Skocz do zawartości

[pierwsza szosa] Zakup przemyślany


Roch1920

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

nadszedł czas by przesiąść się na nowy rower. Właściwie kupić drugi rower, ponieważ nie mam zamiaru pozbywać się obecnego.

Niejednokrotnie na łamach tego forum otrzymałem pomoc i wsparcie, dlatego też się zwracam do Was w sprawie rozjaśnienia kilku kwestii. 

Od pół roku obserwuję pojawiające się tematy dotyczące zakupu nowego roweru, co pozwoliło udzielić odpowiedź na pytanie czego chcę. Jednak pojawiają się aspekty, na które nie jestem w stanie odpowiedzieć. Spróbuję w sposób logiczny przedstawić moje wymagania, a później dodać w punktach kilka pytań.

Czego oczekuję od kolejnego roweru:

  • ma to być rower szosowy endurance (do jazdy po innym terenie niż asfalt wystarczy mi mój obecny rower),
  • budżet jaki chcę przeznaczyć to 3000 zł (chcę nie równa się z mogę, ponieważ dla naprawdę dobrej okazji mógłbym dołożyć lub wziąć na raty),
  • nowy lub używany jedynie z pewnego źródła (Bernard, szybkierowery), 
  • najniższa akceptowalna grupa to Clarisa, preferowana pełna Tiagra lub niepełna 105,
  • rama alu z carbonowym widelcem.

Teraz przejdę do moich rozterek, które mnie po lekturze sporej ilości wątków trapią:

  1. Rama, w jaki najprostszy sposób mogę rozpoznać ramę "archaiczną" od tej na czasie. Na co zwracać uwagę?
  2. Opony, czy naprawdę jest wielka różnica w oponach  25c, a 28c? Które będą lepsze dla osoby, która się przesiada z crossa na szosę?
  3. Bikefitting, czy warto zainwestować pieniądze na tę usługę?
  4. Zakup roweru używanego, czy w moim przypadku warto przejrzeć oferty rowerów używanych? Czy w/w sprzedawcy są postrzegani jako uczciwi przez środowisko rowerowe?
  5. Zakup w zimę? Czy zakupy w zimie są z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłacalne? Czy poczekać na wiosnę i szukać po rowerach z poprzednich rocznikach? 

Na tę chwilę nie przychodzi mi do głowy więcej pytań, co nie oznacza. że się pojawią.

W każdym poprzednim wątku przewijały się propozycje rowerów, więc nie będę powtarzał propozycji.

Jedynie oczekuję odpowiedzi na pytania resztę sam przeanalizuję oraz ewentualnie dopytam co do konkretnych wyborów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1

Chodzi Ci o rower z hamulcami tarczowymi czy zwykłymi?

ad.2

Różnica jest. Nie wiem czy wielka, ale na pewno nie kosmetyczna. To niby tylko 3 mm więcej, ale mówimy tu o wąskich oponach. Zyskasz na przyczepności i komforcie, a w praktyce nic nie stracisz.

ad.4

Biorąc pod uwagę budżet to warto. Zresztą, skoro preferujesz Tiagrę, to chyba nie masz wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Roch1920 napisał:

Rama, w jaki najprostszy sposób mogę rozpoznać ramę "archaiczną" od tej na czasie. Na co zwracać uwagę?

Na rok modelowy;p

1 godzinę temu, Roch1920 napisał:

Opony, czy naprawdę jest wielka różnica w oponach  25c, a 28c? Które będą lepsze dla osoby, która się przesiada z crossa na szosę?

Większą różnicę odczujesz pomiędzy 23 a 25 niż 25 vs 28. Dużo zależy też od konkretnej opony bo 25 po napompowaniu może miec 28mm a 28c zachować wymiar i na jedno wyjdzie

1 godzinę temu, Roch1920 napisał:

Bikefitting, czy warto zainwestować pieniądze na tę usługę?

Ogólnie to warto jednak przy tym budżecie bym się wstrzymał

1 godzinę temu, Roch1920 napisał:

Zakup roweru używanego, czy w moim przypadku warto przejrzeć oferty rowerów używanych? Czy w/w sprzedawcy są postrzegani jako uczciwi przez środowisko rowerowe?

Osobiście nawet nie rozglądałbym się za nowym w tej kasie. Co do firm handlujacych używkami też mam mieszane uczucia, czasem zdarzy się coś fajnego ale mają jednak do zapłacenia zusy, vaty i podatki więc ceny z automatu rosną. Nooo i w ogromnej przewadze mają starsze roczniki. Poza tym najlepszy stosunek jakość cena to albo decathlon albo jakieś krossy/romety itd a takich sprzętów u nich nie znajdziesz

1 godzinę temu, Roch1920 napisał:

Zakup w zimę? Czy zakupy w zimie są z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłacalne? Czy poczekać na wiosnę i szukać po rowerach z poprzednich rocznikach? 

