Skocz do zawartości
Thomlodz

[amortyzator] NCX D-RL Air 28'' - czy nalezy zrobic serwis po 5 tys km?

Rekomendowane odpowiedzi

Thomlodz

No cóż - pierwszy raz to robiłem. Teraz będę bogatszy o nowe doświadczenia :)

• +1 pomógł 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Thomlodz

Niestety radość była przedwczesna. Następnego dnia prawie nie było ciśnienia w komorze :( Na stronie Suntour znalazłem filmik i zgodnie z instrukcją wlałem 10 ml oleju przekładniowego 80W. Wygląda na to że jest lepiej. Jest to wszystko dziwne, no bo jak amor pracował stosunkowo dobrze przedtem?

https://www.srsuntour.com/fileadmin/user_upload/Downloads/Consumer/Bike/Service videos/How_to_solve_air_leaking_problems.mov

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
vdcmike

Jak pracuje gorzej to może być kwestia niewłaściwego smaru (niektóre smary potrafią okrutnie zamulić pracę dlatego tu należy stosować smary o bardzo niewielkiej lepkości). Co do utrzymywania ciśnienia to wszystkie uszczelniacze muszą być sprawne i miźnięte smarem przed skręceniem i do tego ze 3ml przekładniowego w komorę).

• +1 pomógł 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Thomlodz

Zobaczymy jak będzie działał. Na razie jest śnieżna zima i nie mam okazji wypóbować. natomiast po dolaniu oleju amorek trzyma ciśnienie :)

Jeszcze taka ciekawostka: https://www.petrostar.pl/wiedza-i-testy/oleje-przekladniowe-czym-sie-roznia,p119002444

Suntour twierdzi, że minimalna klasa oleju to 80W, ale im gęstszy olej tym lepszy. Z tabeli wynika, że pomiędzy 80W a 85W jest spora różnica min. lepkości  kinematycznej (11 do 7). Może gęstszy lepiej uszczelnia? Ale co wtedy z płynnością pracy? Chyba jednak 80W styknie :)

Oleje klasa lepkosci.jpg

Edytowane przez Thomlodz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ACTIVIA

Stosuje teraz w komorze powietrznej olej FUCHS 80W90. Wczesniej stosowałem także FUCHS 80W140. Róznica w pracy amorka jest spora

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Thomlodz

Jak sprawdzić parametry to lepkośc kinematyczna w 40C wynosi 134 mm2/s dla 80W90 i 269 dla 80W140. Natomiast wskaźniki lepkości odpowiednio 106 i 137. CHyba to głownie wpływa na pracę amortyzatora? Rozumiem że olej 80W140 jest zbyt leki i zamula?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ACTIVIA
32 minuty temu, Thomlodz napisał:

Jak sprawdzić parametry to lepkośc kinematyczna w 40C wynosi 134 mm2/s dla 80W90 i 269 dla 80W140. Natomiast wskaźniki lepkości odpowiednio 106 i 137. CHyba to głownie wpływa na pracę amortyzatora? Rozumiem że olej 80W140 jest zbyt leki i zamula?

Ten 80W140 tak jak piszesz bardzo zamula. Dużo ludzi myśli tylko o samym 80W myśląc że jest tej samej gestosci

• +1 pomógł 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta