Skocz do zawartości

[Pomoc w zakupie roweru] Trek czy Radon ?


zyrafa

Rekomendowane odpowiedzi

@Mihau_ ma rację, Trek, Specialized i jeszcze momentami Cannondale to bardzo drogie marki, które mocno doją klientów kupujących tanie rowery. Oni skupiają się na rowerach za 35000zł w górę projektowanych i tworzonych na zamówienia specjalne. Podobno tarcze linkowe też potrafią dobrze działać, w Shimano hydraulikę masz dopiero  od Tiagry. Ja nie jestem pewien czy na pewno operujemy wszyscy tutaj operują tymi samymi modelami, idealnie byłoby zawsze podrzucać linki do konkretnych wersji na stronie producenta bo np:

 

Domane AL 4 Disc o którym piszesz w pierwszym poście, za 7000zł to jest Tiagra hydrauliczna:

https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-szosowe/rowery-szosowe-wyczynowe/domane/domane-al/domane-al-4-disc/p/33085/?colorCode=black

Tylko to jest bardzo drogi rower, oczywiście będzie wygodny - to na pewno, natomiast 7000zł za 10.5kg rower to już kupa kasy za coś dość ciężarnego.

 

Z rowerów dobrej marki (oj co oni robią na TdF... ;)) a stojących na kompletnie innym poziomie cenowym masz Canyona. Są sporo tańsi, bo zdecydowali się na model dystrybucyjny a'la TESLA - zamawiasz bezpośrednio u producenta. Ich seria endurance-owa się nazywa po prostu... Endurance:

https://www.canyon.com/pl-pl/road-bikes/endurance-bikes/endurace/

A w Twoim budżecie Canyon zaproponuje Ci sporo ciekawsze opcje, np.:

Endurance AL Disc 6.0 (na Shimano Tiagra, waga: 9kg):

https://www.canyon.com/pl-pl/road-bikes/endurance-bikes/endurace/endurace-al-disc-6.0/2393.html?dwvar_2393_pv_rahmenfarbe=BU%2FBK

Endurance AL Disc 7.0 (na Shimano 105, waga: 8.72kg):

https://www.canyon.com/pl-pl/road-bikes/endurance-bikes/endurace/endurace-al-disc-7.0/2394.html?dwvar_2394_pv_rahmenfarbe=BU

 

Jeżeli mam jeszcze bardziej Ci w głowie namącić to jeżeli chcesz szosę endurance to może tak naprawdę lepiej kupić gravela. Gravel może być i całkiem szybką szosą i perfekcyjnym wycieczkowcem, nieraz z dodatkowymi opcjami na bidon czy opcją zamontowania dodatkowego bagażu. Zawsze możesz dokupić drugi komplet kół i zakładać albo koła pod szosę albo bardziej terenowe.

W tym przypadku w Twoim budżecie mieszczą się już np. fajne rowery RONDO oraz LOCA, których... nie trzeba przedstawiać nikomu, same się bronią ;):

https://locabikes.pl/kategoria/rowery-gravel

https://rondo.cc/bikes,41,pl

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy celowo, czy przez pomyłkę, pisząc podlinkowałeś rosebikes :) Piękny rower, ale tu cena znowu idzie w górę bo prawie 2k euro. 

Czy z tego co piszecie mam rozumieć, że rowery marek Trek, Spec itp. warto rozważać jeśli kupuje się naprawdę drogie modele ?

Patrzyłem na Canyona, wcześniej też rozważałem zakup MTB tej marki, ale szczerze to te ich ramy z wyglądu nie są szczytem finezji. Trek, Giant to przy nich top modelki :). W Canyonach MTB (przepraszam za dygresję) dla przykładu rama taperowana jest dopiero w naprawdę drogich modelach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w linku masz rower za 1599€ czyli 7185zł.

Teraz, zyrafa napisał:

Czy z tego co piszecie mam rozumieć, że rowery marek Trek, Spec itp. warto rozważać jeśli kupuje się naprawdę drogie modele ?

Trek jest super, w Polsce jest ich aż za wiele, tylko za te same pieniądze niektórzy topowi producenci oferują sporo więcej.

Teraz, zyrafa napisał:

Patrzyłem na Canyona, wcześniej też rozważałem zakup MTB tej marki, ale szczerze to te ich ramy z wyglądu nie są szczytem finezji.

Domane AL 4 też zdecydowanie szczytem finezji nie jest, serio. Ta konkretna konstrukcja wygląda praktycznie tak samo od wielu lat. Oczywiście rower jest ładny, ale dzisiaj sporo równie ładnych :P.

