Skocz do zawartości

[szlaki turystyczne w lasach] rozwałka, niszczenie


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team
W dniu 4.05.2021 o 09:35, KrisK napisał:

To tną czy nie tną... więcej czy mniej... bo skoro tną więcej i na masową skalę to jakim cudem ograniczają pozyskanie?

Tną, tną. Tu nie mówimy o początku tego roku, ale o całokształcie, a już w zeszłym roku zdarzyli narobić spustoszenia. Teraz wiosna, ludzie wyszli na szlaki, zobaczyli w jakim są stanie i zrobiła się chryja. Więc trzeba było ograniczyć cięcie żeby sprawa przycichła. Wiąże się to też z ekspansją trolli LP we wszystkich artykułach na social mediach o cięciu, gdzie przekonują że wszystko jest ok, a jak ktoś ma inne zdanie jest zaraz mieszany z błotem.

W dniu 4.05.2021 o 09:35, KrisK napisał:

I kolejna sprawa co z tymi chińczykami jest nie tak skoro kupują polskie za drogie drzewo skoro wszędzie na około jest za pół darmo? 

zasady sprzedaży hurtowej, lepiej sprzedać dużo taniej niż mniej drożej. Polskie firmy to nie są jakieś wielkie giganty żeby brały duże ilości drewna, a chińczycy pewnie biorą mnóstwo i często, więc i w niższej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sznib ale wiesz że z tymi polskimi firmami jest tak że  jesteśmy  tacy mali?   Bo o ile wiem to jesteśmy w tej kwestii dość dużym graczem. 

A co do cięć jeszcze raz odsyłam do artykułów.  Skąd dane ze tna więcej niż mieli i więcej niż cieli.   

Bo SM to ostatnie źródło zweryfikowanych informacji  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Skąd dane ze tna więcej niż mieli i więcej niż cieli.   

Moje? Z corocznej i wieloletniej obserwacji. A artykułom propagandowym inspirowanym z LP wierzę tak samo jak informacjom TVP i z podkomisji Macierewicza. 

No niestety nie mam za grosz zaufania do niczego co jest generowane przez instytucje "państwowe" i "narodowe". Ostatnie kilka lat zrobiło w moim mózgu bigos z papryczką chili.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czytałeś co podlinkowałem?  To naprawdę inspirowane przez LP?   Chociaż zerknij....  bo bez tego dalsza dyskusja jest totalną paplaniną. 

Wybacz ale Twoje obserwacje są w żaden sposób niewiarygodne chyba że umiesz udowodnić że rok rocznie odwiedzasz wszystkie lasy w Polsce i je dość dokładnie obiegasz ...    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale się nie dziwię, że PTTK zarzuciło rozmowy. Ruszą kupę, zacznie śmierdzieć, zleci się najpierw jedna mucha a potem to już... Po co tworzyć precedensy. Sprzątanie szlaku, przeglądy czy drzewa stoją prosto. Ale jak na szlaku leży miesiącami potężny świerk, że czasem ciężko przejść to już LP nic nie obchodzi. Wtedy jest bezpiecznie. I jak to cudownie brzmi PTTK ma wystąpić o prawo do korzystania z gruntu. Żeby tak się kiedyś stało by rozgonić to całe towarzystwo na 4 wiatry. Może doczekam. 

@KrisKale kij ma dwa końce jak koledze zarzucasz, że nie odwiedza większości lasów to ja zapytam o to samo. Przecież sam twierdzisz, że nie tną więcej to taki z ciebie obieżyświat? Ja się wypowiadam w kontekście gór bo tu spędzam 90% czasu jady. Nie mam pojęcia jak to wygląda w innych częściach kraju. Tak poza tym nie wiem czy sobie zdajesz sprawę ale ja już wiem w wielu miejscach, gdzie drzewa w najbliższych latach będą wycięte. To takie czerwone kropeczki jak byś nie wiedział. Jak się czasem trafi na odpowiednie miejsce w lesie i z dobrej strony to jest czerwono. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrisKNie udowodnię w sposób w jaki sobie życzysz, bo jestem tylko skromnym człowieczkiem pedałującym i szusującym po górkach. Wątek dotyczy tego co widzimy i na co jesteśmy zbulwersowani. Nie posiadam milionów/miliardów by móc mieć wpływ na państwowe media i instytuty badania.  Szanuję cię jako człowieka podzielającego pasję rowerową, nie odpowiada mi twój światopoglądowy beton. Ale wątek intrygujący i emocjonalny. Chyba dobrze, bo się dzieje. A gdy się dzieje, to jest szansa na zmiany, szansa większa niż gdy temat odchodzi do lamusa. 

