Skocz do zawartości

[Kaseta] GRX - łańcuch strzela na jednej koronce


vide7

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Ostatnio zauważyłem, że łańcuch "strzela" mi na jednej koronce (15T) kasety CS-HG700-11 11-34T, zarówno na dużym jak i małym blacie. Łańcuch zdaje się blokować na niektórych zębach, co powoduje ten przykry dźwięk. Wszystkie inne biegi chodzą bez zarzutów. Próbowałem rozwiązać ten problem na wiele sposobów, niestety bezskutecznie:
1. Naciągnięcie linki eliminuje strzelanie na opisywanej koronce, powoduje jednak błędną indeksacje w górnym zakresie kasety.
2. Hak przerzutki jest prosty - sprawdziłem przyrządem DAG-2.2 od Park Toola. Dla pewności wsadziłem też nowy hak.
3. Wymieniłem kasetę na nową.
4. Wymieniłem przerzutkę (GRX-810) na nową.
5. Wymieniłem pancerze i linki.
6. Przełożyłem kasetę na inne koło (kaseta dobrze dokręcona, bez luzów).

Co ciekawe, wyłączenie sprzęgiełka w przerzutce zdaje się pomagać. Opisywane zjawisko występuje na łańcuchu Shimano (przebieg 300 km) i KMC (przebieg 1200 km).

Czy spotkał się ktoś z podobnym problemem? Szczerze mówiąc, nie mam już pomysłu, co może być nie tak. Zastanawiam się, czy klamkomanetka nie jest wadliwa - to wydaje się jednak mało prawdopodobne. W rowerze była również wymieniana rama - czy możliwe jest, aby niewłaściwa linia łańcucha powodowała taki efekt?

"Strzelanie" widać i słychać na poniższych filmach:
https://www.youtube.com/watch?v=Ie8NcdYBDAM&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=MChFRth8yzc&feature=youtu.be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinacje zrobiłeś, ciężko się połapać kiedy zaczęły się problemy. Na starym zestawie kaseta + łańcuch było dokładnie to samo? Czemu nie wymieniłeś kasety i łańcucha razem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, skom25 napisał:

Ale kombinacje zrobiłeś, ciężko się połapać kiedy zaczęły się problemy. Na starym zestawie kaseta + łańcuch było dokładnie to samo? Czemu nie wymieniłeś kasety i łańcucha razem?

Nie zauważyłem problemów na starym zestawie. Stara kaseta ma przejechane niecałe 2 tys. km, zęby są w dobrym stanie, stąd wymiana samego łańcucha. Problemy zauważyłem dopiero po wymianie ramy. Po wymianie robiłem jednak "szejka" łańcuchów - wcześniej były one pokryte lepkim smarem fabrycznym. To potencjalnie mogło wpłynąć na "strzelanie". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow :

*Też mam podobny efekt w nowym napedzie 2x11 (przerzutka tył RD-M8000 SG, kaseta 11-42 CS-M8000, manetki SL-M8000 i-spec II, łańcuch CN-HG701-11).

*U mnie też dzieje się to tylko i wyłącznie na koronce 15t !

*Też efekt znika (zmniejsza się) gdy wyłączy się sprzęgło.

*Naciągniecie linki też eliminuje to zjawisko, ale psuje indeksacje na reszcie kasety!

Wypisz wymaluj to samo.

Efekt ten jest u mnie znacznie mniejszy niż u Ciebie. Tylko na stojaku to delikatnie słychać i widać jak łańcuch zahacza o zęby mniejszej koronki, ale w terenie nic nie czuć.

Poza oględzinami na razie nic z tym nie robiłem, bo mi na razie nie przeszkadza, ale z ciekawością będę obserwował ten wątek, bo też muszę ten problem rozwikłać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kowal1986 napisał:

Wow :

*Też mam podobny efekt w nowym napedzie 2x11 (przerzutka tył RD-M8000 SG, kaseta 11-42 CS-M8000, manetki SL-M8000 i-spec II, łańcuch CN-HG701-11).

*U mnie też dzieje się to tylko i wyłącznie na koronce 15t !

*Też efekt znika (zmniejsza się) gdy wyłączy się sprzęgło.

*Naciągniecie linki też eliminuje to zjawisko, ale psuje indeksacje na reszcie kasety!

Wypisz wymaluj to samo.

Efekt ten jest u mnie znacznie mniejszy niż u Ciebie. Tylko na stojaku to delikatnie słychać i widać jak łańcuch zahacza o zęby mniejszej koronki, ale w terenie nic nie czuć.

Poza oględzinami na razie nic z tym nie robiłem, bo mi na razie nie przeszkadza, ale z ciekawością będę obserwował ten wątek, bo też muszę ten problem rozwikłać.

