Skocz do zawartości

[Amortyzator przedni] RS Santour M3030, czy warto go serwisować.


wrns

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się, co z tym "niby" amortyzatorem ,mocno budżetowym , RS Santour M3030 w Treku Skay żony zrobić? Czy warto go serwisować ? Na goleniach mocne ślady wycieku oleju, czarne. I jak sobie przypominam, to tak od początku było. Mimo zewnętrznego smarowania i czyszczenia ich na bieżąco. Widać że uszczelka i gąbka na pewno do wymiany. A może jeszcze coś więcej.

Problem w tym, że średnica goleni to 25mm (25,4mm) i nie widzę za bardzo skąd je wziąć. Może koledzy macie jakieś namiary na takowe uszczelki i gąbki ?

A może wymiana amora na coś lepszego ? Tylko co ?

Żona może nie jeździ tyle co ja, ale lubi jazdy po leśnych ścieżkach i szutrach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki olej? Brudny smar co najwyżej :)

Rozebrać, wyczyścić, nawalić świeżego smaru i złożyć. Nic więcej nie warto cudować.

Teraz, wrns napisał:

Żona może nie jeździ tyle co ja, ale lubi jazdy po leśnych ścieżkach i szutrach.

A sztywny wideł założyć. Będzie działał tak samo dobrze jak obecny "amortyzator", a przy tym będzie bezobsługowy i rower stanie się lżejszy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcze.

Muszę się zastanowić w takim razie co dalej.

Raidon byłby, z obsługą i serwisem  jego nie powinno być problemu. Mam swojego powietrznego Manitou Machete Comp z aliexpress i serwis zerowy za sobą. A także pierwsze pozytywne wrażenia z jazdy w porównaniu do starego RS Santour XCM 32.

Zastanawia mnie i kusi, o połowę tańszy (370zł) do RAIDONa, a nawet gdyby cło to z VAT o stówkę drożej, to i tak dobra cena,  amorek powietrzny 27.5HL z Aliexpress. Sporo pozytywnych opinii.

https://www.aliexpress.com/item/32956993482.html?spm=a2g0o.cart.0.0.2cd03c00VkRB7L&mp=1

Z częściami serwisowymi jak pytałem nie powinno być problemu. Standardowe.

 

Edytowane przez wrns
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak było to produkowaliby po prostu podobne widelce jak duże marki, oferując je w dobrej cenie. A tutaj mamy silenie się na wygląd w stylu Kashimy czy Gold Race, żeby przykuć oko że "drogi widelec bez znaczka Foxa czy Marcoka masz taniej bo nie płacisz za markę". Ale mogę się mylić, to tylko moja teoria. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż poszedłem do garażu sprawdzić jak to jest z tym amorem żony. SR SUNTOUR SR/M3030.

Moi dwaj koledzy, zapaleni triathloniści, doradzali mi, że dopiero kupno amora powyżej 2,5kzł ma sens. Wtedy coś mogę odczuć na plus. To samo uzyskam na sztywnym widelcu i mniejszym ciśnieniu w oponach na leśnych ścieżkach i szutrach.

Ale wiek ma swoje prawa i lubi miękko i z przodu i z tyłu na rowerze. Efekt taki ,że na Aliexpress kupiłem

https://pl.aliexpress.com/item/32812254766.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1ec65c0fXYG2s9

Dałem po wszystkim w sumie 660zł ( z punktami, kuponami itp). Czy za takie pieniądze jest szansa coś kupić  lepszego w kraju ? Przegląd zerowy zrobiony, żadnych tulei plastikowych nie widziałem a rozkręciłem do dna i wszędzie zaglądałem czy nie ma np opiłków. Jazda super, regulacje też. Części zamienne, dokumentacja też od ręki. Dostawa z magazynu z Polski DHL-em .... 36h. Bez cła i bez VAT. Kupiłem 29" [6]. No może z gwarancją jest problem, ale coś za coś.

Gdyby na takich samych warunkach była [1] 27,5" to już bym ja miał. A tak trzeba mieć na to co najmniej 1kzł. Ale jeszcze jest w kręgu mojego zainteresowania.

Gdyby żona jeździła tyle co ja, dziennie w sezonie ciepłym średnio 40km a w zimie trenażer, to warto inwestować kasę. Ale gdy tego zamiłowania do jazdy u niej jest o wiele wiele mniej , to się trochę zastanawiam co zrobić. Dla żony działanie amortyzatora to abstrakcja, ma być miękko i tyle.

