Skocz do zawartości

[Hamulce tarczowe] Shimano MT200


Ntkgzd

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
planuję złożyć sobie rower i doszedłem do momentu w którym szukam niedrogich w eksploatacji hamulców tarczowych.

Pomyślałem o tym:
Shimano MT200 Hamulec tarczowy Przednie koło Post Mount B01S żywica, black
Shimano MT200 Hamulec tarczowy Tylne koło Post Mount B01S żywica, black

Tanie hamulce, tanie klocki.

Aktualnie korzystam z takich:

Hamulce przód: Shimano Deore BR-T6000 (tarczowy, hydrauliczny, tarcza: 180 mm)
Hamulce tył: Shimano Deore BR-T6000 (tarczowy, hydrauliczny, tarcza: 160 mm)

Czego powinienem się spodziewać schodząc na niższy model? Może nie obsługują tarcz większych niż 160 mm (chociaż to chyba kwestia adaptera)? Będę wdzięczny za informacje od bardziej doświadczonych w temacie.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

To chyba najlepsze budżetowe hamulce i do tego najtańsze. Sprawdzają się w swojej roli, ale nie można od nich oczekiwać zbyt wiele. Na pewno różnice pomiędzy 200 a 6000 odczujesz. Tarcze możesz założyć dowolnego rozmiaru - to kwestia adaptera i możliwości widelca i ramy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tanich i dobrych jest jeszcze Tektro M275/M285 czy jak go tam nazwą. Trwałe hamulce, nic się nie dzieje, działają. Zeszczanych Shimano widziałem sporo, Tektro nigdy (ale też są mniej popularne). Klocki te same, klamka nieco inna. 

Czego się spodziewać po przesiadce z M6000? MT200 są zauważalnie słabsze, w góry bym na nich nie pojechał, ale w mieście i lokalnie w terenie się sprawdzają, nie narzekam. Miałem je ulepszać ale zostały. 

Jeśli miałbym wskazać "czarnego konia" tanich hamulców to Shimano MT400. Nie wiem ile teraz kosztują, bo ceny części po...grzało ale choć są na podstawowych klockach B01s to jednak klamka dwupalcowa i w mojej opinii są mocniejsze niż MT200. Także możesz poszukać albo sprawdzić w jakimś rowerze. Kiedyś były kilka dyszek droższe na komplecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA ujeżdzałem M355 sprzed kilku lat - to chyba odpowiednik obecnego M200, porównanie z M400 na rowerze znajomego i była dużo róznica w sile hamowania. 
różnica na komplecie to kilkadziesiąd złotych a jest przyzwoity średniak.
w zaprzyjażnionym serwisie modelu Mt200 nawet nie mają w ofercie - zaczynają montaż i sprzedaż od MT400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Myślę,że dużo zależy od tego ile ważysz. Mam te hamulce od dwóch miesięcy i poczatkowo chciałem wymienić bo wielu pisało,że są słabe , roweru używam dość agresywnie i muszę przyznać,że zdają egzamin. Na pewno nie będe miał obaw jeździć wielkopolskich maratonów i pojadę z tymi hamulcami w góry, dodam,że zmieniłem tarczę przednią na 160.

Oczywiśćie póki co nie mam porównania do lepszych modeli ale do tej pory używałem vbrake w taki sam sposób i dawały rade a te są mocniejsze.

Edytowane przez Przecietny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprecyzuję - ważę 120 kg, aktualnie korzystam ze wspomnianych wcześniej hamulców Deore BR-T6000. Jeżdżę głównie po mieście (Poznań), w tym roku planuję zrobić coś około 5000 km. Zależy mi na taniej eksploatacji, dlatego celuję w hamulce kompatybilne z okładzinami B01S. Najwyższa półka, która z tym współpracuje to:

Shimano MT501 (przód)
Shimano MT501 (tył)

Warto do nich dopłacić te 200 zł za sztukę? @Accent_Szaj tutaj już byś się mógł powygłupiać i porównać je do Shimano Deore BR-T6000, biorąc pod uwagę, że Shimano Deore M6100 kosztują niecałe 100 zł więcej za sztukę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co chcesz zmieniać całość ?

Tobie wystarczy zmienić  klamki z serwo (np BR-MT501) + klocki półmetaliczne i po sprawie. Zaciski T6000 zostawiasz.

