Skocz do zawartości

[wolnobieg-kaseta] wymiana wolnobiegu na kasetę


Matthewinf

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Matthewinf napisał:

lepiej wymienić piastę czy całe koło

Obstawiałbym wymianę całego koła. Jak policzysz koszt piasty, szprych i przeplecenia to wyjdzie podobnie (albo i drożej) niż gotowiec. A triban 100 nie ma jakiś rewelacyjnych obręczy, które bezwzględnie warto zachować przy "apgrejdzie" roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"apgrejt" tribana 100 to jest mocno nieekonomiczna sprawa, nie wiem... musiałbym chyba żonę poderwać na tym rowerze żeby chcieć mu dać nowe życie...

Tylne koło, klamotki, kaseta, łańcuch, korba... 

Taniej wyjdzie sprzedać obecny rower za 600zł bo pewnie tyle da się za niego wziąć nie czekając z ogłoszeniem miesiącami

i kupić na jakimś olx np. tribana 500 - sporo tego w okolicach 1000zł i ma jakiś widelec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to napisałeś że chcesz napęd 3x8...

musisz  kupić klamkomanetki... bo nie masz, musisz kupić korbę, zapewne z suportem... musisz kupić koło, musisz kupić kasetę a jak kasetę to i łańcuch, musisz kupić przednią przerzutkę... linki, pewnie i owijkę. No to teraz zrób sobie rekonesans ile to w opcji nawet najtańszej kosztuje...

A jak chcesz wymieniać tylko wolnobieg na kasetę... to kupisz koło z kasetą za 150-200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, abdesign napisał:

no to napisałeś że chcesz napęd 3x8...

musisz  kupić klamkomanetki... bo nie masz, musisz kupić korbę, zapewne z suportem... musisz kupić koło, musisz kupić kasetę a jak kasetę to i łańcuch, musisz kupić przednią przerzutkę... linki, pewnie i owijkę. No to teraz zrób sobie rekonesans ile to w opcji nawet najtańszej kosztuje...

A jak chcesz wymieniać tylko wolnobieg na kasetę... to kupisz koło z kasetą za 150-200zł.

ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, tez chcialbym zrobic upgrade starego Authora z wolnobiegu na kasete. Glownie dlatego zeby nie giela mi sie oska w tylnym kole.

Przy okazji wstawilbym zamiast wolnobiegu 7rz kasete 8rz. (Manetki mam).

Kolo mocowane na stary patent - nakretki na oske. 28" . I teraz mam pytanie czy da rade podmienic na takie kolo ? Mozecie jakiej linki propozycji podeslac albo powiedziec na co patrzec ?

Jeszcze dopisze ze Vbrake.

Edytowane przez plebi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz wszystkie potrzebne dane do poszukiwania. Kolo 28"\29" (inaczej 700c lub 622mm), tył, na kasete, do vbraków. Włącz takie filtry chociażby na allegro i będziesz miał pasujący sprzęt. Dalej już tylko wybrać wg budżetu.

Biorąc pod uwagę że wyginą ci się ośka, to zakładam że możesz ważyć sporo lub jeździć agresywnie. Więc może opuść najtańsze oferty i kup coś mocniejszego. Ale pod vbrake teraz wybór slaby.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuje za odpowiedzi.

Uzupelniajac informacje o ktore pytacie:

Rowek ktory mam na mysli przerobic to Author Prime z ok 2000r . Wtedy nazywany byl 'trekkingowy'. MOja waga 100kg - wiec to chyba tlumaczy giecie osiek.

Nie chce zadnej jazdy ekstremalej i super wytrzymalosci - rower mi wystarczal jaki byl oprocz wyginanych osiek. Ma swiezo wymieniona korbe (3x jakis  Tourney ) , lancuch i wolnobieg.

Wymieniam manetki (wybraelem klamkomanetki Shimano EF500) i tu od razu kusze sie na zwiekszenie z 7 do 8 biegow z tylu - bo klamkomanetki sa w zasadzie w tej samej cenie.

Zalaczam zdjecia mocowania kola i wolnobiegu.

1. Czy taka rama bedzie wspolpracowala z szybkozamykaczem ?  Jak widzialem ramy z samozamykaczami to mialy innaczej skonstruowane mocowania kola

2. Czy np. takie kolo bedzie ok : https://allegro.pl/oferta/kolo-tyl-28-29-kands-tarcza-vbrak-maszynowe-kt801-9981457006

3. Czy zmieszcze tam kasete 8rz (prosze spojrzec na zdjecia) czy jednak szukac 7rz ?

BUdzet - jak pisalem nie mam wymagan na wyczynowa jazde - nie te umiejetnosci, nie ten wiek. Zakladam ze kilka stow jest OK .

NIe chce kupowac roweru uzywanego. A nowy to znacznie wieksza kwota, a poza tym bede mial duza frajde jak sam zrobie upgrade.