Fakt jest taki, że ten SR Suntour SR/M3030 jest "death". Na teraz, to nie ma sensu jego serwisować. Albo zostawić go aby dopełnił żywota albo coś nowego.

Dlatego w  kręgu zainteresowania, jak na na razie są amortyzatory jak dla niej "wypasione"do 500zł w tym dodatki jak VAT.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już raz ten amorek kupiłem i tam nie ma odpowiednich miejsc na osadzenie tych tulei slizgowych teflonowych. Są zbyt duże otwory i te slizgi teflonowe wpadają do środka dolnych lag

Problem jest później taki ze nie ma nigdzie w sprzedaży takich ślizgow co są fabryczne czyli plastikowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Manitou Machete, to robiłem ostatnio przegląd zerowy i bardzo dokładnie zaglądałem w dolne lagi, i nie tylko, i bardzo dokładnie sprawdzałem ślizgi. Aby je dobrze przeczyścić i umyć. I widziałem i dotykałem metalicznej powłoki. Jeszcze na tyle wzrok i czucie mam aby odróżnić plastik od metalu. Więc chyba sugestia dotyczy tego Pasaka czy też innego. Ale koledzy, nie wymagajmy aby amor kitajca za 100-200$ był klasy najwyższej półki. Ja już kupiłem, żonie rower "top" firmy rowerowej  TREK z amortyzatorem Sr Suntour M3030 w dobrym sklepie rowerowym, w Polsce i co ...  Dziś moja wiedza jest większa i drugi raz bym go nie kupił. Nie problem jest kupić rower za kupę kasy, problem jest jak za niewielka kasę kupić, złożyć, dobry rower do swoich potrzeb. A w tym temacie liczę i cieszę się z różnych rad kolegów, bo moja wiedza bardzo wzrasta. Nawet to "żółte światełko" o plastikowych ślizgach jest bardzo pomocne :)

Przepraszam za dwa post, nie pozwoliło mi edytować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A źle się jeździ żonie na Skye? Bo to wygodna rama. A amortyzator - cóż, wszystkie rowery w podobnym przedziale cenowym mają tanie uginacze, i te mniej i bardziej markowe. Różnią się osprzętem a dobre widelce są zakładane do rowerów za drugie tyle. 

Teraz go zmienisz i w rowerze raczej nic nie powinno się dziać, poza normalnym zużyciem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się źle wyraziłem. Tylko z moją dzisiejsza wiedza, szukałbym roweru w tej cenie lub plus z lepszym osprzętem. Żonie ten rower bardzo pasuje co do wygody jazdy. Musiałem tylko o 4 cm podnieść kierownicę dla starszej pani. Doposażyłem w sztyce pentograf NCX i wygodne siodełko i jest ok. Jej to pasuje, nie jest takim fanem roweru aby tak mocno zagłębiać się w niuanse jego działania, technologi, konstrukcji itp.

Ale jak każda taka rzecz wymaga serwisu, to i pora aby zrobić rowerkowi przegląd całkowity. I tu widać jak na dłoni, z czym się zgadzam, że cena roweru to głównie osprzęt. Co do ramy jest bardzo fajna i to cieszy bo baza jest dobra. Amortyzator najniższa półka. Zobaczę dalej jak będzie. Jak trzeba bedzie coś podmienić to na zasadzie półka, dwie w górę. A jeszcze jest opcja roweru elektrycznego, bo za bardzo nie może za mną nadążyć.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryzyk fizyk, poszło 400,25 zł. Ewentualny VAT przy odbiorze biorę pod uwagę. To 92zł + ok 30zł opłat celnych.

Zamówiłem ostatecznie amortyzator Bolany Solo Air 27,5" , prosta sztyca, ręczna regulacja, czarny mat. 

https://pl.aliexpress.com/item/1005001297486001.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.12cd5c0fIufcl4   

Do tego bez problemu jest do kupienia na ewentualny serwis

https://pl.aliexpress.com/item/1005001692775525.html?spm=a2g0o.cart.0.0.33703c00qHvdCe&mp=1

Jak przyjdzie i bedę robił przegląd zerowy to się podzielę uwagami i zdjęciami. A na wiosnę wrażeniami żony z jazdy.

Na YT jest sporo o tym amortyzatorze. Wyglądana to, że to nie taka firma krzak.

 

Edytowane przez wrns
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...