Skocz do zawartości

[Pomoc w zakupie] Merida Reacto 300


Piottro1

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar kupić używany, znalazłem na aukcji internetowej. Sprzedający podesłał mi link do specyfikacji: https://www.bikko.pl/rower-szosowy-merida-reacto-300-2017-xs-24671.html

Szukałem opisu na stronie Meridy, bo ten jest jakiś nieprecyzyjny, ale ten model nie jest już chyba dostępny.

Sprzedający podał mi rozmiar jako L. Nie wiem czy jest wskazany dla mnie, boję się że zawisnę na ramie podczas postoju.


1. Uprzejmie poproszę doświadczonych kolegów o pomoc, czy ten rozmiar będzie dla mnie odpowiedni (jestem laikiem w tym temacie).

Mam 174 centymetry wzrostu. Jeżeli są potrzebne jeszcze jakieś moje parametry to proszę napisać, niezwłocznie dostarczę. 

Rozmawiałem ze sprzedającym, rower ustawiony na wzrost 183. Napisał mi: „Szczerze to nie jest problem można skrócić mostek i zmienić off set sztycy co jest możliwe w tej sztycy i tym rowerze oraz wysunąć siodełko.”

 

2. Czy cena (2900,00) tego rocznika jestodpowiednia? Mogę podać link do aukcji (jeśli wolno na tym forum). Poniżej informacje uzyskane z rozmowy ze sprzedającym:

”co do osprzętu kompletna tiagra 2x10 z wyłączeniem korby która jest od fsa, sztyca i cały widelec łącznie z rurą sterową carbon. Lemondka to model z decathlonu około 200 zł co do siodełka dorzucam oryginalne zdemontowane zaraz po zakupie, wiadomo nie każdemu pasuje oryginalne, pedały to shimano spd plus platforma”

”rower jest w stanie idealnym nawet łańcuch, kaseta i korba nie mają zbytnich śladów użytkowania, tak samo jak stan owijki czy opon, w zasadzie można powiedzieć ze rower jest nie używany a testowany”

3. Czy dopytać jeszcze sprzedającego o jakieś szczegóły? Poproszę o doradzanie o co jeszcze warto zapytać.

Dodaję zdjęcia z aukcji.

CBD91CC6-AE5F-4619-B290-BDA0C88E19BA.jpeg

23BB4909-D7DC-416C-8EDC-CBD7EA8BC956.jpeg

2D37B3F5-9A91-4077-8073-E386CD5F2640.jpeg

81A6AE99-D8E3-4E86-A487-DFC6BFCBB39B.jpeg

2B30CC55-C503-4C83-9AF8-3011E4C1197A.jpeg

157466BF-5319-4576-B802-6F53232E345A.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest o wiele za duży, przy tej geo powinieneś mieć S, ew. S-M. Rozmiar L w tym przypadku jest dla kogoś mającego 185 i w górę. Można kombinować mostkiem czy sztycą jeśli rower jest za duży o centymetr czy dwa ale nie o 5.

Już pomijam, że się zawiesisz a cena szału nie robi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma opcji. Reacto są mega długie. Górna rura na to nie wskazuje, ale Reach jest gigantyczny. Patrzyłem na model 2020 dla siebie, 174 cm wzrostu. Z tego co pamiętam, sugerowany rozmiar, czyli chyba M był zdecydowanie za duży. 

@Mihau_ mi przypomniał, bo były tam połówki. S-M był nawet na mnie za duży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za fachową poradę.

Rower mi się podoba, więc będę celował w tą markę i model. 
Co polecicie dla budżetu do 3500 (używany raczej)?