Edytowane przez abra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abra ale ja sobie nie życzę żebyś udowadniał  cokolwiek. Probuje Ci uzmysłowić że widzisz wycinek. Jak akurat w nim masz większe cięcia to widzisz że tną.  Przenoszenie tego na kraj jest bez sensu. Opieranie tez też.  Dla tego podesłałem analizę która wcale nie jest przychylną LP ale potwierdza kwestie cięć.  Problem poprostu nie leży tym że tną.  A w tym jaz zwożą drzewo.

@Tyfon79 zaskoczę cie ale zdaję sobie sprawę że mogłeś tę wiedzę tajemną posiąść :)  Tak tną jak leci w gniazdach . Nic nowego.  

A z tym PTTK to nie takie proste...  weź pod uwagę że nie znasz masy kroczków i przepisów.  Nie dziw się ze ktoś nie chce na siebie brać pewnych zeczy.  LP nie mogą bez podkładki oddać komuś w użytkowanie terenu. Wszystkie takie zeczy muszą mieć podkładki.  Jak zaczniesz się zajmować działaniami z samorządami zobaczysz jakie ilości formalności trzeba żeby zrobić proste zeczy.  A prawo UE tylko dokłada nad naszym dodatkowa czapę.   Prosto to jest napisać na forum w realu już jest gożej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jest jakiś postęp za te kilka stron pisaniny, że kolega przyznał problem jak zwożą. Jeszcze kilka stron i może przyzna, że coś jest na rzeczy. 

A co do PTTK to nie wiem jak innych ale tyle mnie to obchodzi co ten topniejący jeszcze śnieg. Liczy się efekt końcowy czyli zamknięcie szlaku. Urzędasy powinny być od tego by wybrnąć z sytuacji. Umówmy się pomalowanie pędzlem znaku na drzewie to nie procedury jak w ABW. Tym bardziej, że naprawdę LP nikt poza czasem NIK-em nie kontroluje i sprawdza. I raczej na bank nawet ten NIK nie zajmuje się szlakami tylko cyferkami. A tam było wspomniane, że postawiła się okoniem "góra" LP. Więcej nie napiszę bo znowu będziesz jęczał, że ich obrażam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym ostrożny z tym PTTK. Większość fajnych szlaków to szlaki wyznaczone przez PTTK. Oczywiście teraz zniszczone przez wandali z Lasów Państwowych. Te nowe to na siłę - żeby było widać, że gmina cos robi. PTTK odwaliło kiedyś kawał dobrej roboty. Zobacz jak schroniska zmieniły się w hotele wyrzucające w nocy turystów z podłogi odkąd nie zarządza nimi PTTK.

Nie można ich obrazić. To osoby publiczne żyjące z naszych pieniędzy - można i trzeba krytykować. Dla naszego i ich własnego dobra.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tyfon79 umiesz napisać jeden post bez inwektyw?   Może zamiast pisać swoje "zdajaje"  I jakieś wynużenia o ABW zacznij chociaz od zapoznania się z kompetencjami? 

Bo należysz do tej grupy która zawsze krzyczy kto co ma obowiązek zrobić. Ale nawet nie masz wiedzy kto za co odpowiada jakie ma kompetencje i możliwości a co najważniejsze obowiązki.  

To niestety nie jest tak do końca że wyznaczenie szlaku to pomalowanie  pędzlem na drzewie....   A przekazanie w zarząd PTTK szlaków nie koniecznie było by głupi pomysłem.  Oczywiście tylko krótkie idące w 100% przez LP  tak można.  Wystarczy jedna działka prywatna służebność albo drogą gminna i zaczyna się piramida problemów. I nie jest tak że można to łatwo rozwiązać bo nikt nie weźmie za to odpowiedzialności jak nie przeprowadzisz tego formalnie. 

Tak samo dziki singiel możesz sobie wydeptac i prawie na pewno nikt się nie przyczepi  jak nie wleziesz w obszar chroniony.  Ale jak coś takiego będą robić czy to LP czy  PTTK czy gmina znajdzie się milion malkontentów z pretensjami. No oni tam chodzą siku albo śmieci porzucić albo bo tak albo nie lubią rowerów... oczywiście powody podadzą wzniosłe...  bardzo często się obudzą jak już będziesz na ostatniej prostej zamiast na etapie projektów czy konsultacji..  

