Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

po trasach na Mierzei Wiślanej i nad Jeziorem Czorsztyńskim, to chyba najlepsze co wydarzyło się w 2020 roku w temacie infrastruktury rowerowej w Polsce: Jastrzębie-Zdrój w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską stworzyło Żelazny Szlak Rowerowy. Oddanie do użytku całości miało miejsce we wrześniu 2020 r.

Cała pętla ma ok. 40 kilometrów długości w podstawowym wariancie i biegnie aż do czeskiej Karwiny. Łatwo może zostać wydłużona do ok. 60 kilometrów. I o takiej wycieczce po całej pętli Żelaznego Szlaku Rowerowego piszę na Znajkraju:

Żelazny Szlak Rowerowy - najlepsza trasa rowerowa na Śląsku @ Znajkraj

Ale całą wizerunkowo-promocyjną robotę robi ok. 15-kilometrowy fragment Żelaznego, do budowy którego użyto śladów nieczynnych linii kolejowych Orzesze-Wodzisław Śląski i Jastrzębie-Zdrój-Zebrzydowice. I to na tyle ciekawie zrobiona sprawa, że może być fajnym case'm dla innych samorządów. Bo wykorzystano infrastrukturę, która już w części "jest" (grunty, ślad kolejowy, obiekty mostowe), bo w jednak mało turystycznym regionie stworzono przyjemną jednodniową atrakcję dla turystów, a w końcu - bo dużo dobrego zrobiono dla własnych mieszkańców, którzy zyskali kawał bezpiecznego terenu do pojeżdżenia i na emeryturze, i z małymi dzieciakami.   

Chociaż jeśli chcieć szukać niedociągnięć, wcale nie jest trudno je znaleźć. Cała nawierzchnia nowego odcinka jest bardzo nierówna. Ten jej rodzaj - żywiczno-mineralna - zdarza się na tyle rzadko, że nie potrafię porównać do innych, by stwierdzić, że to ewidentny błąd wykonawcy, ale gołym okiem widać, że pozornie równa trasa to nieustanne nierówności. Mi wystarczyło spojrzeć w lusterko - drgało non-stop tak, że nie dało się z niego korzystać.

Jakiś ewidentny problem jest też ze stroną informacyjną, bo nawet oficjalna strona Żelaznego wciąż pokazuje pierwszy przebieg szlaku sprzed dwóch lat, gdy trwała budowa kolejowego odcinka. Ktoś zapomniał hasła do edycji strony? 

Uwagę zwracają ogromne miejsca wypoczynku przy szlaku, ale tu akurat wierzę, że to nie musi być zbędny rozmach. To raczej przewidywanie sytuacji w letnie weekendy, kiedy prawdopodobnie wszystkie będą zajęte. Chociaż wiaty tam wybudowane przed wiatrem to raczej nikogo nie uchronią.

 

A na obrazkach ten pokolejowy odcinek wygląda tak. Przede wszystkim to świetne miejsce do rekreacji osób w wieku od lat 3 do... ilu tylko się da:

rowerzysci-na-zelaznym-szlaku-rowerowym-

dlugi-prosty-odcinek-zelaznego-szlaku-ro

mala-rowerzystka-na-zelaznym-szlaku-rowe

rodzina-na-zelaznym-szlaku-rowerowym-sla

 

Wspomniane miejsca odpoczynku:

miejsce-odpoczynku-rowerzystow-na-zelazn

dawny-dworzec-kolejowy-w-ruptawie-slask-

miejsce-postojowe-przy-zelaznym-szlaku-r

duzy-parking-przy-zelaznym-szlaku-rowero

 

Zachowane mosty i wiadukty:

wiadukt-na-szlaku-rowerowym-slask-cieszy

maly-rowerzysta-na-szlaku-rowerowym-slas

rowerzysci-na-moscie-nad-piotrowka-slask

oryginalne-bariery-na-zelaznym-szlaku-ro

stary-most-kolejowy-na-zelaznym-szlaku-r

 

Kiedy mostów brakuje, a szlak przecina szosę, dwukrotnie robi się to zwalniając ruch zakosami:

zwolnienie-ruchu-przed-przejazdem-na-szl

zwolnienie-ruchu-przed-przejazdem-przez-

 