Zanim wejdziesz w hamulce M6100, M7100 etc to zerknij jakie masz manetki - bo zapewne nie będą pasować. Te klamki się różnią od M501, M6000 czy M7000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Ntkgzd napisał:

Bardzo dobry wybór, różnica między M6000 będzie niewielka. Klamki są te same, a to one odpowiadają w największej części za siłę hamowania. Mają również Servo Wave. Warto je kupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To jest tragedia jak szybko znikają części rowerowe ze sklepów - nie mogę nigdzie już znaleźć pełnego kompletu MT501, który wklejałem wcześniej - tym samym pytanie do Was czy

Shimano MT402/MT410 Disc Brake Front
Shimano MT402/MT410 Disc Brake Rear

są dużo gorsze? A przede wszystkim czym się różnią od MT501?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Accent_Szaj w sumie dzięki, że uświadomiłeś mi, że przecież nie muszę kupować gotowego zestawu.

Pomógłbyś mi proszę z dobraniem kompatybilnych i najlepszych części pod klocki hamulcowe Shimano B01S? Shimano G03A raczej odpuszczę, ponieważ są 2 razy droższe, tak samo jak zaciski np. Shimano Deore XT BR-M8100 a przy mojej eksploatacji i masie (120 kg) to wątpię aby wytrzymały dwa razy dłużej. Jeżdżę praktycznie tylko w mieście (Poznań), obecnie około 500 km miesięcznie.

Wstępnie po rozeznaniu tematu to właśnie chyba zacisk hamulcowy Shimano BR-MT500 jest najlepszy dla tych klocków (z tego co jest napisane, to może być on stosowany jako zacisk przedni i tylny - tu będę wdzięczny za potwierdzenie, ponieważ w opisie produktu jest nieścisłość).

Przewód to najchętniej kupiłbym jakiś na metry, aby idealnie dopasować długość pod rower składany od zera. Na Allegro znalazłem przewód hamulcowy A2Z 5.0mm (wydaje się ciekawą propozycją).

Co do samych klamek to zalecane do tych zacisków są BL-MT500, ale jak będą pasować do np. lewa Shimano Deore Trekking BL-T6000 i prawa Shimano Deore Trekking BL-T6000 to nawet bym tak wolał, ponieważ jestem do nich przyzwyczajony, aczkolwiek jak znajdzie się coś lepszego, kompatybilnego z tym kompletem i dające większą siłę hamowania (aczkolwiek z tym, to chyba nie można przeginać, aby tarcze w stylu Shimano SM-RT66 (160 mm na tył i 180 mm na przód) to wytrzymały) - to jestem otwarty na Wasze sugestie za, które z góry dziękuję.

Pozostaje kwestia co będę jeszcze potrzebował, aby połączyć to w całość - z pewnością płyn hamulcowy i widziałem jakieś elementy, które też sprzedawane są osobne, ale tutaj będę wdzięczny za podpowiedź, ponieważ w tym zakresie nie mam żadnej wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby kupno całych zestawów, które mają w komplecie wszystkie elementy niezbędne do skrócenia przewodu, nie potrzebujesz nawet oleju (w Shimano jest olej mineralny zamiast płynu DOT) a jedyne co się przyda to jakieś szczypce do ucięcia przewodu, no i zrobienie tego na tyle sprawnie żeby nie trzeba było odpowietrzać. 

Wychodzi to w przypadku tanich hamulców znacznie opłacalniej niż kupowanie wszystkiego osobno. Jeśli ceny Shimano póki co szaleją można pomyśleć np. nad Tektro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeden plus takiego przepłacania - wreszcie mógłbym mieć hamulce jak w motocyklu tj.

Lewa dźwignia hamulca - zatrzymuje tylne koło
Prawa dźwignia hamulca - zatrzymuje przednie koło

:P

A tak bardziej serio - teraz nastały inne czasy, także wolę przepłacić i mieć funkcjonalny rower niż czekać aż ceny (i dostępność) wrócą do normy i oglądać świeżo wymalowaną w całości na czarno samą ramę Unibike Prime GTS 2021 w domu :P - także pytanie czy wszystko wymienione poniżej będzie ze sobą grało jak dam to do ogarnięcia przez serwis rowerowy?

https://www.bikester.pl/shimano-deore-trekking-bl-t6000-dwignia-hamulcowa-lewe-czarny-707771.html
https://www.bikester.pl/shimano-deore-trekking-bl-t6000-dwignia-hamulcowa-prawe-czarny-707774.html
https://www.bikester.pl/shimano-mtb-br-mt500-zaciski-hamulca-tarczowego-czarny-644078.html
https://allegro.pl/oferta/przewod-hamulcowy-a2z-5-0mm-zolty-avid-shimano-9967749322

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2021 o 12:51, abdesign napisał:

Zawsze warto kupić komplet... wychodzi grubo taniej i jak cokolwiek posika to masz gwarancje na komplet.

co do mt200 bardzo przyzwoitego (niegdyś jak był tani) to jestem w szoku... są dwa razy droższe niż rok temu... to już nie jest hit...

Obecna cena to 120 zł za sztukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...