A jak zapewne wiesz PTTK już dawno nie jest tym czym była  kiedyś mogli dużo inbyli prężni  ale z komuną stracili władzę jaką mieli i proces trwa nadal. 

@wkg kiedyś jak się po górach chodzilo to się było członkiem PTTK  teraz to pieśń przeszłości.  Ja też płaciłem dość długo składki.  Nawet moja córką była kiedyś ich członkiem...  

Bez kasy wiele nie zdziałają  a teraz ludzie chcą za darmo. Dla tego schroniska będą coraz bardziej hotelami.  A i turysta się zmienił.  Ma być wygodnie.  Wielu nie rozumie czemu nie zrobią porządnych ścieżek w górach tylko po takich kamerdokcach trzeba chodzić. 

Budowa tras rowerowych walcem wbrew pozorom wielu by była bardzo bliska...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne teraz będziesz mi wymyślał, że się nie znam. Czyli ty się znasz i jesteś z nimi jakoś powiązany. Nie znam absolutnie nikogo kto tak zaciekle broni LP i w jakikolwiek sposób nie jest z nimi powiązany. To po prostu nie występuje w przyrodzie. Można ich jakoś tam próbować obronić ale ty przebijasz już nawet najlepszych speców z ich strony. No chyba, że trollujesz albo te twoje wpisy to jakiś rodzaj robienia sobie z nas żartów. Jak już ci tutaj jeden z kolegów napisał gmatwasz proste rzeczy. Tak jak ci co piszą, że jak spadnie ci na głowę drzewo to odpowiedzialność poniesie LP.  PTTK jasno wyjaśnił jak jest i czy ono jest dziś takie a nie inne to inna kwestia. Możesz mnie wyzywać od krzykaczy ale to nie zmieni ogólnego poglądu zdecydowanej większości ludzi. Ktoś ci napisze, że wycieli 3/4 lasu w jego okolicy a ty jedziesz, że cieli w gniazdach. Bo tak ci napisali albo w propagandowym filmie powiedzieli ci z LP. My się tu z tobą do przodu nie posuniemy nawet o minimetr wiec nie obraż się ale przekonujesz od dłuższego czasu sam siebie a nie nas. Jedz sobie do Puszczy Niepołomickiej bo to jest już przedstawiane jako model szkodniczej działalności LP. To już po Niemcach i wojnie lepiej to było zasiane i funkcjonowało. Nawet ławek by starsi ludzie w tym gospodarczym lesie mogli przycupnąć im się nie chce zrobić. To ca najładniejsze w tym lesie zostało a jakże tam gdzie i łapska nie sięgają czyli zagrodzie dla żubrów. 

Edytowane przez Tyfon79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tyfon79 A co puszcze niepolomicką też wycięli  w 3/4 ?   I powiadasz że nie ma tam ławek....  ?

Mam jechać rozumiem teraz bo coś się od weekendu zmieniło?  Bo nie wiem czy wiesz że w puszczy średnio kilka razy w mc jestem  i nawet na ławce siadam...  nawet są takie domki takie że można się przed deszczem czy śniegiem  schować...  Wiec przestań uprawiać demagogię.  I masz w puszczy kilka obszarów nie tknietych... poszukaj... 

A znam się na procedurch bo się zajmowałem różnymi dziwnymi sprawami i łaziłem za pewnymi żeczami do bezradnych i innych osłów żeby coś pomagać przepychać..

Tak samo prpwadze działalność i biorę udział w pewnych procedurach dla klientów.  Są wymogi formalne i bez nich nie ruszysz.  Nie muszę być związany z LP żeby wiedzieć jak się poruszać po przepisach I urzędach.  Te wstawki o LP I moim powiązaniu z nimi już nie są śmieszne a śmierdzą fanatyzmem. 

Jeśli znam procedury to musze być od nich... 🤣   A przyszli Ci do głowy że poprostu nie jestem ignorantem i interesując się i działając z kimś w sprawach formalnych poprostu się zapoznałem ?  Załatwiając cokolwiek w urzędach i samorządach musiałem poznać jak funkcjonują żeby nie być wiecznie zaskoczonym osłem który nie wie co złożyć gdzie i jak.

