Skocz do zawartości

[Trasy] Łatwe wyszukiwanie tras po kryterium oceny innych użytkowników


Navigare

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć - jako, że technologia idzie do przodu, powstają nowe portale, a urządzenia gps mają nowe funkcje (integracja trailforks w nowych garmin edge), chciałem zapytać czy macie sprawdzone sposoby na odnajdywanie fajnych tras, bez siedzenia przed kompem.

Znam heatmapy na stravie i garmin connect, znam trailforks oraz kamoot, korzystam locus pro i map z ich sklepu, ale wraz nie znajduje dobrego sposobu, żeby wrzcuić sobie jaką lokalizację i żeby wyświetliło mi najbardziej fajne trasy po pewnych kryteriach - np. trasy na gravel lub enduro o długości  ok 60km i pętlę, do tego żeby podało ocenę tej trasy.

Chyba najbliżej tego jest trailforks - ale raz że są bardziej skupieni na mtb (a ja często śmigam na gravelu, a czasem nawet po szosie), dwa że głównie są tam krótkie single (np. na mazowszu), a mnie chodzi o sprawdzone i dobrze ocenione, dłuższe trasy, które są z dobrą nawierzchnią (brak piachu).

Przeglądam czasem czyjeś ślady na GC lub strava, ale to tak naprawdę zapis wycieczki i nie wiadomo czy człowiek był zadowolony czy nie (nie widziałem tam opcji filtrowania np. po śladach z najwyższą ocena innych użytkowników.

Bardzo często jest tak, że są świetne nowe drogi pożarowe zrobione w lasach z super nawierzchnią, ciągnące się kilometrami, a są one zupełnie nieujęte w systemie oznakowania szlaków rowerowych i są patologie, że szlak zielony rowerowy PTTK idzie po piachu, a kilometr dalej biegnie wzdłuż właśnie odnowiona droga pożarowa (przykład z mojej ostatniej wycieczki po puszczy augustowskiej).

Jeśli znacie taki portal lub funkcję który ma możliwość wyszukiwania tras po ilości i wysokości ocen innych użytkowników i definiowania parametrów (mtb/gravel/szosa) oraz długości i lokalizacji trasy to byłbym wdzięczny za podanie - wg. żaden z wyżej wymienionych portali tego nie ma, ale może powstało coś nowego, albo nie jestem świadomy pewnych funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nie pytasz o wawę, bo tam nie ma nic.

 

W Polsce jest tak mało szlaków w górach do jeżdżenia, że w zasadzie wszystko co najlepsze, to  jest to tylko kilkanaście miejscówek, gdzie można polatać enduro, czy mocniejsze xc w naprawdę fajnym terenie. Wszystko jest na trail forksach. W górach jest tego naprawdę bardzo mało w porównaniu do innych krajów. Smrek, Srebrna Góra, Bielsko Biała i Magurka, Olbrzymy i to tyle w zasadzie. Gdzie indziej też można jeździć, ale tak jak by po co? Wszystko co najlepsze dawno odkryte. Jeśli ktoś gdzieś nie jeździ, to najczęściej po prostu nie warto. Nawet jak gdzieś znajdzie kawałek przejezdny, to dalej jest kaszana albo gnój i pewnie dlatego nie ma tego na trailforksach.

A miejsc na poziomie wysokim to jest kilka. Opinie możesz poszukać na apce, filmy są w necie.

Jeśli chodzi o inne trasy, to najprościej jest poruszać się szlakami pieszymi i eksplorować na boki. Turystyka po górach to bardzo fajna sprawa.

Kolejna opcja, to lokalny przewodnik. Nie wszystko jest na trail forksach w górach. Czasem są smaczki, które znają tylko lokalsi. 


A jak pytasz o płaskie tereny, to szlaki piesze i zazwyczaj najlepiej eksplorować dookoła jezior i rzek. Największe szanse na dobre single i widokowe trasy. Nie znajdziesz nic trail forksach o tym. Samemu trzeba eksplorować. A najlepiej jest mieć mapę z papieru i zgubić się. GPS jest fajny, jak znasz teren. Jeśli kręcisz gdzieś pierwszy raz o wiele lepiej jest zgubić się. Zobaczysz rzeczy, których normalnie byś nie odkrył.

Dużo czasu poświęciłem na eksplorację gór w całej Polsce i bardzo często w terenach nieodwiedzanych masowo przez turystów problem jest w ogóle przejechać szlakiem pieszym. A o szukaniu fajnych tras do enduro można zapomnieć. 99% dróg zarośnięta od lat. Fajne trasy enduro są tylko w miejscach, gdzie są ludzie. Inaczej natura wszystko zabiera błyskawicznie.

Za chwilę się odezwą głosy, że u mnie jest pełno enduro bla bla bla. Każdy ma inną definicję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba żadna platforma/aplikacja nie oferuje funkcjonalności, jaką oczekujesz. Trochę tego przerobiłem, ale zazwyczaj propozycje tras, to jak zauważyłeś, jakieś randomowe wycieczki anonimowych userów. Nie chcę Cię zmartwić, ale apki, które wymieniłeś, to w zasadzie najsensowniejsze dostępne narzędzia. Trailforks oprócz ścieżek (Trails), podsuwa też trasy (Routes) i sortuje je jakoś według popularności, dodatkowo podaje informacje jakie ścieżki znajdują się na danej trasie. Na szosę/gravela chyba podobnego narzędzia nie ma, ale tu się przydaje Komoot, bo chyba w najprostszy sposób pozwala wybrać odpowiednią nawierzchnię pod dany typ roweru, a jednocześnie nie pcha na krajówki, w przypadku wyboru szosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w Wawie mamy Szczebel - tak jakby w Wawie ;) i jest na Trailforks! Ale fakt niewiele tu ciekawego, stąd gravel, a nawet ostatnio próby z szosą. Ale właśnie przydałoby się sprytne narzędzie do szukania tras. Co do eksploracji na ciemno, za dużo fakapow zaliczyłem. Często jest tak, że mam tylko kilka weekendów w sezonie na rower tylko i muszę mieć pewność, że trafię na fajny teren, a nie będę się kopał w piachu (Green Velo w ok. Augustowa), albo jeździł szlakiem rowerowym prowadzonym poboczem drogi wojewódzkiej (kawałek Podlaskiego Szlaku Bocianiego). Marzenia o przypadkowym szlaku z dobrym flow na enduro już dawno minęły, a jak chce pojeździć na fullu, to śmigam do Świeradowa.

Przyjrzę się opcji tras na Trailforks, a co do Kamoot to rozumiem, że to działa trochę tak jak brouter? W sensie że każdy rodzaj roweru ma nadpisany inny profil routingu? Czy ten sposób wytyczania trasy na tym portalu ma jakieś przewagi, względem wytyczania tras na locus z customowym profilem brouter?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz fajne traski na fulla to koniecznie do Bielska i Szczyrku za jednym zamachem się wybierz:) 

Jak ogarniasz Broutera i customowe profile, to Komoot jest zbędny, ale tak out of the box, oferuje bardzo intuicyjne planowanie tras. Brakuje mi tam tylko jakiegoś podkładu z oznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...