Skocz do zawartości

[rower] Specialized Epic Hardtail Expert 2020


slaweuszek

Rekomendowane odpowiedzi

Coś mi odbiło i zastanawiam się nad jakimś nowym MTB. Podoba mi się Specialized Epic Hardtail Expert w kolorze czarny mat. Myślicie że warto go kupić ? Do tej pory jeździłem na napędzie Sram X9 2x10, na aluminiowej ramie i amortyzatorze Rockshox Recon Gold. Czy 1x12 Sram GX Eagle będzie dobrym wyborem ? Czy SID Brain daje radę ? Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

https://sprint-rowery.pl/rower-gorski-specialized-epic-hardtail-expert-2020

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekki hardtail na karbonowych kołach za blisko 20 koła? Do ścigania - może, do rekreacji - nie, nie warto. 

Już nawet Trek w zbliżonej specyfikacji jest tańszy: https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-xc/procaliber/procaliber-9-8/p/33269/?colorCode=orange_grey

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osprzęt jest ok, choć przy takiej cenie szału nie robi. Specialized jest jedną z najdroższych marek. 

Na SID z Brain'em nie jeździłem, ale zwykły SID nie należy do mocno bujających amortyzatorów, więc w ogóle rzadko korzystam z blokady. Ścigając się możesz mieć inne zdanie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, slaweuszek napisał:

Dzięki za sugestię, każda taka informacja jest dla mnie ważna. A co myślicie o osprzęcie ?

Jako posiadacz Epica Experta ( fulla ), który posiadał w momencie kupna taki sam osprzęt jak rower, który Cię interesuje napiszę jak następuje:

1. Cena jest spora w porównaniu do innych marek ale czasem jest tak, że dany model nam się podoba i może nie ma tutaj sensu skupiać się na tych kilku tysiącach złoty różnicy w porównaniu do innych marek. Ja mam kolor czarny ( jest to goły karbon z naturalnymi przebarwieniami, takie lekkie plamy ale to zupełnie normalne ). Zakochałem się w jego wyglądzie od pierwszego wejrzenia. Po prostu. Kupiłem w tym roku rocznik 2019 z dużym rabatem za niecałe 19 tys. Obecna cena to chyba 30 tys , to faktycznie bardzo dużo. Niemniej to nie kupno domu czy auta za pół bańki - jak nawet dasz te 10 tys więcej niz za inną markę to co? Nie masz 80 lat i jesteś na emeryturze. Taki wydatek nie wiążę się z kredytem na 30 lat i byciem niewolnikiem dla banku. Więc kupuj - tyle jeśli chodzi o cenę.

2. Koła są karbonowe ale: piasty tanie, zdaje się dt 370 i podstawowe szprychy dt swiss. Warto je upgradować na dt 240 i dt swiss competition race/areolite. Same koła bez opon, tarcz wazą 1850 g - ważyłem swoje przed upgradem. Po nim mam 1400 g i to jest już fajnie ale ponad 2 tys trzeba na to wyłożyć.

Obręcze wyglądają pięknie, są masywne, wysokie - wiem co mówię bo kiedyś zamawiałem z polskiej firmy koła karbonowe do mtb - małe to skromne, wyglądające niejako. Obręcze mają naklejki Roval , które możesz usunąć ( ja to zrobiłem ) , piasty dt swiss bez naklejek i mam koła całkowicie anonimowe - bez idiotycznych dt swiss ileś tam, pstrokatych z hitlerowskimi oponami schwalbe na których jeszcze brakuje swastyki i innych takich. Opony Fast Traki nie rzucają się w oczy - białe małe skromne napisy. ( nie ma to jak żółty maxxis, szkoda, że nie różowo fioletowy ).  Resumując - duży plus za wygląd kół. 

3. Kierownicę, sztycę masz aluminium, siodło podstawowe. Na tym możesz zbić 400 g ale jak kupisz karbon s-worksa co znowu będzie kosztować kolejne 2500 tys. Plus bez napisów i pstrokacizny - wszystko piękne czarne i anonimowe.

4. Napęd - nie mogę złego słowa powiedzieć o tym napędzie. Zależy jak jeździsz i ile to szybciej lub wolniej będzie do wymiany. To zawsze zużyjesz i możesz upgradować o grupę wyżej X0 lub XX1 lub jakiś mix. Jak wymieniłem korbę na karbonową stylo ( xx1 mi się po prostu nie podoba ) kasetę X0 ( bo jest czarna bez największej zębatki ), czarny łańcuch xx1, manetka i przerzutka xx1. 