Jak bym się podejmował zabawy w kruszenie betonu LP to na dobry początek zakopalbym się w ich przepisach  I przepisachbich dotyczących....  inaczej się poprostu nie da z taką instytucja rozmawiać. Szczególnie ze oni często sami nie wiedzą że coś mogą albo nie mogą. Częściej nie wiedzą że moza coś zrobić bo poprostu nie robili i tak jest prościej. 

Ławkę w puszczy wstawię później ;) a jak będę miał wenę to porobię im zdjęcia przy najbliższej okazji.... 

Pojeździj poszukaj...  bo coś slabo ja znasz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2021 o 13:28, KrisK napisał:

Skąd dane ze tna więcej niż mieli i więcej niż cieli.

Nie tną więcej niż mieli, tną równo z planem cięć, a ten ma wpisane zwiększone kwoty pozyskania. Na papierze jest wszystko cacy, legitne, zgodnie z prawem.

W dniu 5.05.2021 o 21:53, KrisK napisał:

Wybacz ale Twoje obserwacje są w żaden sposób niewiarygodne chyba że umiesz udowodnić że rok rocznie odwiedzasz wszystkie lasy w Polsce i je dość dokładnie obiegasz

Wystarczy, że tutaj ludzie przedstawią obserwacje ze swoich okolic. Mieszkamy po różnych zakątkach kraju i jeżeli w każdym z nich dzieje się tak samo, to chyba można już wnioski wyciągać?

 

Chyb tego nie dawałem: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Co-sie-dzieje-w-trojmiejskich-lasach-Dwuglos-n155152.html

W jednym miejscu udało się prawdopodobnie uchronić rzadkie gatunki (w sumie to za mało powiedziane - zagrożone wyginięciem), w innym już nie zdążyli zareagować przed cięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam taką, krótką wymianę poglądów w ramach inicjatywy Obywatelskich Lasów. Przedstawienie sprawy ma się mniej więcej jak tutaj piszę ja czy inni i teraz załącza się takie coś;

Cytat

Jakie są Wasze kompetencje, żeby wypowiadać się na tematy pozyskiwania drewna? Jaką Pani skończyła szkołę w tej kwestii, żeby móc zabierać zdanie w tej kwestii? Jakie ma Pani wykształcenie?

odpowiedz grzeczna, że pani czy my wszyscy jesteśmy obywatelami RP i właścicielami tych lasów i dalej;

Cytat

Czyli nie ma żadnych kompetencji. Jak zwykle, kura próbuje być mądrzejsza niż jajko. Nikogo nie obchodzi czy jest obywatelką Polski czy Bantustanu. W tych sprawach to LASY PAŃSTWOWE są organem, który zarządza lasami, a nie tępa hołota bez szkoły. Nie po to tam pracują specjaliści, którzy znają się na swojej robocie, żeby jakieś stare baby bez szkoły pouczały specjalistów o ich robocie. Lasy gospodarcze od początku były sadzone z przeznaczeniem na - jak sama nazwa wskazuje - cele GOSPODARCZE. Czyli po to, żeby je wyciąć i zasadzić nowy drzewostan. Więc głupcy bez szkoły niech mówiąc wprost - zamkną się i pozwolą działać specjalistom, a nie "obywatelskiej" dziczy bez szkoły.

Tutaj ktoś pisze, ze kolejne pokolenia za niekompetencję rozliczą LP i każdy ma prawo wyrażać zdanie. Dalej;

Cytat

Z jakiej "niekompetencji"? Po prostu lewacka swołocz nie rozumie, że lasy gospodarcze były zasadzone tak samo jak zboże: żeby zebrać plon, tylko po dłuższym okresie czasu. Teraz się przyzwyczaili że drzewa rosną i już mają zostać. No imbecyle nierozumne po prostu. Gospodarka leśna ma określone cele i trzeba to sobie wbić do tych pustych łbów w końcu.

