Skocz do zawartości

[Buty] Buty pod bloki MTB, o charakterystyce butów szosowych.


Amadeusz90

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Niedawno kupiłem pierwszą w życiu szosówkę i pedały Shimano M520 - ze względu na nieco lepszą wytrzymałość bloków na brud, ścieranie i łatwość zapinania (to było dla mnie istotne - nigdy w życiu nie wpinałem się do roweru).

Do skompletowania całości sprzętu brakuje mi jeszcze butów - będę jeździł głównie po szosie, więc chciałbym coś co wygląda jak buty szosowe i jest też dość sztywne (nie musi być przyjazne w chodzeniu).

Problem jest takiej natury, że wyszukiwanie takich butów jest dość upierdliwe bo często trzeba szukać zdjęć dołu buta żeby dowiedzieć się czy są kompatybilne z blokami MTB.

To co znalazłem i rozważałem do tej pory to:
- Decathlonowe Van Rysel RR520,
- Giro Savix,
- Northwave Core Plus,


No i teraz 2 kwestie:

- użytkowników powyższego obuwia chętnie wysłucham w kwestii doświadczeń :)
- chętnie rozważę inne propozycje (mogą być modele sprzed lat), jak już wspominałem szukanie tego typu butów jest troszkę upierdliwe,

Budżet: im bliżej 300zł tym lepiej, ale gdyby nadarzyła się jakaś kosmiczna okazja to mogę i podwoić tę kwotę - byle byłoby to z sensem, bo jeszcze nic nie wyszło ze mnie a nie kolarz, ale szajsu też nie chcę kupować, fajnie jakby posłużyły 2-3 sezony :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć tylko tyle, ze buty warto przymierzyć. Długość stopy to nie wszystko. ja poszedłem do sklepu wybrać jedne z 2 wybranych, a  wyszedłem  z zupełnie innymi. Nie mniej w Google znalazłem takie coś, jak na zdjęciu. Może to rozwiąże problem. 

https://allegro.pl/oferta/adapter-shimano-sm-sh40-51-56-spd-butow-szosowych-8914556349?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_rowery-nca&ev_adgr=Rowery&gclid=Cj0KCQiA5bz-BRD-ARIsABjT4nhbm6fD3T4a-B83_cLD_IrFT3g6brx4vup-SaUsTHyxwb9G0sDZM5QaAj1aEALw_wcB

Rozwiązanie tego typu zastosowałbym jednak chyba tylko, gdybym chciał 1 butów używać w 2 różnych rowerach. 

Z2tOjyR.jpg

Edytowane przez sbrd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SH XC700. jeżdże w takich i koledzy śmieją się, że wyglądają jak "szosowe". 

A jak się w nich jeżdzi na "szosie" ? Mocno średnio... Czasem jeżdże w nich na gravelu i , mimo mocnego skręcenia pedałów, nie ma porównania do "trzymania" systemów typowo szosowych czyli SPD SL i KEO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie pedały SPD na szosę nie są najlepszym pomysłem. Owszem, mają zalety które wymieniłeś, ale SPD-SL ( lub pokrewne u innych producentów) oferują dużo lepsze podparcie, a stopa mniej "pływa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno sam stałem przed podobnym wyborem, na początku myślałem o tych z decathlonu ale wizualnie nie za bardzo mi sie podobaly i wziąłem xlc cb r09. Jeżdze w nich niecały miesiąc więc ciężko mi się wypowiedzieć o trwałości ale dla moich stóp są wygodne i nic mi w nich nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
20 minut temu, skom25 napisał:

Według mnie pedały SPD na szosę nie są najlepszym pomysłem.

Nie każdy potrzebuje sztywności pedałów szosowych i wielu ludzi jeździ na szosie w butach MTB z pedałami MTB. Jakoś u nas się utarło ,że pedały szosowe to "must have" niezależnie od tego czy jeździsz amatorsko czy wyczynowo.

Użytkuję na szosie pedały Ultegry PD-ES600

https://bike.shimano.com/en-EU/product/component/ultegra-r8000/PD-ES600.html

z butami Northwave Razer i zupełnie nie odczuwam potrzeby zmiany na SPD-SL- nie widzę żadnej wartości dodanej , nie brakuje komfortu, sztywności , podparcia i komfortu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dzięki wszystkim za odpowiedzi - przy okazji podbijam, może ktoś coś jeszcze doda.

Domyślam się że pedały szosowe są nieco lepsze do zastosowań... szosowych, ale podkreślam że ja całe życie popylałem sobie na rowerku górskim w "Adidaskach" i byłem zadowolony - przejeżdżę sobie rok/dwa na pedałach MTB i jak już się przyzwyczaję do odpinania i bycia połączonym z rowerem to może zupgraduję pedały jeżeli uznam że ma to sens - a M520stki trafią do mojego wysłużonego Górala :) 

Teraz paradoksalnie nie chcę być mocno "skręcony" z rowerem bo i tak zamierzam jeździć na mocno poluzowanych śrubach - wolałbym darować sobie glebę przy światłach.

Może ten adapter nie byłby złą opcją, bo wtedy nie musiałbym zarazem wymieniać butów, jeżeli teraz kupiłbym buty typowo szosowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, Amadeusz90 napisał:

Teraz paradoksalnie nie chcę być mocno "skręcony" z rowerem bo i tak zamierzam jeździć na mocno poluzowanych śrubach - wolałbym darować sobie glebę przy światłach.

W szosie duży luz na połączeniu blok-pedał jest bardziej odczuwalny niż na MTB- inne warunki, inna pozycja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...