Skocz do zawartości

[2021] Marin


stpman

Rekomendowane odpowiedzi

Shimano rozpoczyna budowę zupełnie nowej fabryki w Singapurze. Ma ona ruszyć pełną parą pod koniec przyszłego roku. Dodatkowo, w obu już istniejących rodzimych fabrykach, moce produkcyjne są powiększane o 50%. Instalowane są nowe maszyny i nowe oprogramowanie.

Edytowane przez Pitof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, pantha08 napisał:

Wiem, że offtop, ale dorwałem w końcu Muirwoodsa :D Niestety rozmiar M i zdecydowanie wolałbym L-kę, ale i tak jest super :D Używka z marca, niewiele przejechane i super cena. Jutro rano leci test ~60km

Jaki masz wzrost? Ja przymierzałem się do M mam 167 i nie wiem czy nie poczekać na S jednak...:) pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2021 o 11:40, MikeSkywalker napisał:

wystarczy spojrzeć na stany magazynowe Shimano, innych hurtowni czy chociażby sklepy internetowe.

Nie wystarczy.  To jest efekt nie przyczyna.  Nie ma powodu, dla którego miałby być taki niedobór. I nie jest prawdą, że to pandemia spowodowała taki stan rzeczy. To trwa od dawna. W maju w sklepach od kilku lat są ochłapy. Już od jakiegoś czasu, żeby kupić rower trzeba zamawiać go w najlepszym razie w grudniu. Poza preorderami były jakieś śmieszne ilości w sklepach. I nadal tak jest, bo w tym roku kupiłem dwa rowery od marina. Jeden zamawiałem drugi był z półki.
Dwa lata temu w maju kupowałem ostatniego Hawk Hila...  był zdekompletowany  i 3mc czekałem na obejmę do manetki myk myka... W końcu sklep wymienił mi na inną manetkę, bo pewnie bym jeszcze kilka mc czekał, bo nie ma i nie będzie... 

Tak jest wszędzie. Nie ma towaru i już. Idziecie kupić samochód... W najlepszym razie za 3mc będzie... Ale i są tacy co czekają po 8mc aż im wyprodukują.

Jako klienci napędzamy podaż i wzrost cen o sie godzimy na ten wzrost. A producenci bardzo dbają o to, żeby popyt przekraczał podaż, bo wtedy cena ich satysfakcjonuje a ludzie kupują bez zbędnego wybrzydzania. 

Na rynku komputerowym doszło do absurdu. Ponieważ nie ma grafik to wznowili produkcję staroci gf1050... :D Te są dostępne... I nie było problemu ze wznowieniem produkcji... Nowe układy też są tylko cena jest, jaka jest i czas oczekiwanie zabija... Zamawiacie czekacie i macie... 

W dniu 23.07.2021 o 11:58, pantha08 napisał:

Bezzasadne są podwyżki w połowie sezonu towaru, który był wyprodukowany w 2020 roku,

Zasadne, bo koszty rosną a oni żyją w realiach tych rosnących kosztów. Prąd woda paliwo po prostu wszystko.  Dodatkowo wzrost cen samochodów w ciągu 1,5roku, który też rozwala system i podnosi kolosalnie koszty. Koszty transportu...  Kompletnie nie rozumiesz producenta. Produkcja to ułamek kosztu produktu. Koszty poboczne są kluczowe do ustalenia końcowej ceny produktu.

Gwarancja, transport, promocja, Koszt magazynowania, koszt zamrożonej gotówki (często pomijany)... 
Tak że koszt wyprodukowania to nie wszystko. On już po wyprodukowaniu jest stały, ale reszta nadal pozostaje płynna.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, KrisK napisał:

Nie wystarczy.  To jest efekt nie przyczyna.  Nie ma powodu, dla którego miałby być taki niedobór. I nie jest prawdą, że to pandemia spowodowała taki stan rzeczy. To trwa od dawna. W maju w sklepach od kilku lat są ochłapy.