Ktoś prosi o trochę kultury i dalej;

Cytat

kultury dla lewackich chamów nie ma. Widzę, że masz nasrane we łbie i nie rozumiesz co jest przeznaczeniem lasów gospodarczych, ale to już twój problem

Ktoś zauważa, że nie musi być u nas aż tyle lasów gospodarskich i jedziemy dalej;

Cytat

A co nas obchodzi, że wyszła jakaś hołota nagle i zaczęła ujadać, ze cele które były założone od 50 lat i chce te cele zmieniać? Bydło po prostu, bydło totalne. Kup sobie ziemię, zasiej las to sobie będziecie z bombelkami chodzili na spacery patologio, te lasy od lat były zakladane w konkretnym celu: wycinki i zrobienia nasadzeń zastępczych, ale dla waszych pustych łbów to zbyt ciężka logika. Pałami trzeba was rozpędzić. Jak las ma przeznacdzenie gospodarcze od lat, to nikt nie będzie go zmieniał specjalnie dla jakichś małp którym nagle się nie spodobało.

Tak wygląda większość komentarzy i próba porozumienia. Ale to ja przecież używam inwektyw. 

Tutaj macie taki wpis w związku z tą planami UE co do poszerzenia % lasów bez ingerencji człowieka. Zwróćcie uwagę na sowa o kosztach i to ja piałem czemu u nas płaci się za wejście do parków narodowych;

Cytat

Jestem pracownikiem Lasów Państwowych , fajnie że byłoby więcej starodrzewia i pięknych lasów . Jestem jak najbardziej za . Ale ja się zapytam was - kto sadził te drzewa ? Chyba nie krasnoludki tylko ludzie którzy chcieli mieć drewno które w każdym domu zajmuje dużo waszej przestrzeni , nie wycieracie d... y chyba plastikiem tylko papierem który jest z drewna .Siedzicie na drewnie , wasze domy często mają konstrukcję drewnianą. Do tej pory Lasy Państwowe nie otrzymywały z waszych kieszeni ani grosza na te jak niektórzy piszą piękne lasy . Załóżmy ,że projekt unijny wejdzie w życie - super ale obecnie obywatele utrzymują Parki Narodowe które mają 5 % pow lasów a jak to się zwiększy do 40 % na pewno to odczujemy . Do Parku Narodowego trzeba kupować bilet do lasów w obecnej formie nie . Czy LP odprowadza pieniądze do państwa , oczywiście że tak , jest też nałożony chyba na jednej z nielicznych haracz na drogi . Czy kopalnie lub KGHM odprowadza coś do państwa ? Co roku na powierzchniach gdzie odbywa się zrąb obowiązkowo zostaje od 5-10 % drzew starych i wszystkie cenne fragmenty pod względem przyrodniczym . Pozostawić lasy fachowcom albo płaćmy z każdej kieszeni na 40 % parków

Tak wygląda zdecydowana większość dialogu kiedy pracownicy LP lub ich oddziały propagandowe mogą sobie popuścić w dyskusji. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zekker masz sporo racji pod warunkiem ze obserwacja jest zgodna ze stanem faktycznym a nie taka że np w puszczy niepołomickiej nie ma nawet ławek.. Ja je widzę ktoś ich nie widzi... Problem w tym ze one tam są wiec wpis że LP nawet ławek nie zrobią jest absurdalny i przekreśla resztę obserwacji bo skoro tak podstawowa sprawa jest w obserwacji zakłamana to jak dyskutować?   Tak samo jak jadę przez las robię kilkadziesiąt km i w dwóch miejscach trafiam na kilkaset m rozjechanej drogi po zrywce to pytanie czy zrobienie zdjęć i wrzucenie tego jako "patrzcie jak niszczą całe lasy" było by w porządku i sprzyja dyskusji?  Tak samo jak widzę ze tną gniazda i zrobię zdjęcia tylko wycinki a nie odwrócę sie z aparatem tam gdzie jest juz nowy odrośnięty las to jest to ok i takiej dyskusji chcemy?  
Te "nieistniejące" ławki w niepołomickiej są znamienne. Pomijam czy chcemy takiego lasu jak Niepołomicka z szutrowymi drogami i ławkami oraz altankami. Cóż patrząc po ilości ludzi tam jest potrzebny i ceniony bardziej od dzikszych lasów w okolicy. Co ciekawe w tych rejonach puszczy gdzie jest "naturalnie i dziko" praktycznie nie spotykam ludzi...  Tam gdzie jest las urządzony i tak naprawdę to gospodarcza plantacja jest dziki tłum...  

