Skocz do zawartości

[Siodełko] Dobór siodełka Selle Italia


Jot

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu próbuję dopasować siodełko do roweru szosowego, bo od tych co mam strasznie boli i puchnie mi d... bo dłuższej jeździe. Jazda bardziej endurance niż nastawiona na prędkość.  Kiedyś po 5 godzinach jazdy non stop nie mogłem dojść do siebie przez dwa dni;) Zamawiam po kilka siodełek za jednym razem, testuję i odsyłam, ale jeszcze żadne mi nie podpasowało.  Chwilowo zmieniłem na jakieś stare siodełko z Decathlonu, jest lepiej, ale to jeszcze nie to.

Tym razem padło na firmę Selle Italia i kolejny test. Według ich konfiguratora mam dużą elastyczność kręgosłupa i duża rotację miednicy, odległość pomiędzy kośćmi kulszowymi 122 mm i takie siodełka zamówiłem, ale obawiam się, że znów będzie coś nie tak. Co możecie powiedzieć o tych siodełkach? Które nadaje się na długie dystanse?

Selle Italia SP-01 TM Superflow

Selle Italia SLR TM Superflow

Selle Italia SLR Boost TM Superflow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź może do fittera z siodełkami selle italia w ofercie.

Raz przepłacisz, ale będziesz miał dobrze i będziesz znał ID match wg ich systemu.

Kolega tak zrobił i bardzo zadowolony jest.

Ja też, bo przejąłem po nim selle man gel flow, które niepotrzebnie kupił w ramach własnych eksperymentów :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wyszło L1 czyli bez otworu. Bez sensu trochę to u nich jest, bo ten parametr zależy czy ktoś jest giętki czy nie. Jak jest giętki to wychodzi bez otworu i nie wiem co to ma do rzeczy. Siodełka z wgłębieniami bez otworu już testowałem, ale to nie to. Chociaż to ostatnie z Decathlonu ma właśnie lekkie wgłębienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ID match przeważnie jest darmowy , bez konieczności kupowania siodełka - ale oczywiście zależy to od sklepu.

U mnie po ID match wyszło Flite Flow L2   , czyli szerokość 145mm  .  Sama szerokość obliczona wcześniej wg mądrości z internetu wyszła mi 143mm , czyli w sumie to samo.

U mnie rozstaw guzów to też 122mm - wymieniony model ma dziure i tą zaletę że profil w miejscu podparcia jest dość płaski i nie daje szans na opadnięcie i ucisku na miękkie tkanki, a część przednia wąska i nie obciera ud.

Profilem tej tylnej części najbardziej zbliżone będzie pewnie to ostanie które zamówiłeś Selle Italia SLR Boost TM Superflow Saddle (patrząc po zdjęciach) , ale skoro sukcesywnie testujesz i jak masz możliwość to może spróbuj to Flite Flow L2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siodełka Flow będę testował w kolejnym cyklu, jak teraz nic nie wybiorę. Nie to, że mam jakąś specjalność możliwość testowania - kupuję na Allegro, oklejam szyny tekturą, siodełka folią i testuję;) Zwrot jest za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre sklepy mają w ofercie wypożyczenie konkretnego modelu do testów. Można dzięki temu pominąć proces zamawiania i odsyłania. Ja od kilku lat jeżdżę na Selle Italia. Z pomiarów wyszło S1. I też byłem zdziwiony, bo poprzedni model X1 flow kupiłem "na oko" i byłem z niego zadowolony. Ale chciałem jeszcze poprawić co nieco, i uzyskać wiedzę jakiego właściwie rozmiaru mam szukać. I jestem zadowolony, chociaż nadal uważam, że pomiary warto zrobić, ale nie zastąpią konfrontacji siodełka z tyłkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ten ich system pomiaru na stronie selleitalia.com nie działa prawidłowo, podejrzewam że podczas pomiaru w sklepie też. Na szczęście nie mam blisko takiego sklepu, więc nie mam takiego problemu. Np. zakładają, że im ktoś bardziej giętki, tym mniejszy potrzebuje otwór. Mnie wychodzi L1, ale co ma do rzeczy elastyczność kręgosłupa do otworu, to nie mam zielonego pojęcia. Lepiej działa konfigurator na stronie mantel.com i tam jest nawet objaśnione przy każdym siodełku dla kogo się nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ich system pomiaru to nie strona internetowa , tylko pomiary na żywo.

Co ludzik to opinia, na tym forum zdaje się czytałem że pomimo pomiaru komuś wcale nie podpasowało zaproponowane siodełko.

Mi natomiast przypasowało, zamontowałem i przejechałem na raz 250km  bez ani jednego otarcia, bez konieczności szukania pozycji na nim - w zasadzie jechałem jak przyspawany do ramu i zapomniałem o siodełku.

Także czasami coś tam ten system nawet działa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawową zaletą ID Match jest to że mają siodełka testowe. Więc mierzą a potem można wypożyczyć siodełko testowe i ten pomiar zweryfikować w realu. Tu gdzie ja robiłem pomiar kosztował 100 zł ale zwracane w całości pod warunkiem zakupu siodełka u nich w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RafalxM napisał:

Ich system pomiaru to nie strona internetowa , tylko pomiary na żywo.

