Skocz do zawartości

[amortyzatory manitou] machete i markhor, co jest ze skokiem


abra

Rekomendowane odpowiedzi

Skok mierzyłem dawno temu jak ustawiałem SAG. Spuściłem całkowicie powietrze i dobiłem do końca.

No chyba, że źle zmierzyłem (wątpię).

Teraz nie mam czasu, nawet żeby pojeździć, więc nie sprawdzę ponownie.

Edytowane przez Bujak77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, abra napisał:

Odnośnie więc machete. Zielony bottom out spacer mam 33mm, ale reszta w zasadzie nie pasuje do niczego. Wg mojego pomiaru skok mam 110 a nie ma takiej konfiguracji dla kół 29' i bottom out spacer 33mm.  Bez ponownego rozbierania się nie obejdzie :confused:. Na razie kontuzja i warunki pogodowe i tak nie pozwalają na wycieczki, więc jutro chyba znowu zaszyję się w garażu bo nie będę mógł spać. Pewnie nic z tym nie zrobię ale muszę wiedzieć dlaczego tak a nie inaczej.

No i markhor w drugim rowerze to samo, za krótki skok o 30mm, (zamiast 120 jest 90).
@Bujak77 - mierzyłeś max skok tą samą metodą jak ja?

Jak masz ten element 33 mm to masz wersję 140 na pewno.

Może coś źle poskladałeś?

No chyba, że Decathlon coś namieszał i Lagi są z innej wersji?

To chyba wymiar lag górnych/dolnych ? Ja Nie wiem.

IMG_20210108_181924.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozbierałem ani sprężyny powietrznej ani tłumika, wiec te elementy są tak jak fabryka zrobiła (więc po tym nie da się źle poskładać, no żywcem się nie da). Powodem była czystość wewnątrz lagów i prawidłowe nasmarowanie fabryczne i ilość oleju. Tak naprawdę sugerowałem się obawami, że często producenci żałują materiału i bez zerówki bywają problemy. Nie robiłem zerówki w decathlon bo wiosną covid szalał (bardziej w głowach) a ja głównie skupiałem się jak spieprzać przed groźnymi leśnikami w czasie zakazów wstępu do lasów. Na fora zapisałem się dopiero po sezonie radosnego brykania MTB i dopiero wtedy zacząłem się interesować technikaliami. Tak więc po otworzeniu lagów i stwierdzeniu, że nic tu po mnie, bo jest clear, zrobiłem tylko uszczelki kurzowe, nalałem nowego oleju i z ciekawości .... zmierzyłem skok. No i się zdziwiłem. I żeby to jeden rower.. ale dwa? I to teoretycznie trochę różniące się?

Jak wam coś jeszcze wpadnie do głowy chętnie się zasugeruję. Jutro rozbiórka i pomiary. 

A poniżej konfiguracje machete dla 29", które nijak mi nie pasują do tego co zmierzyłem.

machete_3.thumb.jpg.77b4be1a77e30256151a00f31719b420.jpgmachete_2.thumb.jpg.391483129f1e0887c43c28dc9e6c8487.jpgmachete_1.thumb.jpg.9cf26d391fa45078a7356c9f16ab78d3.jpg

Edytowane przez abra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się wyjaśnia. CSA mam 341mm. Długość pręta sprężyny mam 311mm a nie 322.

_20210109_114921.thumb.JPG.88de4a67833558400672cf80eb18abbc.JPG

Wg dokumentacji do tego co na fotce pasuje konfiguracja #7 140mm dla kół 27" a nie 29".

_20210109_114541.thumb.JPG.a9811130631970ff7428c24b1066edb0.JPG

Z tym, że tam zielony bottom spacer powinien być 21mm a nie 33 jak u mnie. Rockrider jakiś miszmasz tu zrobił.:angry2:

I się teraz zastanawiam co z tym fantem począć. Korci mnie ręcznie skrócić ten zielony dystans, choć i tak skrócenie go o 10mm wydłuży skok do 120 a nie 140. Kwestia też gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co podajesz tutaj jest pod koła 27,5. Pod 29 jest to:

image.png.1c38ead65e74b46c09b57569ccc8595c.png

Aaa nie mała pomyłka, teraz doczytałem :)

Wychodzi więc na to, że masz założony shaft od wersji 27,5. Długość zielonej tulejki jest dobra, więc jej nie skracaj. 

Gdyby to było w jednym amortyzatorze to można było by to uznać, że w fabryce źle poskładali ale to dotyczy dwóch. Możesz jeszcze zapytać w serwisie jakimś np. Spider Suspension, Wichu Workshop co oni o tym myślą. 

