Skocz do zawartości

[Stery] Ułożenie wianków z kulkami w sterach klasycznych


mar.721

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie: jak powinny być ułożone łożyska w sterach klasycznych (skręcanych)? Skierowane kulkami na zewnątrz (w stronę nakrętki kontrującej i widelca) a koszyczkami do siebie (w stronę misek) czy na odwrót? W różnych miejscach piszą różnie. Stery raczej typowe 1 i 1/8 cala ze starszego roweru górskiego (koła 26 cali), kupiłem jako używany.


Mam w rowerze tak (patrząc od góry): nakrętka kontrująca - podkładka z ząbkiem - szeroka nakrętka - wianek z kulkami - miska górna - rama - miska dolna - wianek z kulkami - bieżnia łożyska - widelec. Wianki mam ułożone kulkami na zewnątrz (górny wianek kulkami do góry, a dolny do dołu). Jednak mam problem ze sterami, które ciągle się poluzowują i muszę je dokręcać. Nawet po skręceniu sterów na tyle mocno, że są już wyraźne opory przy skręcaniu kierownicą, są wyczuwalne luzy (szczególnie na dolnym łożysku). Myślałem, że problem wynika z nieprawidłowo ułożonych wianków i próbowałem je odwrócić, ale wtedy zaczęło mi łamać koszyczki podczas skręcania kierownicą.

Dodam, że miski, bieżnie i kulki łożysk nie wyglądają na zużyte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie ciekawe dlaczego po ustawieniu w ten sposób wianków zaczęło mi łamać koszyczki przy kręceniu kierownicą. Po rozkręceniu sterów były już mocno zniekształcone. Przy ustawieniu łożysk tak jak było pierwotnie (górne kulkami w górę, a dolne w dół) takiego efektu nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Accent_Szaj napisał:

Mistrzu, ale powinno być dokładnie na odwrót ;) 

Górne, kulkami w dół w kierunku miski, a dolne kulkami w górę również w kierunku miski 

Mistrzu, Ty najpierw pisałeś, że łożyska mają być kulkami w stronę bieżni, a potem, że w stronę misek. Więc ja zastanawiam się, czy w ogóle wiesz, o czym piszesz... ;)

Zrobiłem zdjęcia tych sterów (sorry za jakość, ale chyba widać to, co potrzeba).

116_0085a.JPG

116_0091a.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal mi nie gra, dlaczego po obróceniu łożysk kulkami w stronę misek zaczęło mi łamać koszyczki.

Chyba najlepiej będzie dokupić kulek i spróbować ułożyć je na samym smarze.

Co do dolnej miski, to dopiero teraz (po zrobieniu zdjęcia) zauważyłem, że jest tak zdeformowana. Więc pewnie zdeformowała się z powodu luzów. Nie da się wymienić samej miski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że stery są pogniecione to jedno, ale ja mam wrażenie że dół główki też. Wygląda jak brud, ale jak się mocniej przyjrzeć, to widać że światło załamuje się też na lakierze, co może oznaczać zdeformowaną główkę.

Góra główki też jakaś taka niezbyt równa.

116_0091a.JPG.ab094db288c68e0f3dc9c99bda15ba41.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, skom25 napisał:

Że stery są pogniecione to jedno, ale ja mam wrażenie że dół główki też. Wygląda jak brud, ale jak się mocniej przyjrzeć, to widać że światło załamuje się też na lakierze, co może oznaczać zdeformowaną główkę.

To jest efekt spowodowany użyciem lampy błyskowej i zabrudzeniem smarem (zdjęcia robiłem późnym wieczorem). Sprawdziłem teraz przy świetle dziennym i nie ma tam żadnej deformacji.

Co do sterów to wydaje mi się, że górna część jest OK. Wymiana jednej miski to mniejszy koszt i mniej pracy (może będzie pasować z innego roweru). Ale zastanowię się też nad całymi sterami. Ten rower służy mi do raczej krótkich przejażdżek i ogólnie jest już dość stary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, mar.721 napisał:

Wymiana jednej miski to mniejszy koszt

Nie wiem czy można tutaj mówić o jakichkolwiek kosztach, jeżeli takie stery kosztują 10 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka ciekawostka: rozkręciłem stery w innym rowerze, gdzie stery są praktycznie takie same i łożyska są tam ułożone IDENTYCZNIE, tzn. kulkami OD główki ramy (w stronę mostka i widelca). Te miski nie stanowią bieżni i służą do umieszczenia koszyczków wianków.

I co wy na to, fachowcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może tam były wsadzone źle?

Miski służy jako bieżnia, od góry jest dociskana drugą. Jak odwrócisz wianek, to koszyk będzie szorował po bieżni. Łatwo sobie to wyobrazić. Nie możesz mieć jednej bieżni, bo to nie zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, eloo napisał:

Zrób zdjęcie.  Są stery zwłaszcza w starszych rowerach które górną miskę mają odwrotnie

Jak widzisz, mar.721, fachowcy już wyjaśnili tą kwestię. W niektórych sterach to co wciska się w główkę od góry jest konusem, a nakrętka miską (z technicznego punktu widzenia, bo zwyczajowo to co wciskamy w ramę nazywamy miską).

Tak wygląda wtedy górka "miska", będąca dla łożyska poprzeczno-wzdłużnego konusem (stożkiem, wewnętrzną bieżnią).

Vintage Campagnolo Bicycle Headset Upper Head Tube Race Road Bike Parts NOS  | eBay

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...