Co ludzik to opinia, na tym forum zdaje się czytałem że pomimo pomiaru komuś wcale nie podpasowało zaproponowane siodełko.

Mi natomiast przypasowało, zamontowałem i przejechałem na raz 250km  bez ani jednego otarcia, bez konieczności szukania pozycji na nim - w zasadzie jechałem jak przyspawany do ramu i zapomniałem o siodełku.

Także czasami coś tam ten system nawet działa ;)

No wiem, chodziło mi o ich konfigurator i wskazówki co zmierzyć i co podać. Ale bez sensu, że giętkość kręgosłupa według nich wpływa na to czy ma być wycięcie w środku czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mihau_ napisał:

Jeśli masz bardziej/mniej pochyloną pozycję to nie wpływa to na miejsce styku ciała z siodełkiem?

Przecież to jaką pozycję przyjmujesz, zależy od ciebie, a nie od kręgosłupa. Może być co najwyżej łatwiej lub trudniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi raczej o to że dwie osoby , powiedzmy tego samego wzrostu i proporcji, mogą usiąść na tym samym rowerze  i jedna będzie miała plecy wygięte lekko w łuk a inna bardziej proste i np  będzie to spowodowane właśnie tym że przez uwarunkowania kręgosłupa, obrazowo - w dolnym jego odcinku,  ustawi miednicę każdego pod innym kątem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, RafalxM napisał:

Chodzi raczej o to że dwie osoby , powiedzmy tego samego wzrostu i proporcji, mogą usiąść na tym samym rowerze  i jedna będzie miała plecy wygięte lekko w łuk a inna bardziej proste i np  będzie to spowodowane właśnie tym że przez uwarunkowania kręgosłupa, obrazowo - w dolnym jego odcinku,  ustawi miednicę każdego pod innym kątem. 

 

Dlatego zależy to od ustawienia miednicy (przednie lub tylne ustawienie miednicy), a nie giętkości kręgosłupa. To zupełnie dwie różne rzeczy. Na ich stronie mieli błąd i mają poprawić. Giętkość kręgosłupa wpływa na profil siodełka - płaskie/wygięte, nie na obecność otworu. Mniejsza o to, przetestowałem  Selle Italia SP-01 TM Superflow w trzech godzinnych cyklach na trenażerze i moim zdaniem jest to rewelacyjne siodełko. Nic nie boli, może poza udami, ale to wynika prawdopodobnie z innej pozycji siodełka i mięśnie inaczej pracują, ale ma nadzieję, że to przejdzie. Na tym siodełku bardzo stabilnie się siedzi, ponieważ każda połówka ugina się w rytm pedałowania, dzięki temu jak piszą siła nacisku na pedał ma być większa. Nie wiem czy to prawda czy zwykłe placebo, ale na trenażerze uzyskałem za każdym razem 5% większą moc niż zwykle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

And the winner is: Selle Italia SLR Boost TM Superflow

Najmniejsze i najdroższe z nich i wygodne na równi z SP-01, mimo że to dwa zupełnie różne siodełka. SP-01 jednak zaczęło skrzypieć po kilkuset kilometrach, więc pewnie wkrótce pęknie któryś z prętów. Poza tym przesiadka na SP-01 z każdego innego siodełka skutkuje bólem ud przez dwa dni. W SRL tego nie ma. Gdyby nie to, wziąłbym jednak SP-01.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Na wstępie chciałem wszystkich serdecznie przywitać jestem nowy na tym forum rowerowym. Chciałbym od razu podpiąć się do tematu i zapytać o dobór siodełka. Niedawno zakupiłem moją pierwszą szosę Giant Talon 4  jeszcze jej nie testowałem w warunkach polowych ale kilka razy w tygodniu kręcę nią na trenażerze. W sumie mam przejechane ok 25 godzin i myślałem że z każdym treningiem będzie lepiej, a tu po godzinie jazdy odczuwam bardzo duży dyskomfort bardzo boli d....o. Ostatnio trafiłem na kilka filmów związanych z dobieraniem odpowiedniego siodełka, i tak z moich pomiarów wyszło że mam za wąskie siodełko potrzebuję coś w rozmiarze 155.I tu pytanie  do was drodzy koledzy i koleżanki ,może ktoś z was użytkuje takie siodło o takich wymiarach. Co byście polecili.Szukam czegoś w średnim przedziale cenowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie siedziałem ale jak widzę puchate siodełko to wiem, że jest w opór lepszych... te nawet nie jest za bardzo szosowe... 

Ze swojej strony, po wielu testach - Spec. Model Power albo Toupe (mogą być najtańsze wersje, żeby przedział cenowy był średni) Który konkretnie model? Zależnie od tego który podejdzie i do czego (mocno się różnią) mam oba - nie siedziałem na wygodniejszych. Oczywiście pod moją d..., a że każdy ma swoją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...