Skocz do zawartości

[Wymiana] Mechanizm zapadkowy bębenka


Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Witam serdecznie jestem tu nowy.

Zabrałem się za wymianę tak jak w tytule. Zatrzymałem się na mechanizmie zapadkowym bębenka. W poradniku znalazłem, że żeby go odkrecić potrzeba klucza ampulowego 11. Niestety on mi tam nie wchodzi, jest za duży. Czy mam jakiś inny rodzaj części? 

Pozdrawiam

IMG-9856_Easy-Resize.com.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@Pajter piasta to element znajdujący się pośrodku koła, jej elementami składowymi są m.in. łożyska, oś, bębenek.

W związku z powyższym wytłumacz mi jak chcesz założyć "nowy bębenek z piastą" i jak "starą piastę chcę odkręcić"?

 

P.S. Zacznij używać poprawnie polskich znaków diakrytycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra napisze swoim językiem bo może mylę pojęcia. 

Bębenek mam z grzechotką w środku (nowy). Chce go zamontować,  żeby to zrobić muszę odkręcić tą część z tego filmiku tak?

PS sorry za znaki, używam niemieckiej klawiatury i z tego to wynikało 

 

IMG_9858_Easy-Resize.com (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Pajter napisał:

Ten inbus ma byc jednak 10?

Przeważnie tak, jeśli nie wchodzi,

Ty rozkrecasz bębenek, czy go odkręcasz i wymieniasz?

 A no właśnie. Czyli tak naprawdę wystarczyło wcisnąć 10-tke do środka i odkręcić.  poł-minuty roboty.

bębenka nie trzeba rozkręcać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opisałem problemu wyczerpująco. Odkręcam i wymieniam. Zamówiłem 11 i nie pasuję. 10 też nie mam dlatego pytam bo nie chce na darmo czekać parę dni na wysyłkę a u mnie sklepy do końca stycznia nieczynne. Czyli 10 to wykręcę i składam jak wcześniej? DO bębenka jeszcze musze te 9 łożysk włożyc? 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ciężko niektórym zrozumieć, że nie wszyscy na wszystkim się muszą znać. 

Zgubiłem 2 kulki łożyskowe, które wchodzą w miejsce ze zdjęcia powyżej. Muszę się dowiedzieć jaki mają rozmiar (sklepy zamknięte wszystko online). Wiem, że ich wchodzi tutaj 9. Wie ktoś może jaki rozmiar czy mam robić wypad z tego forum. Na oko wyglądają na 5mm ale na aukcji są także od 5,46 mm w górę a nie chce się bawić w zwroty

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@Pajter bez urazy, ale nikt nikogo tutaj nie trzyma.

Nie potrafisz dokładnie wytłumaczyć w czym problem i do czego dążysz, a wymagasz od Nas jasnowidztwa.

Przede wszystkim nie podałeś modelu piasty, co jest istotne przy doborze części. W miejscu które widać na zdjęciu mają być kulki. Nie mierz na "oko" tylko suwmiarka w dłoń. W Shimano zwykle są kulki o średnicy 1/4 cala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FH- RM30 Shimano piasta. Czyli 6,35 mm . Dzieki za odpowiedź. Suwmiarki nie posiadam. 

 

Przychodzę na forum, jako amator, po poradę od specjalistów. Skąd amator ma wiedzieć co trzyma w rękach i jakie parametry ma podać. Jestem specjalistą ale w innej dziedzinie. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do serwisu główki piasty (bębenka) nie ma potrzeby używania klucza imbusowego o rozmiarze 10 (Shimano) lub 11 (inni producenci). Jest on potrzebny, ale do wymiany samego bębenka. Wystarczający jest klucz Shimano Cyclus.

https://allegro.pl/listing?string=shimano cyclus bębenka&bmatch=cl-dict201214-ctx-uni-1-1-0112

W ten sposób dobierasz się do środka, a więc zapadek i kulek. Sprężyny trzymającej zapadki nie warto ściągać, bo łatwo pogorszyć jej działanie.

Kulki to inny temat i naprawdę nikt nie jest w stanie ci tego powiedzieć. U mnie w piaście TX-800 był rozmiar 1/8", czyli 3,175 mm.

Najlepiej jest wyposażyć się w suwmiarkę, bo to jest niezbędne narzędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...