W sumie najlepszy czas na zakup jest właśnie teraz. Sezon na zewnątrz praktycznie się skończył i sporo sprzętu przybyło w ogłoszeniach. Jeśli będziesz czekał do wiosny to wszystko co fajniejsze będzie już miało nowych właścicieli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mateusz30 napisał:

Kupujesz tanią szosę do wycieczek. Naprawdę nie ma nad czym się rozwodzić. W tej kwocie i tak tylko decthlon.

I rowery z Decathlona to nie jest głupi pomysł - jakby nie patrzeć pewnie pojeździsz tym rowerem trochę, w sensie może rok może 3 lata ale pewnie nie jest to zakup na duuużo dłużej, bo wyewoluują Ci szybko takie i inne preferencje. Może uznasz, że chcesz coś agresywniejszego, a może zdecydujesz się na gravela. Na pewno nie bój się rowerów z Deca, zwłaszcza na pierwszy rower, bo niejeden na takim rowerze objeżdża sporo droższe maszyny :D. Oficjalnych punktów serwisowych w Europie też masz dość sporo a po prostu te rowery mają dobry czynnik cena/jakość. Natomiast w tym budżecie raczej celowałbym w hamulce szczękowe a nie tarcze.

Druga niegłupia opcja to np. Kross. W zakładanym budżecie będziesz w stanie kupić Kross Vento 3.0 lub Kross Vento 4.0, znajdziesz je pewnie w lokalnym sklepie. Kross ostatnio stawia na kompletną grupę osprzętową, co jest miłe aczkolwiek nie stawiałbym tego jako top priorytet. Podobnie nie stawiałbym jako top-priorytet tej Tiagry, bo w sumie obecnie wszystko u Shimano gdy tylko dobrze wyregulowane bardzo dobrze działa a tą kasetą czy 9 czy 10 aż tak bym się nie przejmował.

Koniecznie natomiast patrz na outlet, wyprzedaże roczników - po sklepach wala się masa rowerów z 2018 i 2019 oraz rocznikowe 2020, które po prostu się nie sprzedały i są oferowane w super cenach. Nie, nie będą przestarzałe... ;)

Nie podałeś rozmiaru w jaki celujesz, więc ciężko rzucić konkretnymi ofertami, najlepiej sprawdź ofertę w okolicznych sklepach - tam można liczyć na dobre rabaty. Popatrz tez na Allegro i poza Krossem zobacz np. ofertę Merida, Kellys, Romet, Orbea, CUBE itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuję za każdą odpowiedź. Spróbuję się odnieść do każdej wypowiedzi:

18 godzin temu, Pitof napisał:

ad.1

Chodzi Ci o rower z hamulcami tarczowymi czy zwykłymi?

Uważam, że nie ma to dla mnie żadnej różnicy. Fakt, obecnie posiadam tarcze, a na szczękowych jeździłem ostatni raz 15 lat temu. 

Moim zdaniem tańszym rozwiązaniem będą szczękowe.

18 godzin temu, Mihau_ napisał:

Na rok modelowy;p

Czy zostaje szukanie konkretnych ram, kiedy zostały wprowadzone do sprzedaży. :)

18 godzin temu, Mihau_ napisał:

Ogólnie to warto jednak przy tym budżecie bym się wstrzymał

Też tak uważałem.

18 godzin temu, Mihau_ napisał:

Osobiście nawet nie rozglądałbym się za nowym w tej kasie. Co do firm handlujacych używkami też mam mieszane uczucia, czasem zdarzy się coś fajnego ale mają jednak do zapłacenia zusy, vaty i podatki więc ceny z automatu rosną. Nooo i w ogromnej przewadze mają starsze roczniki. Poza tym najlepszy stosunek jakość cena to albo decathlon albo jakieś krossy/romety itd a takich sprzętów u nich nie znajdziesz

12 godzin temu, Mateusz30 napisał:

Kupujesz tanią szosę do wycieczek. Naprawdę nie ma nad czym się rozwodzić. W tej kwocie i tak tylko decthlon.

Zgadzam się w stu procentach. Nie mniej zauważyłem, że Ci sprzedawcy udzielają gwarancji na zakupiony rower oraz posiadają historię roweru w tym paragon zakupu, co w pewnym sensie może zmniejszyć obawę o stan szosy. Ostatnio widziałem rower CANNONDALE CAAD8 na 105 w granicach mojego budżetu. Musiałbym jedynie sprawdzić, z którego roku jest ten model ramy. Broń Boże, nie mam zamiaru skreślać Decathlonu czy Krossa lub Rometa. Wszystkiemu się przyjrzę.

21 godzin temu, Mihau_ napisał:

W sumie najlepszy czas na zakup jest właśnie teraz. Sezon na zewnątrz praktycznie się skończył i sporo sprzętu przybyło w ogłoszeniach. Jeśli będziesz czekał do wiosny to wszystko co fajniejsze będzie już miało nowych właścicieli

Spróbuję zwrócić większą uwagę na lokalne ogłoszenia.

