Skocz do zawartości

[napęd] Trek Zektor 3, wymian korby na kwadrat oraz kasety


JimmyLong

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznę od krótkiego opisu samego siebie i mojego roweru.

Pochodzę z okolic Nowego Targu (Podhale), gdzie w dużej jeżdżę po ścieżkach rowerowych i drogach, o zróżnicowanym nachyleniu. W tym roku udało mi się zrobić 1500 km, głównie na rowerze który opiszę poniżej. Myślę ważne wspomnieć, że mam ponad 190 cm wzrostu i ważę także bardzo dużo, obecnie 112 kg. 

Mój rower, którego dotyczy temat: 

Trek Zektor 3

Napęd 2x10, Shimano 105 (przód i tył), manetki Tiagra, Korba FSA Vero 50/34, kaseta Shimano CS-HG500-10 

Z wyżej wymienionych podzespołów planuje wymianę: korby wraz z wkładem suportu oraz kasetę.
Mechanizm korbowy chce wymienić ponieważ obecną w systemie na kwadrat ma tendencję do wygnania się, przez co ocieram o przednia przerzutkę.
Osobiście skłaniałem się do zakupu korby shimano Sora - głównie ze względu na cenę oraz wygląd, ale z tego co mi widomo jest ona pod układ 2x9.
Jaka korbę możecie mi polecić?
Za wymiana korby idzie także wymiana suportu, tu także czeka na propozycje.

Ewentualnie rozważam także upgrade oparty na podzespołach które obecnie posiadam tzn. jeśli byłby jakiś sposób aby pozbyć się problemu ocierania poprzez np. wymianę samego suportu na jakiś lepszy.

Kolejnym elementem, który chce zmienić jest kaseta. Obecna 11x25, kompletnie nie nadaje się dla mnie na tereny w których jeżdżę. Myślę o wymienia na 11x34. Tu także prosił bym o propozycję jaka wybrać.

Ostatnim, myślę ważnym punktem jest budżet. Nie mam ściśle założonego, chce po prostu aby całość była zoptymalizowana pod mój rower i moja wagę. Oczywiście chciałbym to zrobić jak najtaniej ale jestem świadomie, że najtańsze komponenty po prostu nie sprawdza się dla mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej napisałem, przerzutki przód i tył to 105-tki. Jeśli nie dało by się 11x34 to jaką kasetę dało by radę?

Czyli rozumiem, że sora odpada? Tiagrę także brałem pod uwagę, ale głównie ze względach wizualnych skłaniałem się do niższego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korbę bierz Tiagrę fc-4700 wygląda przecież identycznie jak sora r3000 (która też zadziała, tylko to żadna oczędność bo kosztują niemal tyle samo). Możesz też używać korb 11s do napędu 10x.

Co do kasety, zapomnij przy rd-5700 z krótkim wózkiem o kasecie 11-34... raczej celuj najlepiej w 12-28, 11-28 w sumie też. Ewentualnie w 11-30 mając na uwadze martwy bieg 50x30.

Gdybyś miał wózek gs to kaseta 11-32 daje radę ale nie działa to... bezszelestnie - trochę już kuleje.

20201122_181225.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretna odpowiedź. 

Prawdopodobnie zdecyduje się na korbę Tiagra FC 4700, do tego suport BB-RS500.

Kasetę wybiorę 11-28 lub 12-28

Mam jeszcze jedno pytanie. 

Co sądzicie o kupnie, samej korby, lekko używanej lub takiej nie objętej gwarancja? Może uda mi się wyrwać jakąś okazję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używana...  znasz się i umiesz ocenić stan gwintów, zębatek, odbierasz w swoim mieście - niczym nie ryzykujesz. A jak nie... to możesz trafić nową idealną albo trupa. Ryzyko musisz podjąć sam. Generalnie też nie opłaca się kupować samych ramion albo korb że zurzytymi zębatkami nawet jeśli wydają się tanie bo zębatki są drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mihau_ napisał:

Zapytam jeszcze z innej strony - czy na pewno potrzebujesz przy takim rowerze tej szosowej korby? Latasz sobie po płaskim 35-40? 

Nie lepiej zapakować np. 46-30 plus tę kasetę 28 i mieć konfiguracje, którą będziesz wykorzystywał? 

Myślę, że po płaskim bliżej mi do przedziału 30-35. 