To nie miejsce żeby o tym dyskutować, bo to znowu kolejne meandry wątki koronawirusowego, a nie Marinowego. Ale choć owszem, od jakiegoś czasu jeśli chodzi o niektóre komponenty żyliśmy w czasach niedoboru który mógł być kreowany sztucznie, to podstawowych komponentów tj. kaset, łańcuchów, korb, suportów, zębatek, ot takich pierdół nie brakowało. Klikało się, przyjeżdżał kurier i było. A teraz? Pustki, a jak rzucą jakąś pulę części to znika momentalnie. A niestety, rynek rowerowy ciągle Shimano stoi. 

Zgodzę się, jeśli chodzi o np. rowery Dartmoora/NS-a to tak jak mówisz, preorder, albo cmoknijcie nas w nos. Ale nie podstawowe komponenty, akcesoria itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SimonMU zadzwoń do bikerhouse na Dekerta w KRK.  Pogadaj i może coś się dowiesz poza tym że nie ma i będą jak będą. 

@MikeSkywalker wszyscy sprzedawcy bidolili że im poobcinali dostawy. Na zagranicznych forach też trafiłem na takie informacje od sprzedawców... To wytlumac mi czemu wszystkiego brakuje bo zekomo producenci wykupili a producenci zamiast wysłać więcej rowerów obcinają zamówienia? 

Żniwa cenowa jest ryzykowna. Ale nie wyprodukowanie komponentów i wyczyszczenie rynku z części umożliwia regulację ceny bez ryzyka. Pandemia była idealnym momentem. Nie tylko w rowerach to było widać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wkg tylko tyle zmienia że nie ma co liczyć na to że wiele się zmieni w polityce dostaw i że ceny szybko spadną.   No chyba że któraś chińska marka zaleje rynek dobrymi komponentami w dobrej cenie ale to moze być początek końca schimano na rynku rowerów. I w sumie chyba najwyższy czas.  

13 godzin temu, MikeSkywalker napisał:

Zgodzę się, jeśli chodzi o np. rowery Dartmoora/NS-a to tak jak mówisz, preorder, albo cmoknijcie nas w nos

A inne nie?  W maju w sklepach były ochłapy. Chciałeś kupić trzeba było zamówić wczwsniej.  Problem też w tym że coraz więcej ludzi dostrzega problem bo chce kupować lepszy rower.  5lat temu większość chciała tani rower a te są od ręki. Owszem są droższe ale to naturalna kolej skoro od 13 lat cały świat radośnie drukuje pieniądze. 

A w temacie, co jest a czego nie ma, to niestety trzeba się dogadać ze sklepem.  Czekanie aż coś się pojawi jest bez sensu bo nie pojawi się jeśli ktoś wcześniej przyszedł do sklepu i się dogadał. Sklepy miały zmówienia i teraz im skapuhe to co zamówili ale większość jest zaklepana. To co nie jest dość szybko znika.  Poza tym jak szukacie to bikerhouse chwali się tym co mają na zbyciu w SM. 

@wkg zachipowałem się już jakiś czas temu  tylko co to wnosi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny jak ceny, W Biosternie kaseta XT 771 już w cenach przedcovidowych 205. Co prawda na razie tylko 11-32 ale nie było wcale, Łańcuchy KMC podrożały niewiele. 

20 minut temu, KrisK napisał:

@wkg zachipowałem się już jakiś czas temu  tylko co to wnosi? 

Pytałem z troski bo z twoich postów wnosiłem, że może sięnie zorientowałeś, że mamy pandemię :D

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wkg tiaaa nie zoriętowałem się ..  nie wiem nie pisze...  Przynajmniej się staram.  A ponieważ pracuje z firmami produkującymi i w pandemi dość mocno się trzeba było naglowic jak zachować łańcuchy dostaw to coś tam wiem. Tak samo jak wiem że już od dobrych paru mc nie ma większego problemu i da się zwiększać produkcję.  Gdyby  "niewidzialna ręka rynku" nie mieszała już byśmy wracali do "normalności".  Ale ponieważ miesza to mamy poczucie że ta chwila przestoju chin zatrzymała świat...  Akceptujecie stan niedoboru. I o to w tym chodzi. 