EDIT:

Jeszcze mi się przypomniała taka opcja, a nuż Ci się spodoba - ma poukrywane okablowanie jako najtańsza na rynku ;):

https://www.orbea.com/pl-pl/rowery/szosowe/avant/

Przez co prezentuje zdecydowanie najnowsze rozwiązanie wizjonerskie w dziedzinie rowerów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zyrafa napisał:

,Czy z tego co piszecie mam rozumieć, że rowery marek Trek, Spec itp. warto rozważać jeśli kupuje się naprawdę drogie modele ?

Dlaczego tylko drogie modele?

Zapewne najbardziej interesują Cię  modele Domane al 4 i al 3 disc,  rama ma jak "Biblia nakazuje" sztywne osie FM, gwintowany suport, taper błyszczący lakier i dość bogaty wolumen rozmiarówek. Jak weźmiesz te parametry to konkurencja nie oferuje specjalnie więcej.  Szosa na hydraulikach to minimum 6tys. tam gdzie jest pełna sora i rama spełniająca podobne kryteria to też ponad 4kafle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roweru nie dostaniesz 1:1 względem zdjęcia z katalogu. Będziesz miał jeszcze ze 3 cm podkładek pod mostkiem

BTW mówiąc geometria mamy na myśli samą ramę. Kupując nowy rower (lub używany, w którym ktoś nie dociął sterówki) masz spory zakres regulacji bez wymiany jakichkolwiek komponentów. Chodzi przede wszystkim o to, żeby "grubo" nie przestrzelić i nie kupować roweru, który totalnie nie będzie pasował do stylu jazdy użytkownika.

bo po co kupować np. aerodynamiczny, agresywny rower a jeździć nim jak w ustawieniu jak tutaj

https://www.olx.pl/oferta/rower-szosowy-giant-propel-advanced-pro-1-disc-2020-CID767-IDH9dmX.html#dc11c24bb1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po przemyśleniach, na placu boju zostały dwa rowery:

Giant Contend AR1 https://www.giant-bicycles.com/pl/contend-ar-1

Canyon Endurance AL Disc 6.0 https://www.canyon.com/pl-pl/road-bikes/endurance-bikes/endurace/endurace-al-disc-6.0/2393.html?dwvar_2393_pv_rahmenfarbe=BU%2FBK

Interesuje mnie jak oceniacie te dwa rowery. Co do grupy osprzętu to wiadomo, chodzi mi o inne elementy, na których się nie znam. Giant z wyglądu jest nowocześniejszy, rama Canyona szczytem finezji nie jest. Gdy doliczyć koszty wysyłki cena zbliży się do Gianta jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tego Gianta idzie dostać? Bo przy Canyonie masz chociaż terminy wysyłki od producenta na kweicień dostępne ale z Giantem 2021 może być już różnie. Dopytaj w sklepie czy Ci ściągną ;)

Giant w sumie ładniejszy, spawy lepiej się kryją, choć to może kwestia zdjęcia. Oba rowery na sztywnych osiach, oba na hydraulice no tylko tu jest ta 105-tka a tam Tiagra. Natomiast mimo 105-tki Giant pół kilo cięższy i to jest umiarkowanie przyjemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny ten wybór, ile tam się płaci za wysyłkę?

Nie wolisz kupić alu Meridy na 105-tce za 5000zł ?

(nie wiem dokłądnie który model, kolega za tyle kupił w sklepie acz to poprzedni rocznik był)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie, ale gdzie tak sprzedają ? Za 5k u Meridy jest coś na Sorze (tak na szybko patrzyłem) a jak szukałem w zakładce Endurance to jest chyba jeden i to za 10k :).

Mam taką zachciankę, że rower musi być na tarczówkach i raczej już hydraulicznych.

Co do wysyłki to rzeczywiście sporo liczą, dlatego atrakcyjność tej oferty spada. Giant jest bez dwóch zdań ładniejszy i lepiej wyposażony, a niewiele droższy. Nie pytałem jeszcze w żadnym sklepie czy jest do dostania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaproponuję tak - przejdź się po okolicznych sklepach, tylko nie tych z najdroższymi markami, tylko po tych, które oferują te przyjemniejsze cenowo: Scott, Merida, Cannondale, Kellys - to wszystko są fajne rowery a nieraz sporo tańsze. Co Ci da, że się przejdziesz po nich osobiście? Ano zobaczysz co im leży, a to co leży zawsze sporo łatwiej negocjować (o ile od razu ceny nie są -1000zł) ;). Zresztą nawet sklepy z "drogimi" markami będą miały fajne promocje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merida ma specjalną serię Scultura Endurance:

https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bikefinder/tag/road-endurance-202/root/road-race

i to już jest seria dla osób kompletnie szukających geometrii jak na ławce czy przed komputerem, natomiast to co podesłałeś, jak i zresztą reszta serii Scultura na moje kalkulacje tak czy tak jest dość Endurance-owa - nie ma czego się obawiać, dopiero Reacto to się robi szybki rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2020 o 21:42, zyrafa napisał:

Po przemyśleniach, na placu boju zostały dwa rowery:

Giant Contend AR1 https://www.giant-bicycles.com/pl/contend-ar-1

Canyon Endurance AL Disc 6.0 https://www.canyon.com/pl-pl/road-bikes/endurance-bikes/endurace/endurace-al-disc-6.0/2393.html?dwvar_2393_pv_rahmenfarbe=BU%2FBK

Interesuje mnie jak oceniacie te dwa rowery. Co do grupy osprzętu to wiadomo, chodzi mi o inne elementy, na których się nie znam. Giant z wyglądu jest nowocześniejszy, rama Canyona szczytem finezji nie jest. Gdy doliczyć koszty wysyłki cena zbliży się do Gianta jeszcze bardziej.

Mam Gianta Contenda wersja ar3- sprzęt bardzo fajny, geometria stonowana- nie jest to sportowy przecinak jak tcr, ale nie jest to też typowy endurancowy stołek. Można się na nim fajnie złożyć, opony wchodzą 35c i w takiej konfiguracji go używam. Po zmianie kół zgubisz jeszcze 0,5kg (choc wiadomo-to dodatkowy wydatek), ale pr2 nie są złe i dobrze niosą. Ramy Gianta są przyzwoite. Sztyca dfuse dobrze tłumi. U mnie przeszkadza mi dość gruba kiera z grubą owijką - to będę wymieniał.Jeśli miałbym wybierać między Giantem, Meridą, a Canyonem to na placu boju zostałby Giant i Merida. Scultura fajnie podjeżdża, bardzo uniwersalna rama ( i do ścigania i luźnego bujania ). Nie wiem jak w obecnej sculturze, ale wcześniej wchodziło max 28c. W Giancie masz 32c fabrycznie co dla mnie osobiście jest nieco bezsensu, tzn. daje fajne spectrum możliwości jeśli chodzi o wjazd na szutry, ale polegniesz w błocie, czy luźnym piachu, na szosę na moje ciut za szeroko -25-28c wystarczające. Z drugiej strony wsadzisz sobie jakieś lekkie 25-28c, rower nabierze wigoru, a waga poleci pewnie o 200-300gram i to będzie mocno odczuwalne. Wszystko zależy od potrzeb. Jeśli szukasz Gianta to najlepszy czas, ja model na 2020 kupowałem w grudniu 2019. Szukaj w salonach firmowych Gianta, szybciej tam wyrwiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś podpytałem w dwóch sklepach. W tym co handluje Giantem powiedzieli, że Contenda AR1 brak. Mam w zanadrzu jeszcze jeden sklep w innym mieście.  W drugim, Merida byłaby do dostania, jednak sprzedawca przekonywał do 4setki zamiast 3setki ze względu na grupę Tiagra, która jest jak się wyraził "zamknięta" i nie da  się np. założyć większej zębatki gdzie ponoć klienci na zębatce 28 nie dają rady wszędzie podjeżdżać. Canyon rzeczywiście odpada bo jak doliczyć cenę wysyłki to cenowo robi się podobnie, a wygląd msz dużo uboższy od Meridki czy Gianta.

Co do Meridy to opona 28 mm na pewno wejdzie, szersza może też, ale  nie wiem, czy bym chciał, wiem, że Gravela nie chcę bo u mnie traski albo na górala albo na szosę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zyrafa napisał:

jednak sprzedawca przekonywał do 4setki zamiast 3setki ze względu na grupę Tiagra, która jest jak się wyraził "zamknięta" i nie da  się np. założyć większej zębatki gdzie ponoć klienci na zębatce 28 nie dają rady wszędzie podjeżdżać.

wymieniasz przerzutkę za 120 zeta i montujesz sobie nawet 34

inna sprawa, że jeśli nie mieszkasz w dużych górach to 28 jest w pełni wystarczające, dla amatora niedługi podjazd 8-10% do zrobienia bez problemów

osobiście, jak już pisałem wyżej też wolałbym dorzucić do 105

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zyrafa napisał:

jednak sprzedawca przekonywał do 4setki zamiast 3setki ze względu na grupę Tiagra, która jest jak się wyraził "zamknięta" i nie da  się np. założyć większej zębatki gdzie ponoć klienci na zębatce 28 nie dają rady wszędzie podjeżdżać.

Pijany widocznie był... można sobie prowadzić dywagacje na temat sensu zakupu tiagry, ale pojemnością czy max koronką to adekwatna ultegra czy 105ka wyglądają identycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Mihau_ napisał:

wymieniasz przerzutkę za 120 zeta i montujesz sobie nawet 34

Właśnie jak to jest z tą Tiagrą - klamka pociągnie przerzutki pod kasetę 11stkę? Jakiś ukryty tryb czy coś? Coś takiego gdzieś mi się obiło ale nie wiem czy to bajanie...