 

 

 

 

20211123_205245wb.jpg

20211123_205253wb.jpg

20211123_205235 wb.jpg

20211123_205303wb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama jest kompatybilna z szybkozamykaczem. Kaseta 8x się zmieści, tak samo jak kaseta MTB 9x, 10x, 11x, a nawet niektóre 12x. A akurat kaseta 7x to będzie wymagała podkładki.

Kolo jest OK jak na ten budżet, do spokojnej jazdy powinno wystarczyć. Takie kola są montowane w rowerach Kands/Spartacus/Lazaro, jakoś nie przypominam masowego niezadowolenia jakością. No i dobrze by było że żeby QR w komplecie był. Ew to https://allegro.pl/oferta/kolo-tyl-28-wzmacniane-novatec-f362-8-11s-11434091419 tu masz i podkładkę do 7x i QR.

Sprawdź jeszcze rodzaj wentyla co masz, możliwe że będzie potrzebna wymiana dętki.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow... No to mnie teraz rozochociles z tym 9,10,11 - pomysle o tym jak bede zmienial korbe. 🙂

Juz dawno szukalem info jak to zrobic ale tam gdzie znalazlem na forum (tym czy innym) podobne pytanie to albo nie bylo sensownej odpowiedzi albo byly - ze nie warto. Lepiej kup nowy rower za 3...5kPLN. I myslalem ze tu bedzie podobnie ale mnie pozytywnie zaskoczyliscie.

Jak bede wymienial korbe to pomysle o 9rz ale manetki chyba wymienie (nadal cena bardzo zblizona) juz na 9rz skoro sie da tak.

Korbe mam na kwadrat i mysle ze slabo by to chodzilo z gestszym rastrem w kasecie niz jest (wieksze luzy, niedokladnosci).

Troche nie wiem jak ma sie tam zmiescic 8rz jak aktulanie jest 7rz. (9rz ma mniejszy skok i jak wejdzie pewnie 8 rz to 9rz tez), ale 8 rz wymaga wiecej miejsca niz to co widac na zdjeciu - przynajmnije tak myslalem.

QR - to domyslam sie ze ten zamykacz (sorki za nie znajomosc slangu - ale ja zylem jeszcze technicznie w innej epoce technologicznej 🙂

 

Kasete bym kupil ok. 70PLN : https://allegro.pl/oferta/kaseta-shimano-cs-hg41-8rz-11-34t-11254752535

Kolo jak podales 180PLN : https://allegro.pl/oferta/kolo-tyl-28-wzmacniane-novatec-f362-8-11s-11434091419

Wentyl mam AV wiec bedzie OK.

Manetki w takim razie 200PLN - 9rz  (8rz byly za ok. 120PLN wiec wymienic i doplacic warto):

https://allegro.pl/oferta/manetka-alivio-sl-m4000-shimano-3-rzedowa-lewa-10221012864

https://allegro.pl/oferta/manetka-shimano-alivio-sl-m4000-tylna-9-rzedowa-11408939426

 

Czyli calosc ok. 450PLN i mam kasete 8rz 🙂 zamiast 7rz wolnobiegu.

Wielkie dzieki. Prosze o weryfikacje zanim sie rozpedze 🙂

No i chetnie bym zrozumial dlaczego te ok 8mm wiecej sie zmiesci w tej ramie (szerokosc kasety).

 

Aaaa jeszcze cos napisze. Bylem z rowerem w lokalnym serwisie, aby mi dali info czy da sie i oszacowali wstepnie koszty.

NIe bede pisal jakim... ale ma dobre opinie w necie. Odpowiedz byla..... Mozemy sie podjac ale jesli nie dam gornego limitu wydatkow. .... Moze wyjdzie 800 a moze i nawet 2000. I jesli wyjdzie 2k to zebym nie mial pretencji bo rower nie wart tego i lepiej zebym kupil nowy oczywiscie ( u nich tez byly rowery do kupienia).....

A tu dzieki Waszym poradom wychodzi ze nawet w 400PLN bym sie zmiescil.

 

 

Edytowane przez plebi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kasetami jest dość prosta sprawa - na standardowy bębenek Shimano wchodzą kasety MTB 8x, 9x, 10x, 11x ponieważ szerokość mocowania jest taka sama we wszystkich. Większa ilość biegów jest kosztem zmniejszonej odległości pomiędzy nimi. Kaseta 7x jest węższa od 8x i dlatego na bębenku 8x potrzebuję podkładki. Natomiast na stary bębenek 7x można założyć tylko kasetę 7x. A generalnie piasta na kasetę ma inna konstrukcję, dlatego mieści szerszą, w porównaniu z wolnobiegiem, kasetę.

