Skocz do zawartości

[rower] XC 500 czy AM 100s


Takefuso

Rekomendowane odpowiedzi

No ok. Ale przecież charakterystykę pracy amortyzatorów można indywidualnie dopasować - twardziej, miękcej, z większym, mniejszym tłumieniem, nawet zablokować jak komuś zbyt się buja po asfalcie pod górę. Witek wydaje mi się, że ciągle oceniasz przez pryzmat jazdy mocno sportowej i ścigania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SportAwej :) Może masz i rację, jakoś trudno wyjść z własnej perspektywy. Ale są też i inne wady - krótsza korba, obijanie pedałami o podłoże przez duży skok zawieszenia  ... jakoś mi to wygląda na armatę na wróble. Albo na rower w porządne góry.

Ja wziąłbym hardtaila albo fulla XC z małym skokiem 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obijanie nigdy mi się nie zdarzyło, no chyba, że przy przeskoku przez jakiś wielgachny konar albo trawersując po tak stromym zboczu, że i tak ledwo się trzymałem i każdy rower miałby problem. To jednak nie jest enduro, korba jest bardzo wysoko wg mojej oceny. Wyżej niż na moim crossie. Trzeba by zerknąć w parametry geometrii.

Masz rację, że jest to rower w góry. Ale nie musi być tylko w solidne góry, po płaskim też jeździ się git. Jeżeli ktoś bierze pod uwagę wycieczki w góry to wydaje mi się bardziej uniwersalnym wyborem niż HT.

Edytowane przez abra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś jeździ na SAGu 50% albo tak, że dobija amory do dna, to może i jest niżej. 150mm skoku przedniego widelca nie przenosi się na 150mm obniżki suportu. Poza tym HT też ma przedni amortyzator, mniejszy skok ale tylko trochę krótszy. Ale zaintrygował mnie ten temat i z ciekawości pomierzę sobie w moim AM jaki jest odstęp suportu do ziemi na typowym SAGu.

Edytowane przez abra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i dlatego właśnie jazda na fullu jest większą frajdą. Lepsze trzymanie się nawierzchni, większy komfort samej jazdy, wygodniejsza pozycja, mniejsze narażenie na kapcie. A jak komuś buja to korbluje sobie tak żeby nie bujało, nawet łącznie z zablokowaniem. W HT nie ma takiej możliwości, można sobie co najwyżej obniżać ciśnienie w oponach by na kocich łbach nie gubić plomb w zębach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, wasza dyskusja pozwala na wyciągnięcie kilku wniosków.
Generalnie rozchodzi się chyba o skalę odczuć...

abra stwierdzi ze po asfalcie czy na podjazdach faktycznie jest odczucie że idzie z oporem ale dramatu nie ma i spokojnie mozna jechać.
Ktoś inny powie ze to totalny dramat i w ogóle tym rowerem powinien być zakaz jeżdżenia po płaskim...kloc, czołg, tylko na zjazdy.

Najlepiej by było wypożyczyć oba i pojeździć. Niestety nie ma takiej możliwości więc padnie raczej na AM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Takefuso napisał:

abra stwierdzi ze po asfalcie czy na podjazdach faktycznie jest odczucie że idzie z oporem ale dramatu nie ma i spokojnie mozna jechać

Większy wpływ na opory jazdy mają opony. I generalnie zasada, że im grubsze, agresywniejszy bieżnik, mniejsze ciśnienie tym głośniej, ciężej i potrzeba więcej energii żeby napędzić rower. I dotyczy to właśnie płaskich asfaltowych terenów, na których jest tendencja żeby jechać szybciej, więc tam się to może dać wyczuć. Dla opon 29x2,1 z nawet agresywnym bieżnikiem jedzie się jeszcze całkiem lekko. Ale jak zapodasz jakieś grubasy typu 2.4 i więcej no to odczujesz. Wtedy można odnieść wrażenie że jedzie się klocem niezależnie czy pomykasz fullem czy HT. Szerokie opony maja inne zalety ale to nie o tym wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...