6 godzin temu, arturooo3 napisał:

Druga niegłupia opcja to np. Kross. W zakładanym budżecie będziesz w stanie kupić Kross Vento 3.0 lub Kross Vento 4.0, znajdziesz je pewnie w lokalnym sklepie. Kross ostatnio stawia na kompletną grupę osprzętową, co jest miłe aczkolwiek nie stawiałbym tego jako top priorytet. Podobnie nie stawiałbym jako top-priorytet tej Tiagry, bo w sumie obecnie wszystko u Shimano gdy tylko dobrze wyregulowane bardzo dobrze działa a tą kasetą czy 9 czy 10 aż tak bym się nie przejmował.

Koniecznie natomiast patrz na outlet, wyprzedaże roczników - po sklepach wala się masa rowerów z 2018 i 2019 oraz rocznikowe 2020, które po prostu się nie sprzedały i są oferowane w super cenach. Nie, nie będą przestarzałe... ;)

Nie podałeś rozmiaru w jaki celujesz, więc ciężko rzucić konkretnymi ofertami, najlepiej sprawdź ofertę w okolicznych sklepach - tam można liczyć na dobre rabaty. Popatrz tez na Allegro i poza Krossem zobacz np. ofertę Merida, Kellys, Romet, Orbea, CUBE itd.

Przeglądając różne konfiguracje doszedłem do wniosku, że trudno będzie znaleźć rower na pełnej klasie podzespołów. Będę musiał szukać hybrydy z innymi komponentami.

Odnośnie rozmiaru, będę celował w 51, ponieważ mam 169 cm wzrostu. W weekend zmierzę swój przekrok, by mieć dodatkowy punkt odniesienia. Jak rozglądałem się po sklepach to raczej pustki są niż rowery.

Jeszcze raz dziękuję za odzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio ostatnio z Allegro poznikało sporo ofert, bo Ci podnoszą swoje marże ciągle w górę i dzisiaj zakup roweru za kilka tysięcy to kilka stów podatku dla Allegro... kiedyś się wygodnie tam szukało nowych ofert ze sklepów dzisiaj jest gorzej.

Pojeździj tak po lokalnych jak i dalszych sklepach - jest duża szansa, że znajdziesz coś w bardzo dobrej cenie co po prostu przeleżało roczek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytania to:

1.-po roczniku produkcji i pewnie kształtach

2.-jest różnica między 25, a 28. Mam jeden set na oponach 25, drugi na 28 i jest różnica w tłumieniu, raczej nie ma w oporach. Możesz kupić fajną oponkę duro hipersonic 25c i tak też się ułoży lub conti gp4000 25c, który pójdzie na 28c. Conti gp5000 25c już tak szeroko nie idzie (26-27). Oczywiście dużo zależy od obręczy. Jak dla mnie 28c jest ok. Aczkolwiek największą różnice poczułem po przesiadce z 23 na 25c.

3.-warto i........nie warto. Wszystko zależy od Twojego podejścia, jak będziesz się czuł na rowerze, czy dużo jeździsz, ścigasz się amatorsko itp. Każdy ma jakieś dysfunkcje i pół biedy jeśli dadzą o sobie znać od razu, gorzej jak będą się zbierać po cichu i nagle coś walnie- dłużej się leczy później. Ja skorzystałem i korzystam-nie żałuje. Ci co nie skorzystali też nie żałują. Wiem, że to nie mała kwota, ale jak się wkręcisz i dany rower traktujesz na parę lat to warto...

4. powiedzmy , że prawie są ok. Jak każdy raz lepiej , raz gorzej. To używany sprzęt. Warto rozważyć zakup używki, jeśli ogarniasz temat, umiesz rozpoznać zużycie napędu, kół itp. Jeśli jesteś blady i nie ma kto pomóc to kup nowy

5. zakup w zimę- no cóż, normalnie w ostatnich latach było tak, że zimą wszystko co ciekawe było wyprzedane. Ja w listopadzie 2019 zamawiałem szosę z kolekcji 2020, była na początku grudnia 2019 do odbioru, ale dobry rabat szło ugrać. W tym roku, nie wszyscy zamówili tyle ile chcieli, lub dostali tyle ile chcieli sprzętów. Ja bym dołożył trochę do budżetu i kupił coś na początku roku z kolekcji 2021.

A teraz parę wskazówek....nie wszystko szosa co się świeci, czyli co ma wąskie koła i baranka. Nie każdy sprzęt z super relacją osprzęt/cena jest super szosą. Ważne jak się na nim jeździ. I tak czytając wcześniejsze wątki zapewne doszedłeś do wniosków, że ów decathlonowy triban rc520 lub rc500 nie jest z natury typową szosą. Oczywiście jest bardzo mądrze przemyślaną konstrukcją decathlona , którą łatwo przerobisz na turystycznego gravela lub będzie pełnił funkcję uszosowionego roweru turystycznego. Taki miał być i szacun dla deca, że stworzyli taki rower.  Jeśli tego chcesz kieruj swe kroki do deca. Jeśli nie szukaj czegoś z oferty rometa, krossa, gianta, sensy licząc, że ty trochę dołożysz, a sprzedawca da rabat. Wtedy upolujesz coś sensownego. Będzie to pewnie max sora, ale ta nie chodzi źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...