@sznib jak będziesz czynił takie zawożenia zawsze będziesz miał spaczony obraz rzeczywistości. A co jeśli te 86% to "aktywiści" manipulujący ankietą? 
Takie ankiety są niestety bezsensu bo często padają ofiarą manipulacji.  Nigdy nie wiesz czy widzisz realny obraz czy zmanipulowany. Wiele razy widziałem wezwania do głosowania w ankietach z podanym sposobem jak oddać skutecznie wiele głosów.  W dzisiejszym świecie udowodnienie racji jest ważniejsze od prawdy niestety. 

@Tyfon79 możesz źródło dać?  I od razu pytanie. Podoba Ci się taki ton rozmowy?  Uważasz że zbliża on do czegokolwiek? Jak się spotkają dwie osoby o takiej retoryce i przeciwnych poglądach to w zasadzie danie im kij do ręki jest jedynym wyjściem. Przy odrobinie szczęścia zatłuką się nawzajem z korzyścią dla całego społeczeństwa które może bez takich mistrzów znajdzie porozumienie i jakiś złoty środek.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
7 minut temu, KrisK napisał:

Nigdy nie wiesz czy widzisz realny obraz czy zmanipulowany.

Ale jakoś tak dziwnie wyniki ankiety pokrywają się z tym co ludzie obserwują i o czym piszą tutaj, na FB i w innych miejscach.

37 minut temu, Tyfon79 napisał:

Tak wygląda zdecydowana większość dialogu kiedy pracownicy LP lub ich oddziały propagandowe mogą sobie popuścić w dyskusji. 

Niestety miałem już nieraz do czynienia z chamstwem pracowników LP. Wystarczy że w komentarzu pod artykułem o aktywistach blokujących wycinkę napiszesz że popierasz ich działanie od razu leśne dziadki zmieszają z błotem i zwyzywają od bezmózgów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sznib napisał:

Wystarczy że w komentarzu pod artykułem o aktywistach blokujących wycinkę napiszesz że popierasz ich działanie od razu leśne dziadki zmieszają z błotem i zwyzywają od bezmózgów.

No niestety taką mamy sytuację w kraju. :/  Jak się "prawilnemu" ubzdura, że rozmawia z "lewakiem" i odwrotnie, to dalej niestety są już tylko pięści. Nienawiść przysłoni każdy argument.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KrisK napisał:

Masz sporo racji pod warunkiem ze obserwacja jest zgodna ze stanem faktycznym a nie taka że np w puszczy niepołomickiej nie ma nawet ławek..  

 Jak będziesz czynił takie zawożenia zawsze będziesz miał spaczony obraz rzeczywistości. A co jeśli te 86% to "aktywiści" manipulujący ankietą? 

@Tyfon79 możesz źródło dać?  I od razu pytanie. Podoba Ci się taki ton rozmowy?  Uważasz że zbliża on do czegokolwiek? 

Nie, nie podam bo zrobisz to samo co z niby zmanipulowaną ankietą przez aktywistów. Ale jak bardzo chcesz to sobie poczytaj komentarze pod tym filmem z rozjechania przez ciągnik tego namiotu w Bieszczadach. A tak w ogóle do kogo masz te pretensje czy mi się podoba i czy zbliża do czegoś czy nie? Ile widzisz jakiś srogich inwektyw pod adresem LP na takim samym poziomie? Ja co najwyżej użyję słowa szkodnik czy coś w tym guście. Z drugiej strony ja wcale nie popieram części środowisk aktywistów we wszystkich działaniach. Część z nich w ogóle robi dym dla kasy. I jak widzę młodego gościa z dredami i jeszcze na kolorowo to uważam, że więcej szkodzi nisz przynosi to pożytku. I tutaj faktycznie lokalnej społeczności zapala się "lewacka konotacja". Ja bym widział kogoś bardziej "normalnego". Z trzeciej strony znowu jak by się zastanowić nad inwektywami o lewakach i małpach na drzewach to jak w inny sposób zaprotestować? W Krakowie a przecież to spore miasto i powinno być ciężko ludzie wyjdą na ulicę blokując przejcie i już są rozmowy. Na Rżące porozwieszali banery by nie zabierać im ogródków i nie dla patodeweloperki. A co można zrobić w lesie jak nie wleźć na drzewo albo zablokować ciężki sprzęt? Nie ma innych sposobów. 