  

Ciekawe! Dzięki za odzew. Z ciekawości - czy czyściłeś swój łańcuch z fabrycznego smaru? Ja robiłem "szejka", co mogło spotęgować opisywany problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, skom25 napisał:

Strzelam w ciemno, bo może to nie mieć kompletnie znaczenia. Macie dobrze ustawioną odległość górnego kółeczka od kasety?

W moim przypadku tak - kółko jest bardzo blisko największej koronki kasety, jednak nie zahacza podczas zmiany biegów (ustawiane zgodnie z manualem Shimano). Eksperymentowałem jednak z odsuwaniem kółka od kasety - bez różnicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@VIDE7: Łańcucha nie szejkowałem jeszcze. Pewnie jak wypłukałeś oryginalny smar to dopiero zaobserwowałeś problem, bo przestał tłumić hałasy.

@SKOM25: nie poprawiałem jeszcze montera odnośnie ustawień tylnej zmieniarki. Wyglada ok i wszystkie biegi wchodzą zadawalająco. Muszę poczytać jak to się robi, bo mam doświadczenie z poprzednim napedem 10z, a w 11z oś obrotu jest poza osią wózka, więc na razie nie wiem jak to powinno idealnie wyglądać.

Jak coś odkryję to dam znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Pozwolę odświeżyć temat. Czy komuś udało się rozwiązać problem?

Mam Krossa Eksera 6.0 2021. Wymieniona przerzutka z 812 na 810, nowa linka, hak jest prosty i występuje dokładnie ten sam problem czyli przeskakujący łańcuch na koronce 15T.

Z wyłączonym sprzęgłem jest OK

Napęd 2x11, kaseta SHIMANO 105 HG700. Rower jest praktycznie nowy. Przejechałem ok. 500km

Łańcuch nie szejkowany, od nowości używany wosk Mommum i pianka do czyszczenia fenwicks

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pozwolę odświeżyć temat. Czy komuś udało się rozwiązać problem?

Mam Krossa Eksera 6.0 2021. Wymieniona przerzutka z 812 na 810, nowa linka, hak jest prosty i występuje dokładnie ten sam problem czyli przeskakujący łańcuch na koronce 15T.

Z wyłączonym sprzęgłem jest OK

Napęd 2x11, kaseta SHIMANO 105 HG700. Rower jest praktycznie nowy. Przejechałem ok. 500km

Łańcuch nie szejkowany, od nowości używany wosk Mommum i pianka do czyszczenia fenwicks


Cześć. Niestety problem tkwi w kasecie HG700 - prawdopodobnie koronka 13T jest źle odlana i podbiera łańcuch na koronce 15T. Testowałem 4 sztuki tych kaset na 2 różnych rowerach z GRXem - wszędzie problem występował. Kontaktowałem się z Shimano w tej sprawie i zostałem zignorowany. Istnieją trzy rozwiązania:
1. Reklamowanie kasety
 / roweru.
2. Przyszlifowanie problematycznych zębów na koronce 13T.
3. Zmiana kasety na inną (inny model). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dokładnie ten sam problem mam w moim Eskerze 6.0. Diagnoza potwierdza Wasze spostrzeżenia. Winny jest jeden ząb (u mnie na 2 koronce - na wysokości oznaczwnia 11B - z koronki pierwszej). Na moim filmie widać to w 12 sek. i pod koniec nagrania - ogniwo na wysokości haka przerzutki.

https://youtu.be/voZ46hkgElU

 

Pytanie czy podgiąć go jakoś /podszlifować?  Czy reklamować kasetę - cs hg700

IMG_20210809_171557_edit_53639930078271.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie reklamować. Dla zasady. Wciska nam się coraz droższe i coraz gorsze g... i może pora najwyższa przestać to akceptować. Ta kaseta kosztuje ponad 250 zł, a to jest tak naprawdę stara i siermiężna technologia. Będziemy pobłażać to będzie coraz gorzej. Shimano już teraz potrafi sprzedawać zwykły olej mineralny po 60 zł za 100 ml, bo jest rzekomo "do roweru", to niech przynajmniej przyłożą się do solidnego wykonania kółka z zębami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Kowal. Dziś delikatnie podszlifowałem diamentowym pilnikiem w sumie 3 zęby na 2 koronce od strony piasty. Na 4 razy odkręcałem kasetę, najpierw 1 ten wskazany, później jeszcze minimalnie 2, ale warto było. Nastała błoga cisza.  Jutro testy w terenie. 

1 minutę temu, Dareios napisał:

Absolutnie reklamować. Dla zasady.

 

Niby tak, ale już ogarnięte. Niestety... Jak piszesz. Ckfaz większe badziewie za coraz większą kasę. No ale serwisy też muszą z czegoś żyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...