5. Hamulce - Level TL tu największe zaskoczenie ponieważ w drugim rowerze mam XTR 9100 i nie ma pomiędzy nimi większej różnicy, w obu klocki żywiczne. Na polskich forach rowerowych panuje opinia - tylko shimano - sram to opóźniacze - tak nie jest. Planuję wymianę na Level Ultimate o których prawie ni ema jakichkolwiek opinii na polskich forach. 

6. Sid z brainem. Mogę porównać tylko do reby skok ten sam 100 mm, 29 - sid pracuje płynniej i bardziej komfortowo od Reby - oczywiście jak go sobie tak ustawisz. Na blokowanie braina jak do tej pory nie narzekam. Bez nalepek jest cały czarny i anonimowy. Tu również plus - nie masz dodatkowego przewodu do blokady widelca - wiele fulli przykładowo ma blokadę  i przód i tył - rezultat przód to wieszak do suszenia gaci za przeproszeniem. 

Nic nie powiem na temat ciężkiej eksploatacji na zawodach czy wyścigach, rowery za spore pieniądze służą mi do rekreacji bo tak mi się podoba po prostu. W przypadku zawodów o pietruszkę szkoda byłoby mi i zdrowia ( w robocie muszę być również bardzo sprawny fizycznie  ) i kasy na dla mnie bezmyślne eksploatowanie sprzętu. Słowem - przy jeździe rekreacyjnej, jak jest ładna pogoda, sucho fajna trasa i widoki - mając Epica Experta będziesz Pan zadowolony. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcusling - bardzo dziękuję za fajną opinię. 

Ten SPEC po prostu mi się podoba. W lutym kupiłem szosę Specialized Venge Pro 2020 też czarny mat. Nigdy nie zawiodłem się na Specu, więc chciałem dokupić MTB właśnie tej marki. W zawodach nie startuję, jednak jeżdżę na tyle często i dużo, że chciałbym coś lepszego od mojej kilkuletniej aluminiowej Meridy. W sumie - taki kaprys. Zobaczymy co z tego wyjdzie. W przyszłym tygodniu rower będzie na miejscu w sklepie, więc będę mógł go zobaczyć i być może się na niego skuszę. Miałem tylko dylemat co do osprzętu, ponieważ nie miałem nigdy do czynienia z Brainem ani z napędem 1x12 a o hamulcach Level TL też różne opinie słyszałem. Jeszcze raz bardzo dziękuję za swoją opinię. Jakby ktoś jeszcze chciał wyrazić swoją opinię, będę wdzięczny. 

Edytowane przez slaweuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba się? Fundusz jest? Nie okradasz żony ani dzieci z potrzebniejszych rzeczy? Chcesz mieć możliwie najlżejszy rower HT i dobrą bazę do ewentualnej rozbudowy? Będziesz na nim po prostu jeździł a nie "się lansował"? Serce się rwie do Speca? Przymierzaj, kupuj i się ciesz. Trek, z całym szacunkiem, jest moim zdaniem paskudny. Są dużo gorsze sposoby na utopienie 20kpln (wóda, faje czy co tam). Też mam Speca, tylko 5x tańszego Chisela. Jest super, bo ma wygodną, piękną i praktyczną ramę.A ten Epic, cóż, nie dla mnie, niemniej fantastyczny.

Edytowane przez KurczakNorris
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarantuje Ci, że na żywo Ci się spodoba. Bo naprawdę fajnie wygląda. Ja bym roweru za większe pieniądze jak ten omawiany Spec nie kupił ot tak na podstawie zdjęć z katalogu czy strony internetowej. Canyona zamawiasz bez spojrzenia na żywo - no chyba, że ktoś ma. Te Canyony, które ja widziałem na własne oczy w realu wyglądały znacznie gorzej niż w necie. Spec przeciwnie. Na żywo robi duże wrażenie. Choć to wszystko jest oczywiście subiektywne.

Zresztą czy ten rower może się nie podobać:

 

Edytowane przez marcusling
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, slaweuszek napisał:

W zawodach nie startuję, jednak jeżdżę na tyle często i dużo, że chciałbym coś lepszego od mojej kilkuletniej aluminiowej Meridy. W sumie - taki kaprys.