Zastanów się na kuriozum... Nie ma stali.... W Krakowie podjęto w szczycie pandemi decyzje o zamknięciu na stałe wielkiego pieca.... Czemu? Bo zapotrzebowanie na stal spadło i się nie opłaca....  A już wtedy był problem z pozyskaniem i ceną. Ceny stali rosną i lecą w kosmos. W tym samym czasie zapadają decyzję o imporcie stali w preferencyjny sposób bo nie ma jej w europie. Mało kto się przejmuje tym że zapewne ta sama firma będzie nam ta stal sprzedawała która u nas ogranicza produkcję....  Skoro jest niedobór to czemu nie wznowiono produkcji?    Miał być przestój bo nie ma popytu... Jest likwidacja w warunkach kolosalnego niedoboru.   Nie ma parcia na zaspokojenie rynku...  Bo i po co? W tym momencie schodzi to co jeszcze nie jest wydobyte.... Kiedyś leżał towar na placach. Teraz klienci grzecznie czekają a nie idą gdzie indziej jak nie masz towaru. 

Masówka po kosztach jest niewygodna niebezpieczna i nieoplacalna. Więc producenci zrobią wszystko żeby kontrolować rynek i marżę.  Marin dalej ma fajne ceny... Ale fajne na tle konkurencji a mniej fajne w stosunku do naszych zarobków. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wkg naprawdę?   Wiesz kto jest właścicielem wielkiego pieca?  Wiesz jakie ma znaczenie na rynku międzynarodowym?  Próbujesz dyskredytować innych jakimiś pytaniami o szczepienia i wyskakujesz z czymś takim?   

Jeśli nie wiesz to krakowski wielki piec należy do zdecydowanie największego producenta stali na świecie. Nie zdziwilbym się jak by schimano od nich brało stal... do Europy importujemy stal z zachodu. Nasze moce produkcyjne są niewystarczające dla i tak już małej produkcji. 

I tak AM to jeden z bardziej agresywnych podmiotów na rynku. Co ciekawe produkcja stali spadła w mądrej Europie i USA...  Zobacz kto tą produkcję zwiększa. To rynek globalny. Nie ważne gdzie jest produkcja ważne od kogo kupisz.  Jeśli największy producent zamyka wielkie piece to o czymś to świadczy. Na pewno nie o tym że chce zapewnić stany magazynowe w sytuacji lawinowo rosnącego popytu.  Produkcja stali na świecie w zeszłym roku spadła o zawrotne 0,9%.  Problem ze stałą występował wcześniej i nikt nic z tym co chciał robić. Obudźcie się. Pandemia jest dobrym wytłumaczeniem dla kryzysu a ludzie to łykają bo wszystko się da wytłumaczyć pandemią. I nie jest prawdą że Chiny się zatrzymały na 3mc...  Nawet problem z łańcuchami dostaw w mediach był pokazywany w sposób nieprawdziwy. Przez cały okres pandemi i locdownu widziałem na własne oczy dostawy surowca z Włoch....  

Tu dochodzimy do tematu mądrości UE...  Ale to inny temat. 

 

Kto.mi nie wierzy niech przejrzy tematu o dostępności rowerów z lat poprzednich...  Mamy wakacje w sklepach nie ma prawa być już nic ..  to stan permanentny od kilku lat.  Jak jest to dla tego że producenci skapują z zamówionymi rowerami po troszkę. 

Chce też zauważyć nieśmiało że Chińczycy cały czas mieli i  mają dostępne kasety i inny szpej. Czemu ich marki mają a schimano nie ma?   