Sorki jak bzdury :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie sprzedawca twierdził, że indeksowanie jest inne i trzeba wszyściutko wymienić.

30 minut temu, Mihau_ napisał:

wymieniasz przerzutkę za 120 zeta i montujesz sobie nawet 34

inna sprawa, że jeśli nie mieszkasz w dużych górach to 28 jest w pełni wystarczające, dla amatora niedługi podjazd 8-10% do zrobienia bez problemów

osobiście, jak już pisałem wyżej też wolałbym dorzucić do 105

To znaczy jaka przerzutka za te 120 zeta ? Pytam teoretycznie, bo podobno pod Tiagrę nic nie podchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj więcej tego sprzedawcy... tylne przerzutki shimano 11s i tiagra 10s (4700) to dokładnie te samo ratio, możesz je sobie zamieniać. Czyli możesz używać tylnej przerzutki tiagra rd-4700 z klamkomanetkami 11s i będzie działała jako 11s i możesz używać z klamkomanetkami tiagry (4700) przerzutek 11s będą działały jako 10s.... a tiagra rd-4700-gs obsługuje z dwublatową korbą OFICJALNIE kasety 34t (z 36t też działa)

Edyta: to jest bardzo prosta sprawa - shimano wzięło kompletny projekt grup 11s i delikatnie zmodyfikowało wyłącznie mechanizm prawej klamki tak żeby ciągnęła linkę (przy okazji dotyczy to dowolnej przerzutki 11s) pod kasetę 10s. Dla uproszczenia można postawić tezę że tiagra 4700 to po prostu grupa 11s sztucznie obcięta tylko prawą klamką do 10s. Wymienisz prawą klamkę... i masz najtańszą 11skę od Shimano. No kasetę też trzeba wymienić ;)

Ps. "10cio rzędowego" Grx'a to też dotyczy. To też jest grupa 11s z "zepsutą" klamkomanetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, arturooo3 napisał:

Właśnie jak to jest z tą Tiagrą - klamka pociągnie przerzutki pod kasetę 11stkę? Jakiś ukryty tryb czy coś? Coś takiego gdzieś mi się obiło ale nie wiem czy to bajanie...

Sorki jak bzdury :) 

Generalnie czytałem gdzieś, że jakiś ziomek w uk coś dłubał w tym temacie i się udało. Z tym, że była to już ingerencja w mechanike a nie "przełącznik". 

 

Ogólnie tiagra jest kompatybilna ze wszystkim co 11s " szosowe" od shimano czyli żeby założyć kasetę 34 możesz sobie wrzucić tiagre gs (najtaniej), 105 5800 gs, 105r 7000 gs, ultegre rx, ultegre 6800gs, 8000gs, nooo i grx ale to już się średnio opłaca. 

Powtórzę się kolejny raz, nie kupuj tiagry;p Poza tym na wiosnę można się spodziewać nowej generacji, obecna już chyba 5 sezon jest na rynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by dopiero był numer, jakby w 2021 wyszedł DuraAce 12s i .. taka Tiagra 11s :D. O nazwie R4000 lub R5000. Najlepiej R5000 aby podkreślić zbliżenie do dawnej grupy 105. Nieźle zamieszałoby rynkiem. Oczywiście takie R5000 razem z DuraAce R9200 koniecznie z nową stylistyką (zwłaszcza korba, musi być nowy dizajn) tak, aby nagle praktycznie wszystkie grupy Shimano stały się "przestarzałe wyglądem". Koniecznie też owo R4000/R5000 musiałoby poza nowinkami, które już są w obecnej Tiagrze takimi jak hamulce hydrauliczne dorzucić najlepiej wszystko co oferuje współczesna 105-tka (dual pivoty w szczękach, Shadow w tylnej itd.), wagowo wypadać podobnie jak współczesna 105-tka i cena także... współczesnej 105tki. Generalnie to ma być R7000 pod maską :). Myślę, że marketingowo genialny zabieg.

A później oczywiście klasycznie, czyli 2022 Ultegra 12s z nowym Di2 znanym z nowego DuraAce a 2023 105-tka 12s.

Gdzieś tam po drodze można też dociągnąć Clarisa do 9s i Sorę na 10s.

Tylko Tiagra KONIECZNIE musi mieć dokładnie tą samą nową stylistykę, którą potencjalnie zobaczymy na nowym Dura Ace. Bez stylistyki strzał w stopę. A pod maską nowa Tiagra to oczywiście będzie dokładnie R7000, choć oczywiście niekompatybilne np. ramiona korby do pełnego crankseta itd. aby kupować całą grupę.

Będziecie cytowali ten post za rok :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...