Skocz do zawartości

[Trek Fuel EX 8] Problem z wyborem ramy


adrian_

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Planuję zakup nowego roweru Trek Fuel EX 8, ale mam problem z doborem ramy. Mam 180 cm wzrostu i nogę 79-79.5 cm.

Według producenta wpadam w dwa przedziały:

  • rozmiar L (rama 19.5) - Trek podaje przedział 177-188 cm, idealnie, ale długość nogi 83-88 cm, czyli sporo więcej
  • rozmiar ML (rama 18.5) - tu Trek podaje 165-179 cm, więc sporo mniej, ale za to długość nogi by pasowała, bo przedział to 77-84 cm

Wysokość ramy to odpowiednio 45 i 43.5 cm, więc wydaje się, że oba powinny pasować. Z kolei przekrok to 75 albo 74.5 cm, więc w obu przypadkach dość niewiele. 

Dokładne wymiary są tutaj: https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-szlakowe/fuel-ex/fuel-ex-8-gx/p/33001/?colorCode=bluedark_black

Niestety nie mam gdzie sprawdzić roweru na miejscu, bo nie znalazłem tego modelu nigdzie we Wrocławiu.

Może ktoś ma podobne wymiary i może się podzielić swoimi doświadczeniami?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Ja doradzam Ci z moich doświadczeń z Trekiem, że warto iść w większy rozmiar. Reach w tym większym jest dla ciebie odpowiedni, w dzisiejszych czasach idzie się w ramy progresywne. Ja już się przejechałem na tym sugerując się, że krótszy jest zwinniejszy itp. Odbije Ci się to na podjazdach jeśli weźmiesz za krótki. Tym bardziej, że nawet sam Trek już proponuje Ci L ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba będą dobre :) Kwestia tego jak będziesz jeździł - jak góry, enduro i generalnie więcej w dół to mniejsza może się lepiej sprawdzić Jak jakoś lokalnie, all mountain to i 19-tka będzie dobra. Jednak warto byłoby przymierzyć. Fuel EX jest bardzo krótki i zwrotny, więc nawet większy nie sprawia wrażenia dużego roweru.

Jeździłem na 18.5 i 19.5 ale przyznam się że nie pamiętam jak rozmiarowo wypadały. Kojarzę że dopiero 17.5 były zauważalnie mała (ale jakiś inny model Treka). Kolega przy wzroście pewnie koło 190 miał Fuel EX 19.5. 

Jeśli nie we Wrocławiu to gdzieś indzie spróbuj pomierzyć. Odniosę się do tego co pisze @Rumcajs. - też planowałem przesiadkę na Fuel EX ale po rundzie testowej odpuściłem, nawet 19,5 była dla mnie za krótka. To jest rasowy endurak do latania w dół według mnie :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MikeSkywalker napisał:

(...) To jest rasowy endurak do latania w dół według mnie :D 

Też myślałem, że będzie to rower który 'nie podjeżdża', przejeździłem jednak na nim cały ostatni sezon i w życiu nie miałem tak uniwersalnego roweru. Jedyne od asfaltu trzeba trzymać się z daleka, opona 2.6 nie bardzo lubi się z twardą nawierzchnią

Co do rozmiaru nie wypowiem się. Ja mam 198 i jeżdżę na XXL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ci to pomoże - mam 189cm i na mnie idealnie pasuje XL. Więc jak bym był Tobą to brałbym na pewno L. Takie rowery dobiera się na długość, czyli reach i one wcale nie są takie krótkie 470cm przy L jest ok. Generalnie bardzo fajny uniwersalny rowerek, ale pamiętaj, że ma knock blocka, mnie to swego czasu bardzo zniechęciło do zakupu.

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za porady. Udało mi się znaleźć sklep z podobnymi rowerami w obu rozmiarach (inna wersja, ta sama rama), w którym mogłem je przymierzyć.

Reach wydaje się być odpowiedni w obu, z lekka preferencja L'ki. W ML pozycja wydaje się bardziej ściśnięta. Ale nie są to wielkie różnice. 

Siodełko w L jest zdecydowanie zbyt wysokie. Przy sztycy maksymalnie schowanej w ramie i maksymalnie wyciągniętej ledwo dotykam pedałów. W ML w takim samym ustawieniu wysokość jest odpowiednia.

Chociaż nadal mam lekkie wątpliwości to skłaniam się ku ML. L'ka na pewno wymagałaby wymiany sztycy na taką z krótszym skokiem, w ML być może warto byłoby zmienić mostek na 70mm (z oryginalnych 50mm).

 

W dniu 5.01.2021 o 13:29, Rumcajs. napisał:

Swoją drogą, to są ciekawcze rowery od Fuela, chociażby przykładowo YT Izzo, lepiej dopieszczona i nowocześniejsza rama.

Fajny, tylko niedostępny :D 

Fuel wydał mi się najrozsądniejszy, bo szukam roweru bardzo uniwersalnego. Takiego który będę mógł wziąć i na dłuższe trasy w góry (50:50 podjazdy i zjazdy) i do bikeparku na jakieś średnio ciężkie zjazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

@adrian_ pewnie już kupiłeś, ale miałem bardzo podobny dylemat do Twojego :). Mam 186 cm, noga 88 cm i byłem pomiędzy dwoma rozmiarami L/XL. Pierwotnie sklep doradzał rozmiar L i na taki się zdecydowałem bez wcześniejszej jazdy próbnej. W ostatniej chwili miałem okazję przetestować obydwa rozmiary i na szczęście udało mi się zmienić zamówienie na XL. Nie żałuję decyzji! :) Byłem kilkakrotnie w Szczyrku, Kasinie, Bielsku i rower robi robotę. Czuje się pewnie na wszelkich zjazdach, a dłuższe wyprawy po "płaskim" są wręcz przyjemnością.

Co do sztycy podsiodłowej to spokojnie możesz założyć redukcję 1-2 cm i problem znika w rozmiarze L.

Mój sprzęt to TREK Fuel EX 9.7 wersja 2020.

@Rumcajs. tutaj dobrze doradził lepiej iść w większy rozmiar w TREKu :)

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...