W takim razie poważnie rozważ fulla XC. W takim budżecie można kupić sensowny rower, może bez karbonowych kół, ale różnica podczas jazdy będzie zauważalna. W przeciwieństwie do karbonowej biżuterii, którą i tak możesz sobie potem dokupić.

Przykład: https://www.scott.pl/produkt/1182/7588/Rower-Spark-RC-900-Team

Tak w ogóle ten Spec, którego linkujesz to model 2020 z ceną pre-COVID i nie wygląda na dostępny. Model 2021 jest droższy o 5 tysięcy. 

Edytowane przez some1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, slaweuszek napisał:

Model 2021 jest droższy o 4 tysiące a różni się tylko grupą X01, reszta ta sama co w modelu 2020. Co do fulla, to ciekawa koncepcja, bo faktycznie fulla jeszcze nie miałem. 

Co do dostępności, to pojedyńcze sztuki można jeszcze dostać. 

Nie tak do końca. Bo oprócz X01 masz koła Roval Control z piastami dt 350 i szprychami dt competition race a nie 370 i podstawowe dt swiss. Ten zestaw kół Roval Control 29 waży ( według strony Speca ) 1610 g już niżej niż te 1850 g. W przypadku fulla Speca jest również nowy Brain - ale czy lepszy czy gorszy od tego z 2020 roku to nie mam pojęcia. Okaże się dopiero bo mało kto ma już taki rower. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trek i Spec pojechali z cenami na rok 2021. Jedynie Canyon trzyma się jeszcze i nie zgadzam się ze stwierdzeniem bo te rowery są dopracowane w każdym szczególe. Sam kupiłem Spectrala i jest to najbardziej jak dotąd dopracowany w każdym szczególe rower. Ale o gustach się nie rozmawia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ostatnio kupił tego speca epic ht. Czarny albo ciemno zielony, w zależności od padania światła. W realu wygląda naprawdę paskudnie. Okropny lakier. Wygląda, jak by ktoś go oblał pomyjami i przetarł brudną szmatą. Nie dał bym za niego złamanego grosza. Konstrukcja nie wygląda, a jeździ tak samo, jak każdy inny ht.

W tych pieniądzach można kupić dużo fajniejszy rower.

Koła te lżejsze, to w nich obręcze pękają od patrzenia na nie. Poczytajcie opinie. A kasują, jak za zboże.

Zrobiliśmy sobie uphill czeledż tydzień temu. podjazd 150m w pionie, po deszczu od szutru do gliny. Okazało się, że wygrał szlakowiec 16kg na ciężkich kołach i oponach po 800g z najcięższym zawodnikiem 85kg. Spec i drugi ht carbo nie chciały podjeżdżać po mokrym na liściach. Na ściankach epic również był wypychany. A podobno miał podjeżdżać wszystko.

Czyli wygrał koleś cięższy o 20kg na rowerze cięższym o 6kg od 2 hart taili za 20 patoli każdy. A generalnie chłopacy nogę mają nie od parady.

Za to epic był szybki na asfalcie. Jak kogoś to obchodzi.

Edytowane przez Mateusz30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz30 "Koła te lżejsze, to w nich obręcze pękają od patrzenia na nie. " Czy mógłbyś przetłumaczyć cóż to oznacza po polsku?

Nie ma to żadnego znaczenia czy rower jest taki czy owaki zdaniem tego czy owego. To kupującemu ma się podobać. Dokładnie to samo mogę Ci powiedzieć o Twojej żonie ( jak masz lub przyszłej ) - można mieć lepszą. Ale to Twoja żona a nie moja i Tobie się podoba. Mimo, że wydajesz na nią pięć razy więcej niż ktoś inny na swoją. Przykładowo.

A kto na czym wygrał? jakie to ma znaczenie w ogóle - jakby nagrodą była duża bańka euro to by miało ale podczas takiego "czeledżu"? Jakie?

Reasumując niech każdy sobie kupi co mu się żywnie podoba i na co go stać a to na co i ile wydał to jego prywatna sprawa.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Generalnie w tym "wyścigu" było tyle zmiennych, że ten opis nie jest miarodajny w jakikolwiek sposób. Po pierwsze różni zawodnicy, po drugie inne opony. Pozostaje kwestia przełożeń i doboru linii przejazdu. Nie da się zmierzyć "lepszości" roweru w danej sytuacji poprzez jego cenę i wagę oraz test bez jednakowych parametrów pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...