Rozumiem szukać rozmiaru S-M? Czy samo S albo M. Przyznaję że nie mam pojęcia jak dobrać rozmiar dla siebie. Są jakieś tabele od Meridy, żebym to ogarnął?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabele producenta można sobie w buty wsadzić. Na początek zmierz przekrok żebyśmy mieli jakiekolwiek pojęcie na temat proporcji ciała bo może się okazać, że taka geometria to dla ciebie zła droga

Biorąc pod uwagę sam wzrost S albo S-M ale tego dowiemy się po zmierzeniu przekroku (choć osobiście celowałbym w S). M będzie już za duża - dla siebie bym wziął M a mam 185

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merida ma bardzo fajną tabelkę i sporo rozmiarów. Nikt Ci nie powie czy potrzebujesz S czy M, z bardzo prostego powodu. Każdy producent robi oznaczenia "po swojemu". Całe życie jeździłem na S. Ostatnio Kross zmienił oznaczenia rozmiarów i nagle jeżdżę na M.

Z MTB jest nieco łatwiej, bo trzeba się postarać żeby bardzo źle dobrać rozmiar. Z szosą jest znacznie gorzej i można bardzo łatwo się nadziać.

Metoda jest prosta. Wejdź na strony kilku producentów i zobacz co sugerują ich tabelki jeżeli chodzi o rozmiar dla Ciebie. Bazując na tym, szukaj roweru pod siebie. Dla wzrostu 175 i powiedzmy "standardowych" nogach, według mnie powinieneś szukać czegoś w rodzaju:

Rura podsiodłowa: 500- 520 mm

Górna rura ( efektywna): 540- 545 mm

Reach: +/- 380 mm

To tylko wstępne wytyczne, czego powinieneś szukać. Może się okazać że górna rura będzie krótsza, a Reach znacznie dłuższy, tak jak w przypadku Meridy. Bardzo ważna jest też wysokość główki.

BTW, zdajesz sobie sprawę że Reacto to typowo wyścigowa szosa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mihau_ napisał:

Tabele producenta można sobie w buty wsadzić. Na początek zmierz przekrok żebyśmy mieli jakiekolwiek pojęcie na temat proporcji ciała bo może się okazać, że taka geometria to dla ciebie zła droga

Biorąc pod uwagę sam wzrost S albo S-M ale tego dowiemy się po zmierzeniu przekroku (choć osobiście celowałbym w S). M będzie już za duża - dla siebie bym wziął M a mam 185

Zmierzony, 79 centymetrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem o Reacto dla siebie, chyba modelu 500, czyli oczko wyżej. Według mnie średni wybór. Słabe koła, przyzwoity napęd ale z kiepską korbą. Są ciekawsze rowery, a wątpię żeby to Aero coś Ci dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam niski budżet, jak podałem 3500. Poza tym boję się karbonu, nie mam sprzętu, żeby wykonać nawet drobne regulacje, dlatego celuję w aluminium.

Nie jestem też wyczynowcem, przesiadam się z trekingu, dlatego szukam czegoś szybszego.

Nie ukrywam, że to będzie moja pierwsza szosa, dlatego szukam porady u ludzi, którzy znają się na temacie i nie będą mi wciskać roweru nieodpowiedniego dla mnie tylko pomogą wybrać odpowiedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie przeszkadzać, ale takie rowery z zasady są trochę droższe, cięższe i mają na ogół dziwny kształt sztycy, czyli jesteś skazany na to co daje producent.

A jakiego roweru szukasz? Do spokojnej jazdy asfaltem, czy treningów/ szybkiej jazdy?

Rowerów teraz jest masa, ciężko podać cokolwiek konkretnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Jeździmy z koleją przez dwa lata na rowerach trekingowych. Wybieramy trasy tylko asfaltowe. Robiliśmy średnio 40km po dwa razy w tygodniu i około 70km w niedzielę.

Stwierdziliśmy, że od wiosny chcemy spróbować szybszej jazdy, więc mamy zamiar przesiąść się na szosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już musisz sobie sam odpowiedzieć czego szukasz. Masz dwa główne typy rowerów szosowych, czyli Endurance i Race. Endurance ma bardziej wyprostowaną pozycję, jest nieco wygodniejsza. Race to już agresywna, niska wyciągnięta pozycja. Będzie efektywniej, ale kosztem komfortu.

A to czy pierwsza szosa czy nie, ma średnie znaczenie. Każdy lubi co innego, nie ma czegoś takiego jak coś dobrego na pierwszy rower. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...