A ten shaft zmierzyłeś od ich samych końców? Bo na zdjęciu wygląda, że nie zmierzyłeś od początku, od jego dolnej części (no chyba że to tylko na zdjęciu tak wygląda)

Edytowane przez Mateusz15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem dobrze tylko fotkę robiłem pod kątem żeby wykazać wartość pomiaru. Natomiast zacząłem sobie dokładnie studiować i przyglądać się jak to działa, robić różne inne pomiary i wychodzi mi że chyba nie jest tak źle i chyba pierwotnie gdzieś popełniłem błąd. Ale opiszę potem jak już skończę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można skrócić zielonego bottom spacer, bo po drugiej stronie tłumik wystaje na 30mm z hakiem, więc wtedy zamiast ograniczenia na gumowym zderzaku byłoby na sztywnym końcu tłumika. Natomiast źle pomierzyłem poprzednim razem, a winny był uchwyt błotnika pod sterem, który kolidował z rampą dolnej goleni, czego nie zauważyłem i blokował ostatnie 10mm. Mimo tego mojego błędu i tak konfiguracja amortyzatora odbiega o teych z serwisówki. Tzn rod 311mm + bottom spacer 33mm do  CSA 341mm. Wg fabryki nie ma takiego zestawu :D . Dokonując już skrupulatnego pomiaru wyszło mi, że maksymalny zakres ruchu jest 132mm mierząc na pręcie po napompowaniu do ciśnienia w którym powietrze dociśnie mechaniczną sprężynę do bumper top out i mając na uwadze prawidłowe ustawienie w dolnej golenii zielonego spacera i bottom out bumper.

_DSC_3033.thumb.jpg.f394362f703958b0f1b8634aae147744.jpg

Potem po montażu ten skok potwierdził mi się już dokonując pomiaru: najpierw bez powietrza żeby wysunąć jak najdalej się da oring a potem po napompowaniu by lagi zeszły w dół dokonany pomiar . Potwierdziło się 132mm. 
_DSC_3034.thumb.jpg.88879547e4feb2ac49274e8d214690ec.jpg

Dużo się nauczyłem :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, abra napisał:

maksymalny zakres ruchu jest 132mm

Więc wszystko się zgadza, jest 140 mm, u mnie w manitou r7 100mm po spuszczeniu powietrza było około 93mm, reszta skoku to już jest ten gumowy odbojnik, manitou mają to do siebie, że trudno jest je w pełni zamknąć.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
21 godzin temu, chudzinki napisał:

A Machete? Zaznaczam, że chodzi o Rockridery, bo wiem, że tam jakieś gorsze wersje wkładają.

Skąd to wiesz?

Ja mogę ocenić tylko po jednym, w miarę intensywnym sezonie - nadal są jak nowe, przy czym nie robiłem serwisu zerowego. Wg mnie w manitou nie ma takiej potrzeby jak np w RS.

Jak dla mnie ogólna konstrukcja machete i markhor jest niemal identyczna, różnica główna to średnica golenii 32 vs 30mm i długość skoku

Edytowane przez abra
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie natknąłem się na ten wątek.

Może wynika z tego, że w RR tłumik jest zastosowany pod blokadę z manetki, czyli taki zero-jedynkowy - blokada / jakaś fabryczna stała wartość. Ale dotyczy to raczej tylko tłumienia kompresji, bo tłumienie powrotu jest już płynnie regulowane wajchą od spodu. Nie czuję się fachowcem ale mnie się wydaje, że tłumienie powrotu ma największe znaczenie w praktyce. W każdym razie z moich organoleptycznych doświadczeń regulacja tym parametrem daje najbardziej odczuwalne rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko że z tego nie wynika, że tłumik wkładany w manitou do RR jest gorszej jakości tylko, że jest inny.  Jest inny bo musi być inny z uwagi na zastosowaną koncepcję blokady z manetki na kierownicy. Inna cecha funkcyjna, coś za coś. Jak dla mnie wygoda blokady amorów przeważa nad potrzebą regulacji tłumienia kompresji. Zdecydowanie ważniejsze dla stabilizacji roweru na dziurach jest tłumienie powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 8.01.2021 o 19:37, Mateusz15 napisał:

Tak, to jest długość całej lagi, łącznie z częścią "schowaną" w koronie 

image.png.14a92f1233740e6a3569d394bf53fc27.png

To ja się podepnę z pytaniem pewnie głupim, ale może nie - a da się sprawdzić bez rozbieerania, czy mam model z potencjałem do zmiany skoku na 130/140? Kupiłem w nizłej cenie nową, ale starą Maczetę 120 boost, zgapiłem, że jest niższy niż zainstalowany poprzednio SR 120 mm, no i kąt główki się zepsuł z fajnych 66,5 do 68. Zmiana skoku by naprawiła, ale sprzedawca nie kojarzy rocznika. Żeby pomierzyć górne lagi, musiałbym rozebrać, sam się cykam, a płacić stówkę tylko za stwierdzenie, że nie da się, trochę żal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...