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę podrzucam fragment tekstu o Marinie 4C:

"Być może tego nie wiesz, ale Polska jest największym dystrybutorem modelu Marin Four Corners na całym świecie. Może pierwsze zdanie nie zabrzmiało na tyle dobitnie, więc to ujmę w taki sposób: W Polsce sprzedaje się więcej Four Cornersów w ciągu roku niż w całych Stanach Zjednoczonych. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KrisK napisał:

Jeśli nie wiesz to krakowski wielki piec należy do zdecydowanie największego producenta stali na świecie

Pytałem o co innego. Czy zamknięci go ma wpływ na światową dostępność stali. 

Konkretnie dla Shimano. 

2 godziny temu, KrisK napisał:

Chce też zauważyć nieśmiało że Chińczycy cały czas mieli i  mają dostępne kasety i inny szpej. Czemu ich marki mają a schimano nie ma?   

Przecież to oczywiste. Nie po to wyprodukowali wirusa zeby we własnych fabrykach zatrzymywać produkcję. Ludzi u nich dostatek. 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wkg pytałeś o coś zupełnie innego. A tak nieuruchamianie produkcji w zakładach w okresie kiedy na rynku jest ssanie na stal ma wpływ na dostępność. i chyba jest to dość jasne. AM po prostu nie chce  uruchamiać a wygaszać produkcję i robi to od lat w wielu zakładach.
Jeśli największy producent nie uruchamia zakładów oczekujących na rozruch i rzekomo zatrzymanych czasowo, bo nie ma rynku na produkty to znaczy, że albo nie ma zwiększonego zapotrzebowania albo on nie chce go zaspokajać... 

 

@stpman to w ramach tego, że jesteśmy małym rynkiem...  Ciekawe czy są jakieś sensowne statystyki tego, jakie i ile rowerów kupujemy na tle świata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wkg oficjalnie ? Uśpili go, bo była nadprodukcja i nie był potrzebny...  A wygasili niedawno, bo? Bo była pandemia i spadł popyt na stal i nie opłacało się go utrzymywać. 
Czy to się kupy trzyma?  Już w poprzednie wakacje był problem ze stalą i galopującymi cenami.  Tyle w temacie szkoda się przegadywać Jak chcesz wierzyć w bajki z telewizji to ok...  Może za kilka lat rąbnie informacja o tym, że ktoś z kimś przy kawie coś dogadali... Może wtedy sobie przypomnisz co pisałem i oświeci Cię.  
To, że rynek stali jest spekulacyjny wiedzą wszyscy. Spekulacja wały na vat i inne patologie go od lat niszczą. Płacimy za to wszyscy. Co więcej europejski rynek oddaliśmy konkurencji europy i uzależniliśmy się od krajów konkurencyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wleję jeszcze łyżkę dziegciu do dyskusji - a mianowicie, byłem dzisiaj w lokalnym sklepie, kupić zębatkę do piasty Shimano (której nigdzie nie znalazłem i nie można jej zamówić przez system). 

Sklep którego inne nie lubią bo dotychczas przewalał rowery hurtowo, na minimalnej marży. Ale do rzeczy - w środku sporo rowerów, kilku marek ze średniej półki. Nie przyglądałem się szczegółowo ale nie były to niesprzedawalne modele czy jakieś ogromne ramy tylko przeciętne górale, crossy itd. Żeby nie było - z drugiej strony są inne marki, i inne rowery na zapisy. I o co w tym wszystkim chodzi? 

Ja myślę że przy limitowanej produkcji Shimano (nie wnikając w jej genezę)  towar jest reglamentowany proporcjonalnie do wielkości zamówień/obrotów, czyli więksi/mocniejsi/sprytniejsi mogą więcej a reszta? Cóż, martwcie się. 

Podobnie może być i z Marinem, skoro jesteśmy liderem jeśli o FC chodzi to ciągle jeśli o wolumen sprzedaży chodzi mogli być w grupie słabszych graczy na arenie międzynarodowej a co za tym idzie mniej im z globalnego kontenera z częściami skapnęło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...