Co do puszczy to uczepiłeś się tego słowa "nawet". No niefortunne fakt bo sugeruje, że ławek nie ma wcale. Są tylko jest ich tyle co kot napłakał na takim samym stosunku % jak te rezerwaty. Uwaga rezerwaty w lesie posadzonym bo puszcza była w większości wycięta. Rezerwatów jest 100 hektarów czyli obrazowo jak by ktoś chciał 1/4 Lasu Wolskiego w Krk. A cała puszcza ma mocno ponad 100km2. Jak ktoś jest dobry w matematyce to niech obliczy jaki to jest % powierzchni. Ile razy ludzie starsi mnie się pytali gdzie tu można przycupnąć to z odpowiedzą było słabo. Ja piszę o czymś takim jak w Gorcach gdzie ławek jest sporo co nie wyklucza dzikości tych gór;

38055.jpg

Nie tylko jest ławka ale i stolik gdzie można w cywilizowanych warunkach zjeść. A nie trzymać kanapkę i butelką na kolanach lub ziemi. A takie parkowisko zrobić dla rowerów w kilku miejscach to pewnie nie wiedzą o co chodzi jak by im powiedzieć. Ja tam zjem na pniaku a najczęściej na wale Drwinki ale tam chodzi sporo ludzi starszych, rodzin z dziećmi i jest kiepsko. By moja bliska starsza już osoba mogła iść do puszczy muszę kombinować gdzie tu ją wypuścić bo ona nie da rady przejść z 5km bez odpoczynku. Ja nie mam oczekiwań by ławki były co 100m ale na całej Żubrostradzie miedzy Hysnym a Mikluszowicami jest tylko jedna ławka w rejonie stawku z rybkami a to jest praktycznie koniec. Ile to jest km? Miedzy Przyborowem a Gawłówkiem na Wielkiej Drodze Królewskiej nie ma ani jednej ławki poza tymi na polanie przy obelisku. Rowerem to robię w pół godziny to ile idzie pieszy? Między Przyborowem a Kłajem przy jednostce wojskowej też ławek brak. Czerwony szlak rowerowy miedzy Sitowcem a stawem w Kłaju ławki ani jednej. Rejon Wielkiego Błota ławek zero. Cała najbardziej surowa część północna za Drwinką ławek zero. Cały teren łąk od Chobotu po most na Drwince a tu trochę ludzi nawet autami parkuje zero ławek. Wymieniać dalej? A domki są obleśne i przypominają mi stare PKS-owskie przybytki z ciekawymi fekalnymi znaleziskami w środku. Nie można zrobić cywilizowanie takie coś jak na Lubomirze przy obserwatorium. Albo niżej na Suchej Polanie pod Kamiennikiem? Czy nie może to być coś takiego jak jest płasko i wjedzie się każdym autem z materiałami. Toż nawet w górach na blisko 1000m w parku narodowym się da;

bg-04-szalas-przy-czarnym-szlaku.jpg

Litości Puszcza Niepołomicka z tą ilością ludzi i taką gospodarką leśną t w sumie park. To nie można choć coś w tym stylu postawić jak też blisko Lubomira na przeł Jaworzyce. Za to w puszczy są średnio chyba co 200m ambony i dziesiątki km stalowej siatki grodzącej to co wycieli. Przez rok spotkałem w puszczy słownie trzy małe sarenki a za jeden tylko wyjazd po wsiach na wschód całe stada. One nawet zwiały z tego kompleksu bo życia tam nie ma. Jak się wystraszy to zaraz wpadnie w te ogrodzenia z drutów. 

lubomir-korona-gor-polski0013.jpg

Edytowane przez Tyfon79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, KrisK napisał:

Te "nieistniejące" ławki w niepołomickiej są znamienne. Pomijam czy chcemy takiego lasu jak Niepołomicka z szutrowymi drogami i ławkami oraz altankami. Cóż patrząc po ilości ludzi tam jest potrzebny i ceniony bardziej od dzikszych lasów w okolicy. Co ciekawe w tych rejonach puszczy gdzie jest "naturalnie i dziko" praktycznie nie spotykam ludzi...  Tam gdzie jest las urządzony i tak naprawdę to gospodarcza plantacja jest dziki tłum...

Mylisz ocenę z dostępnością.

Las dostępny i uporządkowany nie jest doceniany, to masówka, a nie raz powiedzmy wprost hołota nie potrafiąca się zachować.
Widzę jak to działa np. na podstawie Klifów Orłowskich. Kilkanaście lat temu ludzie tam spacerowali, jeździli na rowerach, bywało momentami tłoczno ale przeważnie pustawo. Potem zaczęli ten teren grodzić i urządzać, wejście stało się łatwiejsze, wiec więcej ludzi zaczęło tam chodzić. Dziś jest bardzo popularne i w sezonie nie ma co się tam zapuszczać.

