Skocz do zawartości

[Rozmiar ramy] Merida Scultura 400 - 1 szosa


yahu83

Rekomendowane odpowiedzi

  • ranga_1.png.6ed64bcf41e33f07c4afde08280c
  • Użytkownik
  • 0
  • 1 odpowiedź

Hej Koledzy i Koleżanki

Mam dylemat co do wybory 1 roweru szosowego. Do tej pory jeździłem na zwykłym MTB i od kilku lat cross, jednak fajny gładki asfalt i duża prędkość to jest coś co zawsze dawało mi najwięcej satysfakcji więc postanowiłem, że najwyższy czas spełnić marzenia z dzieciństwa. Szosa ku jakiej się skłaniam powinna mieć bardziej geometrie endurance niż wyścigową. Znalazłem Meride Scultura 400 2019 w bardzo korzystnej cenie w rozmiarze S/M. Ja mam 170cm i przekrok 80cm. Wg tabelki / kalkulatorów jestem w górnej granicy S i w dolnej S/M. Na S/M czułem się ok aczkolwiek wiem że co innego 2 minuty pod sklepem a co innego 120km trasy. Niestety nie było rozmiaru S z żadnego modelu do przymiarki.

Wiem o zasadzie, że w takim wypadku lepiej wybrać mniejszą ale jest też druga teoria mówiąca, że większa rama będzie bardziej komfortowa a na tym mi również zależy. Kolejna rzecz jaką zauważyłem to, że przy S była by już duża szansa na toe overlap.

No i mam teraz dylemat czy to S/M to dobry wybór (wpłaciłem na razie zaliczkę tylko więc pewnie jest to do odkręcenia spokojnie)? Czy nie za bardzo mnie porwała "oferta" i potem z perpektywy czasu będę sobie pluł w brodę?

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć tabelkę z geometrią, bo ja dla modelu 2019 znaleźć nie mogę. Patrząc na model 2020, to S/M będzie za duża jeżeli celujesz w wygodną pozycję. No i w tym rozmiarze możesz mieć już lekki problem z przekrokiem, zwłaszcza że rama ma dość mocny sloping.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też analizując te wymiary tak mi wychodzi i sprzedawca w sklepie mówił "S też była by dla Pana dobra". Problem w tym że S jest niedostępna a z rowerami ogólnie podobno lipa i w przyszłym roku mają drożeć. Więc pytanie czy ta S/M jako alternatywa też ok i np co polecali mi w 2 miejscach już - odwrócenie mostka na + w celu wyprostowania bardziej pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 174 i przekrok 81. Jeździłem na czymś bliźniaczym do S/M, tyle że z niższą główką ramy i czuć było że rower jest dość długi. Kolega ma Canyon Endurance w wymiarach jak Merida S/M, tyle że on ma 179 cm. To nie jest rozmiar dla Ciebie.

Nie kupuj roweru z planem żeby od razu obracać mostek itd. Podwyższysz kierownicę, ale górnej rury nie skrócisz, zaczną się kombinacje itd. 

A że polecają w sklepie, to znaczy że im zalega i chcą Ci wcisnąć. Mi tak sprzedawca polecał szosę, że kupiłem taką z górną rurą 575 mm i główką 195 mm...

Nie wierz że się przyzwyczaisz itd. Na rower masz usiąść i czuć się od razu swobodnie, niezależnie od typu. Przyzwyczajać to się można do delikatnych zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie. W takim razie dzwonię jutro do sklepu z informacją i rezygnacji. Mam nadzieje, że zgodzą się na zwrot 100zł zadatku bo w sumie żadnych kosztów nie ponieśli (rower był z wystawy) a od 14 w sobotę do jutra rana i tak nic z nim nie robili. Tak czy inaczej lepiej stracić 100 niż potem męczyć się z za dużą ramą.

Zastanawiam się teraz tylko czy szukać S Meridy czy wogóle iść w coś innego bo ponoć ta scultura to wcale nie jest geometria endurance pomimo, że sprzedawca tak mówił.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz używasz określenia zaliczka, a raz zadatek. To nie jest to samo. Co do zasady zadatek nie musi być zwrócony, jeśli transakcja nie doszła do skutku z winy klienta. Nie mniej jednak trudno tu mówić o twojej winie lub złej woli w sytuacji, gdy rower jest obiektywnie za duży. Jak nie będę ewidentnie złośliwi to powinni tę stówkę zwrócić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitof,

Na kwicie jest napisane "zadatek" więc uznajmy, że to zadatek. Znam zasady kodeksu które regulują tą kwestię (że nie ma sprzedawca obowiązku zwrotu w takim wypadku). Jednak co innego gdy kupujący rozmyśla się a np sprzedający już przygotował sprzęt (dokonał złożenia, regulacji, zamontował jakies akcesoria albo po prostu zamówił rower z magazynu) a co innego gdy nie dokonał jeszcze jakiejkolwiek inwestycji (chyba że uzna za nią jazdę testową przed sklepem). W tym wypadku nie oddanie zadatku, chociaż ja zaproponuje zaliczenie go w poczet zakupu jakiś akcesoriów, było by po prostu zupełnie nie prokonsumencką postawą, którą chętnie zgłosił bym do centrali (to sieć sklepów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

@yahu83 - udało Ci się znaleźć Sculturę 400 w rozmiarze S? Jeżeli tak to jakie są Twoje wrażenia z użytkowania? Bo już jakiś czas się zastanawiam czy też nie kupić tego modelu :) Tylko, że ja mam 179cm więc pewnie dla mnie to będzie rozmiar S/M.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2020 o 21:36, Pitof napisał:

Raz używasz określenia zaliczka, a raz zadatek. To nie jest to samo. Co do zasady zadatek nie musi być zwrócony, jeśli transakcja nie doszła do skutku z winy klienta. Nie mniej jednak trudno tu mówić o twojej winie lub złej woli w sytuacji, gdy rower jest obiektywnie za duży. Jak nie będę ewidentnie złośliwi to powinni tę stówkę zwrócić. 

To ja bym polecał Tobie konsultacje z prawnikiem albo rzecznikiem konsumenta lub lekturę internetu. Co do zasady zadatek musi być zwrócony chyba , że sprzedawca wykaże realne straty jakie poniósł z tyt. faktu, że do owej transakcji nie doszło. Zatem jeśli kolega wpłacił "stówę" tytułem zadatku i rower sobie leży i czeka to zadatek musi zostać zwrócony. Jeśli natomiast strony ustaliły,że klient wpłaca zadatek , a sprzedawca dokonuje zmian w rowerze (np.: dodatkowe otwory pod koszyk na bidon itp.) na życzenie klienta to wówczas zadatek nie musi zostać zwrócony. Jednym słowem to muszą być realne, już poniesione straty czysto finansowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...