Skocz do zawartości

[bębenek] Serwis bębenka problem


pawels237

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam piastę shimano FH-RM66.

Postanowiłem zrobić serwis bębenka według tutoriala z youtube. 

Wszystko ładnie poszło ale tykanie zapadek jest bardzo ciche, przed serwisem było słuchać cykanie głośniej. 

W tym modelu są dwie zapadki.

Po założeniu kasety nie słychać cykania zapadek, gdy ręką obrócę kasetę o nawet pełnego obrotu nie zrobi.

 

Czy to problem???

Może za dużo smaru użyłem albo nie odpowiedni???

Smar który użyłem to SHIMANO Dura Ace Premium Grease.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, pawels237 napisał:

Może za dużo smaru użyłem albo nie odpowiedni??? 

Sam sobie odpowiedziałeś. :)

Tego typu smaru nie używa się na zapadkach. W ogóle nie powinno się używać smaru stałego, chyba, że małą ilość smarowidła o niewielkiej lepkości. Najlepiej użyć oliwki, jak wspomniał kolega wyżej. Mavic ma nawet dedykowaną do tego celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bębenka raczej nie uszkodzisz. Co najwyżej swoje zęby, jak będziesz chciał depnąć, a zapadki się przykleją. :P
Dodanie zielonego FL (który sam w sobie jest gęsty i lepki) spowoduje powstanie brei. Może będzie to chodzić trochę lepiej, ale do przyzwoitości na pewno sporo zabraknie. Na Twoim miejscu zdjąłbym bębenek, wyczyścił szmatką lekko nasączoną w odtłuszczaczu po czym nałożył kilka kropel jakiejś rzadszej oliwki. Nie pryskaj niczym bezpośrednio na bębenek, bo wypłuczesz smar z łożysk w bębenku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki

Zrobię to jeszcze raz.

Smar do kulek może być?

A do zapadek jaki olej?

Aktulanie mam w domu

- finish line dry zielony 

WELDTITE Olej Do Łańcucha TF2 endurance ceramic lubricant

- olej do łańcucha jaki z decathlona (rzadki)

Który wybrać?

Czy lepiej kupić jakiś przeznaczony do bębenka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do piasty Shimano oliwka średnio się nadaje (choć nie ukrywam, że kiedyś też robiłem tego typu eksperymenty i działało dobrze, ale jednak interwały serwisowe były częste), bo oprócz zapadek są tam jeszcze łożyska kulkowe, które powinny poruszać się w lekkim, ale jednak smarze. 
Kup sobie smar do bębenków Shimano: https://rowerek.pl/product-pol-11149-Smar-do-bebenkow-piast-Shimano-uniw.html?gclid=CjwKCAiAudD_BRBXEiwAudakX3Yjn45f_gUCV47HOIng3qOIKjLSCn2d_dB7cCdmTdbDmDRJklojexoColQQAvD_BwE

Jest tani, dobry i zapewne starczy Ci go do końca życia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kulek to nawet ŁT się nada. Zapadki po prostu przetrzyj delikatnie oliwką i to też w zasadzie nie ma znaczenia jaką. To nie jest mega zaawansowana piasta żeby się jakoś specjalnie rozwodzić nad tym czym ją smarować. Zapadki rzadkim jak woda TopKettem smaruje i nic się nie dzieje. Kulki smar stały, zapadki oliwka ot wsio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że smar DT nie jest niczym szczególnie fajnym. Stosuję go do DT, ale np. w przypadku Ratcheta 54T nawet jego mała ilość IMHO może upośledzać pracę i taki Shimano byłby pewnie ok. Shimano to chyba jeden z najbardziej uniwersalnych smarów - niczego nie zakleja, przy czym nie jest zbyt rzadki. 

Wracając do tematu - ŁT na łożyska do bębenka to kiepski pomysł z tego względu, że to nie są zamknięte profile, tylko smar po pewnym czasie przedostaje się do zapadek i wymieszany z brudem w niesprzyjających warunkach może je zaklejać. Jeśli serwisuje się często, smaru w środku jest niewiele i waruny są ok, to równie dobrze można nałożyć tam Benecolu i też zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojej 240s daje Kluber'a, ma lepsze właściwości smarne niż ten DT, nie mniej jak idzie o system ratchet dałbym oryginalny smar i może z 1-2 kropelki oliwki do łańcucha.

Do zapadek shimano, jak serwisuje takie piasty, daje smar o dość niskiej lepkości ale dużym poślizgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...