A w przypadku przecięcia się szlaku i ruchliwej drogi na jednym poziomie, drogę rowerową sztucznie się odchyla, by zwrócić uwagę na przejazd:

zlamanie-drogi-rowerowej-przed-przejazde

wykrzywienie-trasy-rowerowej-przed-przec

 

Bardzo ładne bariery, choć jak to w naszym pięknym kraju, często zupełnie niepotrzebne.

drewniane-bariery-na-zelaznym-szlaku-row

drewniane-bariery-na-zelaznego-szlaku-ro

instalacje-solarne-na-zelaznym-szlaku-ro

zelazny-szlak-rowerowy-za-godowem-slask-

rodzina-na-zelaznym-szlaku-rowerowym-sla

 

Oczywiście oznakowanie - w nowym typie, z logo szlaku:

zelazny-szlak-rowerowy-na-gornym-slasku-

zelazny-szlak-rowerowy-skrzyzowanie-z-eu

 

... a i pojawiają się pierwsze biznesy związane ze szlakiem:

zelazny-kolaz-bar-na-szlaku-rowerowym-sl

 

Generalnie bardzo przyjemna robota. Życzyłbym sobie więcej. Wszyscy powinniśmy sobie życzyć takich więcej :)

Po atrakcje na trasie, pełen przebieg szlaku i większe zdjęcia zapraszam na Znajkraj.

Z pozdro.

Szy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kforum1 napisał:

Rzeczywiście ścieżka wzorcowa.

Mieszkam blisko,pokonuję tą trasę często,jest łatwa,widokowa i bezpieczna ,niestety w słoneczne weekendy bardzo mocno oblegana.

Nie wiem czy taka bardzo widokowa :), bo jednak duże odcinki trasy są schowane w drzewach.

 

Teraz, kipcior napisał:

Fajne, nie słyszałem o tym. A to 40km ode mnie. Byłby cel dla gravela :) 

Oj, dziś już nie pamiętam, czy na całej pętli jest choćby krótki fragment nie-asfaltu :)

Szy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, szy napisał:

Nie wiem czy taka bardzo widokowa :), bo jednak duże odcinki trasy są schowane w drzewach.

Fakt,że jest dużo odcinków leśnych ale poza tym miałem na myśli różne stawy,stadninę koni,wiadukty kolejowe,miejsca widokowe,fajne czeskie knajpy,ładna (i nowa) infrastruktura,itp. wbrew pozorom jest co dzieciom pokazać.

Kobiety narzekają niestety na brak WC i to póki co jest problemem tej ścieżki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kforum1, a to tak, zgadzam się ze wszystkim :), niestety z brakiem WC też. Ale myślę że Jastrzębie coś pomyśli w tej kwestii na sezon, bo to jednak dość oczywista konsekwencja popularności trasy. Mam jeszcze nadzieję, chociaż to już nie dotyczy bezpośrednio mnie, że pojawi się więcej punktów gastronomicznych. Ten "Kolarz*" chyba nie narzeka na obroty, mimo dość skromnego asortymentu.

zelazny-kolaz-bar-na-szlaku-rowerowym-sl

Szy.

* - próbuję zapisać nazwę w oryginalny sposób, z "ż" na końcu, ale sprytne forum nie pozwala :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jako mieszkaniec tych rewirów czuję się zobowiązany zwrócić uwagę, autorowi postu, że to nie Jastrzębie-Zdrój w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską stworzyło Żelazny Szlak Rowerowy"

Żelazny Szlak Rowerowy to działanie 5 gmin, po których terenie przebiega szlak, alfabetycznie: Godów, Jastrzębie-Zdroj, Karwina (Czechy) Piotrowice(Czechy) i Zebrzydowice  oczywiście przy dofinansowaniu UE.

Punkty gastronomiczne przy szlaku powstają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga, przepraszam, postaram się to sprostować.

Na myśli miałem, że Jastrzębie-Zdrój było liderem projektu, ale faktycznie nie wyraziłem tego precyzyjnie.

Dzięki :)

(i po chwili:)

Myślałem, że cytujesz mnie na blogu, a to fragment tekstu wyżej, którego zmienić już nie mogę. Więc - niech Twój post służy za sprostowanie :)

Szy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...