Myślisz, że te tłumy doceniają ten teren? Widzą w nim coś szczególnego i cennego?
Według mnie nie, idą tam bo jest łatwy dostęp i ciekawe widoki z góry.

Tak samo masz z innymi popularnymi miejscami. W zeszłym roku jak byłem na Śnieżniku, to były tłumy ale już kawałek dalej pustki, a tereny równie ciekawe.
Obawiam się, że jak teraz postawili wieże widokowe na Orlicy, to tam też pojawią się tłumy, a było to dosyć spokojne miejsce.

Poprzedni weekend, droga na Sobieszewo zapchana. Zwykle tłumy są w okolicach parkingów, infrastruktury turystycznej. Im głębiej w wyspę tym spokojniej, a teren wcale nie jest nudniejszy.
Ja akurat pojechałem w inną stronę bo w okolicę Łapina, Kolbud, jeziora Straszyńskiego. W lesie w zasadzie pustki, no ale od najbliższego parkingu ładnych parę kilometrów. Nad jeziorem więcej ludzi ale głównie grille itp. Nad jeziorem Otomińskim zwykle tłumy, bo jest parking, kawałek głębiej w las i robi się dosyć pusto (choć przez ostatni rok i tak przybyło ludzi).

To łatwość dostępu przyciąga te tłumy, wartość miejsca jest drugorzędna, choć musi być coś co przyciąga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 domki są obleśne i przypominają mi stare PKS-owskie przybytki z ciekawymi fekalnymi znaleziskami w środku

I to tyle jeśli chodzi i genezę problemu...   to też wina LP że ludzie muszą się wysikać w altanach? 

Saren nie ma bo jest tam masa ludzi  w zimie są i je spotykałem.  W nocy jak się wypuszczamy do puszczy to też słychać zwierzęta.  

Siatki są po to żeby te nieistniejące sarny i nieistniejące losie nie jadły sadzonek. Powiedz komu trzeba że nie ma saren i grodzą na marne ;) swoją drogą to że są ambony jak nie ma zwierzyny to też ciekawe... 

Co do gorcow to przyznam że nie widzę tego sporo ławek...   może nie te szlaki...  zdecyduj się czego chcesz. Parków czy lasów. W lesie nie szukam infr  parkowej . Jak chcesz zwierząt i natury to nie możesz ładować ławek. Szczególnie ze kazda ławka to śmieci No świadomi obywatele uważają że moga zostawić swoje śmieci w swoim lesie.  

Chcesz więcej ławek w puszczy napisz wniosek fo LP o daj znać co odpiszą. 

Co do języka to uwierz  że ugrasz więcej trzymając poziom.   

Dzisiaj zrobiłem przeszło 20km po lesie I miałem to szczęscie że nie trafiłem na zryty zrywką szlak. (Inne atrakcje błotne tak) Za to byłem w miejscach które cięli kilka lat temu jak byłem I nowe rośnie aż miło. 

A swoją drogą uderzyła mnie ilość aut w lesie.    

@zekker znów dużo racji... jak ostatnio byłem na Leskowcu to ludzi było trochę ale bez dramatu.  Dzisiaj był tlum.  Co więcej szlak z potrójnej na Leskowiec był mocno pustawy. Dzisiaj non stop mijaliśmy ludzi.  Lubomir to była zapomniana przez turystów górką ostatnio tlok. Znalezienie miejsca bez dzikiego tłumu stanowi coraz większe wyzwanie. 

Dzisiaj usłyszałem na szlaku  "coś powinni z tym błotem zrobić"  to dopiero czad.... Ale boję się że jeśli nie wróci ludzie do turystyki krupowkowo piwnej to niedługo będą wszędzie piękne alejki gładkie jak stół. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wandalom z Lasów Państwowych już samodzielne niszczenie szlaków nie wystarcza. Szukają pomocników: https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/na-offroad-do-lasu-i-to-legalnie-ruszyla-ankieta-lasow-panstwowych/6szfq19

Może warto wypełnić tą ankietę, chocwidać, że jest napisana tendencyjnie. Pewnie przetargi się szykują.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...