Skocz do zawartości

[wymiana] amortyzatora na widelec sztywny.


Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy czegoś takiego nie robiłem, stąd pytanie.

Zastanawiam się nad wymianą amortyzatora na widelec sztywny w rowerze Canyon Pathlite

https://www.canyon.c...wE&gclsrc=aw.ds

Amortyzator to -jak widać w linku - SR Suntour  o skoku 75 mm. Wg moich pomiarów jego wysokość od osi

do korony wynosi 490 mm. Po jego zablokowaniu i "wejściu" na rower obniża się o około 1 cm - do 480 mm.

Wychodzi mi na to, że np. taki sztywny widelec mógłby pasować: 

https://pl.aliexpres...earchweb201603_

lub ten - w wersji 27,5":

https://pl.aliexpres...earchweb201603_

Czy jest w stanie ktoś coś doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten drugi widelec (OG-EVKIN). Zamontowałem go w hardtailu (Dartmoor Primal 29, rocznik 2016). Nawet rekompensacja wieloma podkładkami nie niweluje całkowicie różnicy w spadku na wysokości oś-korona. Ale u Ciebie powinien pasować bez problemu.

 

Z uwag - zamówiłem widelec 29 cali, według informacji na stronie powinien mieć 497mm wysokości oś-korona. Ma około 485...cóż, nie chciało mi się bawić w zwracanie i wymianę.

 

Odnośnie samego widelca - używałem go w ciężkim terenie, z tarczą 203mm i oponą 29x2.4. Nie było problemu, nawet zła geometria aż tak nie doskwierała. Lakier według mnie dobry, nie ściera się aż tak łatwo. Za tę cenę (zapłaciłem chyba 310 zł z przesyłką) mogę tylko polecić. Czas oczekiwania w moim przypadku wyniósł jakieś 2-3 tygodnie.

 

Odnośnie Twojego pomysłu - uważam takie przejście na sztywny widelec za bardzo dobre rozwiązanie, różnica jest duża w lekkości i zwinności przodu. Większa wydajność pedałowania też jest od razu zauważalna. Wiadomo, że bardziej trzepie po rękach, ale to już jest kwestia subiektywna - mi to nie przeszkadza i nawet to lubię :D oczywiście w pewnych granicach (jeździłem kiedyś całkowicie sztywnym hardtailem po bikeparku i tak z 2-3 razy można objechać jakąś niezbyt trudną trasę, ale potem już lepiej zmienić na coś z amortyzacją z przodu). Z roweru robi się taki gravel z płaską kierownicą imo.

 

Jedyny minus jaki widzę, to problem z przystosowaniem takiego widelca do bikepackingu - trochę bym się bał montować tam jakieś koszuki typu blackburn outpost czy topeak versacage.

 

Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania to wal śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wymiana ma sens w przypadku chęci obniżenienia wagi roweru i gdy obecny amortyzator nie działa jak należy lub jest niskiej klasy.

Jednak nie odważyłbym się kupić niesprawdzonego karabinowego widelca z Chin. Lepiej zainwestować w coś innego lub kupić porządne aluminium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana tu nie będzie tak wyczuwalna jak przy zmianie jakiegoś kowadła mającego powiedzmy 2,5 kg (z tego co widze, ten SR Suntour to ~1,7 kg) ale i tak powinieneś wyraźnie odczuć większą zrywność roweru. 

 

Miałem 2x MTB na sztywnym widelcu karbonowym, nawet lżejszych bo okolice 350g i zdecydowanie polecam... ale ale, warto najpierw sobie zadań pytanie, co takiego chcesz robić rowerem i jakich opon używasz. Jeśli nie celujesz w wyścigi, to ja bym wymieniał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, BeniuFilozof napisał:

 

 

Z uwag - zamówiłem widelec 29 cali, według informacji na stronie powinien mieć 497mm wysokości oś-korona. Ma około 485...cóż, nie chciało mi się bawić w zwracanie i wymianę.

 

 

Właśnie widzę  nieścisłości w opisie: ten sam widelec widelec ( symbol FK006) raz ma podaną długość 497 mm http://pl.aliexpress.com/item/4000628728953.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.b7c69ee2FBGHXc&algo_pvid=12c86bda-5adc-4bb2-bc65-f0414623c66c&algo_expid=12c86bda-5adc-4bb2-bc65-f0414623c66c-6&btsid=2100bb4a16105426645912327ec789&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_,  a drugi 485 mm http://pl.aliexpress.com/item/4000126944422.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.b7c69ee2FBGHXc&algo_pvid=12c86bda-5adc-4bb2-bc65-f0414623c66c&algo_expid=12c86bda-5adc-4bb2-bc65-f0414623c66c-7&btsid=2100bb4a16105426645912327ec789&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603

Dla widelca 27,5 raz podają 477 mm, a raz 465. Pierwszy by u mnie pasował, drugi już nie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
W dniu 13.01.2021 o 13:37, BeniuFilozof napisał:

Mam ten drugi widelec (OG-EVKIN).

Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania to wal śmiało.

Ponieważ chciałbym w ciągu najbliższych dni zamówić jeden z dwóch widelców z pierwszego postu, mam następujące pytanie: do widelca BXT dołączona jest bieżnia, natomiast do OG EVKIN nie - czy ten widelec nie wymaga bieżni czy ma już zamontowaną /zintegrowaną? Czy muszę ją gdzieś dokupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Chociemir napisał:

Ponieważ chciałbym w ciągu najbliższych dni zamówić jeden z dwóch widelców z pierwszego postu, mam następujące pytanie: do widelca BXT dołączona jest bieżnia, natomiast do OG EVKIN nie - czy ten widelec nie wymaga bieżni czy ma już zamontowaną /zintegrowaną? Czy muszę ją gdzieś dokupić?

Wydaje mi się, że mój egzemplarz przyszedł z bieżnią, hmm...

W każdym razie to nie problem bieżnię dokupić za jakieś groszowe sprawy (chyba do karbonowych rur sterowych powinna być nacięta bieżnia, a nie nabijana).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2021 o 12:44, BeniuFilozof napisał:

Wydaje mi się, że mój egzemplarz przyszedł z bieżnią, hmm...

A nie dostałeś jakiś egzemplarz od sprzedawcy który był gotowy do montazu innego roweru?? Fabrycznie nigdy bieżni nie zakładają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zastanawiałem się między widelcami BXT a OG-EVKIN i ostatecznie zamówiłem ten pierwszy - jego wysokość była bardziej zbliżona do amortyzatora.

Wyżej padło stwierdzenie, że do karbonowego widelca musi być nacięta bieżnia, a w tym filmie (2:16) człowiek nabija nienaciętą, którą zdjął z amortyzatora - czy należy rozumieć, że robi błąd? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...