Skocz do zawartości

[przerzutka przednia] Jak używać przedniej przerzutki GRX810?


MD11

Rekomendowane odpowiedzi

Temat jest o przerzutce FD-RX810-F, ale podejrzewam, że 105 i Ultegra działają tak samo (po prostu nigdy na nich nie jeździłem).

Przesiadłem się z Deore 3x9 i myślałem, że przy napędzie GRX 2x11 bez wskaźników przełożenia jeździ się na czuja, byle nie używać skrajnych przełożeń i będzie dobrze, ale widzę, że to nie takie proste. Często słyszałem, że łańcuch ociera o wózek przedniej przerzutki, więc sprawdziłem wszystkie kombinacje i wyszło mi co następuje:

image.png.a29a10d0fe268a07ac107e61a980a1c7.png


W skrócie: unikamy 3 skrajnych przełożeń i na przełożeniu 2x7 przełączamy przednią przerzutkę z półbiegu (1.5) na dwójkę (2) i na odwrót, bo półbieg przy 2x8 ociera po prawej stronie, a dwójka przy 2x6 ociera po lewej stronie.

To jest proste i zrozumiałe. Ale przy zmianie zębatki z przodu z 1 na 2 zaczynają się schody.

Zmiana położenia wózka przedniej przerzutki z 1 na 2 działa ok, tylko trzeba zrobić to umiejętnie: na początku popchnąć trochę klamkomanetkę, poczekać aż łańcuch wejdzie na zębatkę nr 2 i dopiero dopchnąć klamkomanetkę do końca. Jeśli tego nie zrobimy, tylko od razu spróbujemy popchnąć manetkę do końca, to manetka niby będzie w pozycji "2", ale wózek nie będzie do końca przesunięty w pozycję "2" i na zębatkach 10,11 z tyłu łańcuch będzie ocierać dopóki nie dopchniemy wózka. Wydaje mi się, że wózek przedniej przerzutki jest na tyle wąski, że dopóki łańcuch nie wejdzie na zębatkę nr 2 to wózek nie może w pełni przesunąć się w położenie 2.

Zmiana położenia wózka przedniej przerzutki z 1 na 1.5 jest chyba niewykonalna z analogicznych względów. Teoretycznie jadąc na przełożeniu 1x6 powinienem móc zmienić przełożenie na 2x6, ale wtedy musiałbym ustawić wózek przedniej przerzutki w położenie 1.5, a kiedy po prostu popchnę klamkomanetkę z położenia 1 na 1.5, to wózek przedniej przerzutki ustawi się w położeniu powiedzmy "1.3" i łańcuch będzie o niego ocierał. Żeby poprawić położenie wózka przedniej przerzutki muszę przestawić go w położenie 2 i zrzucić na położenie 1.5.

U Was też tak jest? Czy w związku z tym kiedy chcecie wrzucić blat z przodu to robicie to zawsze z przełożenia co najmniej 1x7 i przestawiacie wózek przedniej przerzutki od razu w położenie 2? Czy może da się jednak przestawić przerzutkę z przodu z położenia 1 na 1.5 stosując podobny trik jak przy przestawianiu z 1 na 2 (popchnąć lekko klamkomanetkę, a kiedy łańcuch wejdzie na blat dopchnąć ją, ale tylko do położenia 1.5)? Mnie się to na razie nie udało, ale może za mało próbowałem.

PS.
Zaczynam rozumieć po co są elektryczne przerzutki. :) Zakladam, że tam to "dopychanie" przedniej przerzutki odbywa sie automatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grupach szosowych można bez większych problemów (o ile komuś dźwięk łańcucha nie przeszkadza) ogarniać całą kasetę zarówno z jednego jak i drugiego blatu. W GRX masz przesuniętą na zewnątrz linię łańcucha co będzie skutkowało większym przekosem na ustawieniu blat-duże koronki

U siebie ustawiłem to w następujący sposób - z maksymalnego wychylenia przerzutki, Twojego "2" obsługuję bez niepożądanych dźwięków koronki ok 5-11, z "1,5" 1-8. Właśnie "na trymowaniu" spędzam 90% czasu i nie dotykam wtedy przerzutki. Jeśli chodzi o wrzucanie z młynka na blat robię to od razu do pozycji "2" a później trymuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kipcior napisał:

W GRX 600 (2x10) nie udało mi się ustawić przerzutki, żeby oba blaty chodziły na całej kasecie. Choć ten mniejszy jeszcze daje radę. Po prostu w napędach 2x brakuje trzeciej, środkowej zębatki z przodu i trzeba się do tego przyzwyczaić.

W napędach "szosowych" więc i powiedzmy, że grx 3 zębatki to wada. Ciągłe skakanie pomiędzy 2-3 na korbie i równocześnie po wąskiej kasecie nie ma niczego wspólnego z płynną jazdą i zachowaniem odpowiedniej kadencji, szczególnie, że w większości napędów przejścia na korbie trzeba dokonać w granicy prędkości 30-35 czyli tej w jakiej spędza się najwięcej czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mihau_ napisał:

Jeśli chodzi o wrzucanie z młynka na blat robię to od razu do pozycji "2" a później trymuję

O, i to jest najistotniejsza dla mnie informacja. :) Wygląda na to, że też tak muszę robić, chociaż wydaje mi się to słabe. Skrajnych przekosów nie potrzebuję, ale przejście Low -> T-trim (nazewnictwo z instrukcji Shimano) to mogłoby działać. Zaraz idę to potestować, bo wcześniej przełączałem chyba od razu z L-trim na T-trim. Dzięki za odpowiedzi.

image.png.5d75b0be86a5d417900fa4f123ea6343.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie prawie wszyscy robią dokładnie tak samo... jak wrzucisz na blat to walisz do końca żeby wszedł bez cykania i potem trymujesz. Nie ma w tym nic słabego to jest automatyzm po pewnym czasie. 

Wszystkie te rozważania przestają mieć znaczenie po 1000km na rowerze. Jeździsz i tyle, przecież nie patrzysz na biegi - jak przytrze to trymujesz.

Mam ultegrę dwie 105ki i od tygodnia tiagrę. Wszystkie ustawione tak że trze bez trymowania tylko na jednym skrajnym biegu (blat - największa koronka kasety, młynek i najmniejsza koronka) i tak jest dobrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby u mnie na "Top" z przodu ocierało tylko na skrajnym biegu, albo chociaż poniżej 5 jak u Mihaua to nie byłoby tematu. :)
Problem w tym, że bez trymowania mogę jechać tylko na 7-11. Na początku łańcuch ocierał na najtwardszych przełożeniach 2x9...2x11, później na przeglądzie zostało to poprawione, ale chyba za bardzo. :D Poza tym sprawdziłem dzisiaj L-trim i rzeczywiście jest (manetka klika), ale nie daje żadnego efektu (wózek się nie rusza).

Chyba będę musiał jednak przeczytać tą instrukcję i samemu pokombinować. Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MD11 napisał:

Gdyby u mnie na "Top" z przodu ocierało tylko na skrajnym biegu, albo chociaż poniżej 5 jak u Mihaua to nie byłoby tematu.

Zakładam, że @Mihau_ ma to ustawione identycznie jak ja. Łańcuch trze o wodzik na jednej a na 2-3 kolejnych "cyka". Czyli jeździ pi razy oko na skrajnym wychyle (4)5-11 a na strymowanym 1-7(8) Nie ustawisz lepiej, po to masz trymowanie. 

31 minut temu, MD11 napisał:

Problem w tym, że bez trymowania mogę jechać tylko na 7-11

 A no to nie masz dobrze ustawionej przerzutki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...