_zebatki_12_rz_10-12-14T_Black
Niestety nigdzie w detalu nie widzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też w tej okolicy trzymam rower na 32-10-50 , taki układ to szybka droga do wymiany , chociaż ważę mniej . Co do gór , jeśli będziesz jeździł siłowo, pewnie niewiele się zmieni  a na pewno szybciej szlag trafi łancuch

Dobre te linki co wklejasz , przyglądnę się , ciekawa opcja Pozdr 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nikt nie testował jeszcze zamiennika Sunrace?

mam jeszcze troche czasu - wygląda na to ze bede pierwszy.

 

Dodaje ale jako ciekawostke,  ciekawe jak łańcuch działa na koronce z 9 zębami, hehe

Zakres 9-52 , 577%. Ale nie - nie bede tego tesyował
https://www.bikester.pl/980483.html?gclid=CjwKCAiAxp-ABhALEiwAXm6IyTlT1iUI2Oc-YmtX-VV0_EnqhrAorPcXW64quK1bC2cIBX7yo5JFnBoCf5UQAvD_BwE&_cid=21_1_-1_9_2359_980483_324496311358_pla&ef_id=CjwKCAiAxp-ABhALEiwAXm6IyTlT1iUI2Oc-YmtX-VV0_EnqhrAorPcXW64quK1bC2cIBX7yo5JFnBoCf5UQAvD_BwE&ev_chn=shop&campaign_detail=smart_shopping

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@Saszkiner testuj, testuj. Zawsze to dodatkowa wiedza dla potomnych. Jednego Sramowi nie można odmówić, że kasety są trwałe i dla mnie po części zrozumiała jest ich wysoka cena. Shimano u mnie po zbliżonym przebiegu wyglądało dużo gorzej, a mówimy tu o porównaniu napędów 9 i 12s. Przynajmniej w teorii 9 powinna wytrzymywać więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Saszkiner napisał:

ciekawe jak łańcuch działa na koronce z 9 zębami, hehe

Działa bez problemu. Mam kasetę TRS E*thirteen 9-50 i po około 1000km nie widzę mankamentów. Jedna uwaga: jeżdżę raczej rekreacyjnie, w górskim terenie i wykorzystuję cały zakres kasety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bogus92 napisał:

Shimano u mnie po zbliżonym przebiegu wyglądało dużo gorzej,

..mam podobne wrażenia..to subiektywne odczucie tym bardziej , że  porównuję 11 shimano z 12 sram 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...