Faktycznie skłaniam się do wzięcia mniejszej kroby, zważając na to, że planowanej kasety 34 nie będę mógł włożyć, zakładałem jednak 48-32, ponieważ w takiej konfiguracji występuje tiagra, w 46-30 chyba nie występuję, co byś poleciła w takim układzie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz lżej/optymalniej bez jakiegoś większego budżetu... to pomyśl jednak o długim wózku. Z korbą 50/34 i kasetą 11-32 dużo zmienisz na plus.

Jak podobają Ci się czterośrubowe korby shimano... to 46/30 to zmiana nie tylko korby ale i przedniej przerzutki... manetki L-4600 też nie do końca jestem pewien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że już za bardzo się pokomplikowało. Myślę, że trzeba podejść na świeżo do tego. 

Priorytetem jest dla mnie pozbycie się ocierania o przednia przerzutkę, spowodowanego przez to że korba wygina się. W pierwszej kolejności muszę zająć się tym problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobra, miałem czas na zastanowanie się nad tematem i prawdopodobnie wybiorę jedna z dwóch poniższych opcji:

1. Najtańsza i najłatwiejsza, ale nie daje mi do końca tego co bym chciał, mimo wszystko będę miał lepszy setup niż obecnie:

Koba Sora/Tiagra (zależy co akurat uda się znaleźć w fajnej cenie)

BB-RS500

Kaseta 11x28 CS-5700 105 

2. Opcja droższa i wiąże się z zmienia przerzutki na grupę niższa, ale daje mi to co sobie założyłem. 

Koba i suport tak samo 

Przerzutka Tiagra rd-4700 GS (szukam dobrej okazji, czasami idzie wyrwać za ok 100 zł, dodatkowo moja 105 myślę że uda się sprzedać za ok 50 zł)

Kaseta 11x34 CS-HG500 

 

Co sądzicie o takich rozwiązaniach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JimmyLong napisał:

Manetke także mam tiagra 10 biegową. 

Chyba nie. Tiagra 4700 10x to jest grupa która jest kompatybilna tylko ze sobą. Jakbyś mial manetki tiagry, to reszta powinna też być tiagry.

PS. A miejscowa "Kompatybilność napędów" sugeruję że krótki wozek z przedłużaczem haka obsłuży kasetę 34.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, remover napisał:

PS. A miejscowa "Kompatybilność napędów" sugeruję że krótki wozek z przedłużaczem haka obsłuży kasetę 34.

Mógłbyś rozwinąć, bo nie za bardzo wiem o co tutaj chodzi. Byłbym wiedzięczny za podesłanie produktu o jaki chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JimmyLong napisał:

Mógłbyś rozwinąć, bo nie za bardzo wiem o co tutaj chodzi. Byłbym wiedzięczny za podesłanie produktu o jaki chodzi

Kompendium kompatybilności

Cytat

P - Mam taką swoją fanaberię i chciałbym złożyć napęd 11 rzędowy z tyłu na klamkomanetkach szosowych zależy mi żeby kaseta miała zakres 11-40 bądź 11-42.
O - Śmiało można założyć kasetę 11-36 lub nawet 11-40 do przerzutek szosowych. 11-40 po niewielkiej modyfikacji, obniżeniu haka przerzutki.

Te wspomniane wyżej "przerzutki szosowe", które obsłużą  11-40 to pewnie średni wózek, ale może z krótkim uda się 34 lub 32. 

Hanger extender.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj. Bo masz prostrze wyjście które nie będzie wymagało cudów na kiju. Masz kasetę 11-25... zmień na sobie na 11-32/34 i wymień aktulaną 5700 na jakąś przyzwoitą przerzutkę na mtb'ową 9s. (Z manetką tiagry 4600 działa normalnie jako 10s)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

POJeśli ktoś jest zainteresowany jak wygląda sytuacja już przedstawię , na co się zdecydowałem. 

Kupiłem używana korbę Tiagra, kaseta Sunrace 11x28. Opcja ta była po prostu najprostsza i najtańsza, sama kaseta była dużo tańsza dla tego zdecydowałem się na tą opcję. 

Przetestuję, jeśli dalej będzie mi brakować, spróbuję kombinować nad kolejnymi upgradami. 

 

IMG_20210108_143833642~4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...