Musisz kupować manetki na tyle biegów ile jest na kasecie. Nie możesz kupić manetki 9x do kasety 8x lub 10x. Więc zastanów się co ty chcesz, policz kasę, bo części teraz cholerne drogie. Podejrzewam że obecna tylna przerzutka powinna obsłużyć 8x, a nawet 9x, wiec sprawa tylko koło\kaseta\łańcuch\manetka. Ale warto się upewnić, podaj model przerzutki, gdzieś tam powinno być wybite. Lewej manetki nie musisz zmieniać.

UPD. Kasetę 8x może lepiej taką https://allegro.pl/oferta/kaseta-shimano-acera-cs-hg41-8-11-32-10942239142 , ona nie ma tak dużego skoku pomiędzy przedostatnią i ostatnią zębatka.

A ludzie z serwisu poniekąd mieli rację. Jak by sobie zażyczyłeś napęd 2x10 lub 1x11 to bez większych problemów można wydać 2k, a w przypadku takiego roweru mało co uzyskujesz w porównaniu z 3x7. Nawet w przypadku 3x9 jak będziesz chciał kasetę 11-36, to jest możliwe że przerzutka tylna tego już nie obsłuży, a łańcuch 9x może być średnio kompatybilny z korbą 3x7. No i dochodzi ci do wymiany przerzutka tył, korba i suport, przerzutka przód pewnie. To już nie będzie 400...

Edytowane przez remover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Z tymi manetkami sie zagalopowalem - 8 to z tegp co rozumiem limit - od tego momentu zmniejsza sie skok na kasecie. Wiec wyjdzie taniej 🙂

Dla mnie przeskok z wolnobiwegu 7 na kasete 8 wnosi:

- brak albo zredukowany poziom uszkodzen zwiazanych ze skrzywieniem osi - to juz jest OK.

- Dodatkowo sporo wiekszy zakres biegow (14/28-> 11/32) - to juz nadmiar szczescia 🙂

Nawet jak do wymiany tylna przerzutka to jest nadal super OK.

 

Co do serwisu  - Ja wiem ze 2x10 czy 1x11 to juz inna polka i jakosciowa, funkcjonalna i cenowa.

I tez wyraznie mowilem ze interesuje mnie przede wszystkim przejscie na kasete a jesli wejdzie 8rz to juz super.  No i przy tej zamianie duzo zyskuje wg mnie.

Moze kiedys kupie rower lepszy - ale teraz jak patrze to wlasnie mi wychodzi minimum 4...5kPLN. A mi praktycznie styka ten co mam. 20 lat temu wazylem 75 i bylo OK. Teraz 100 jest prblem. Ale jak wyeliminuje wade konstrukcjna to bedzie super.

Przystepuje do zakupow 🙂

Nie wiem na ile potestuje jak wyszlo w tym roku ale na pewno dam znac jak troche pojezdze jak wyszlo.

Dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupy zrobione. Jeszcze jednak przerzutke tyl trzeba zmienic (mam mocowanie na oske wiec hak trzeba bylo dokupic).

Ciekawe czy bedzie OK ten hak.

 

Koło tył 28 wzmacniane Novatec F362 8/11s 180
SHIMANO CS-HG51 Kaseta 8s Alivio 11-32 65
Przerzutka tył Shimano Acera 7/8rz SGS RD-M360 90
Klamkomanetka Shimano ST-EF500 3 rz. Czarna 53
Klamkomanetka SHIMANO ST-EF500 8 Prawa 57
Hak przerzutki tylnej adapter SUNRACE SP550 MTB 7

Calosc 452 PLN.

Jak wyjdzie to bede bardzo zadowolony

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Internety twierdzą że da się zamontować przerzutkę na śrubę, ten pseudo hak i szybkozamykac. I będzie działało.

https://www.forumrowerowe.org/topic/226997-piasta-przerzutka-na-hak-szybkozamykacz/

I żeby już mieć czyste sumienie, zmierz rozstaw tylnego widelca, co oczywiście trzeba bylo zrobić przed zakupami. :) Powinno być 135 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robota w trakcie 🙂

Na razie nie planowane : wentyl detki na razie byl za krotki - trzeba bylo z dluzszym wstawic. ..... zaden problem ale pisze moze komus sie przyda info.

Natknalem sie na to ze nie bardzo udaje mi sie zamontowac kolo na szybkozamykacz.... wyglada ze jest jakis problem z hakiem  - prosze spojrzec na zdjecie.

Szlifowanie haka sie klania czy sa jakies znane metody ?

Od strony przerzutki mocuje nakretke, z drugiej zamykacz. Nie udaje sie skrecic poprawnie - jedna strona luzna zostaje.

 

Pod linkiem filmik z pokazaniem problemu.

https://www.dropbox.com/s/njw4bervyig5zob/20211127_114725.mp4?dl=0

Dodam jeszcze ze przy okazji przedni kolo wymienilem aby pasowalo i jest OK.

 

20211127_112329a.jpg

Edytowane przez plebi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...