Skocz do zawartości

[rower]Xc czy trail do 5000 zł?


MrLampart

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!
Od kilku tygodniu poszukuję nowego roweru. Do tej pory jeździłem Stevens'em x6 lite i jak rodzaj roweru wskazuje były to długo dystansowe wyprawy po szosach i ścieżkach rowerowych. Nastąpił jednak czas na zmiany i postanowiłem spróbować zajawki jazdy po bezdrożach. Wiem jednak iż nadal będę jeździł po drogach z dziewczyną i do pracy. I teraz nasuwa się pytanie, z którym od kilku dni nie mogę sobie poradzić: xc, trail czy może inny, o którym nie mam wiem ? Na początku wahałem się między xc a gravelem, następnie stwierdziłem, że z tej dwójki wybiorę jednak xc gdyż planuje się pobawić na trasach mtb i innych offroad'ach więc mile by był widziany amortyzator. Znalazłem już nawet rower, który prawie kupiłem. Była to Merida big nine limited z 2020 roku w cenie 1000e (aktualnie mieszkam w Holandii). Jednak czytałem dalej różne blogi, fora i artykuły i zrozumiałem, że rowery xc pokroju meridy są stworzone by się ścigać, sylwetka na nich jest bardziej sportowa niż komfortowa i może  lepiej żebym przemyślał zakup trail'a z progresywną geometrią, który jest wygodny i do tego daje duży fan w terenie. Zacząłem szukać takiego roweru ( nie jest to łatwe w Niderlandach ), jednak ciągle z tyłu głowy siedzą mi 50'cio kilometrowe  wycieczki z dziewczyną po szosach. I w ten sposób wróciłem do punktu wyjścia, jaki rower kupić.  Zamierzam wydać max 5000 zł, chce mieć fun w terenie i jechać wygodnie z dziewczyną w słoneczny sobotni dzień. Co byście mi doradzili? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakież to góry mają w tych Niderlandach? ;)

IMHO maks-maksów to hardtail xc. One też są różne, przymierz się do kilku to sobie sprawdzisz pozycję. Zwykle rower prosto ze sklepu to jest dość daleki od agresywno-ściganckiego ustawienia. I na tę wycieczkę pojedziesz bez niesmaku, że wleczesz pod sobą przesadzony sprzęt.

Swoją drogą nie dziwię się brakowi trailówek, bo w Holandii kultura rowerowa jest na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce i nie ma manii posiadania górala do wszystkiego, nawet jak nie ma nim gdzie jeździć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki M0D za odpowiedź!

Jeśli chodzi o zawieszenie to fulla nie brałem pod uwagę. Zdaję sobie sprawę, że na razie nie wykorzystam w pełni jego możliwości, w grę wchodzi tylko hardtail xc lub trail. Gdy wrócę do Pl i będę miał możliwość wybrać się w góry wtedy się nad tym zastanowię. A co uważasz o wspomnianej meridzie big nine limited? Może mógł byś mi doradzić jakieś fajne hardtail'e? Najważniejsza jest dla mnie nowoczesna rama z sztywnymi osiami gdyż prawdopodobnie rowerek będzie w przyszłości ulepszany jak złapie bakcyla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że opcja jednego blatu nie jest dla mnie problemem. Merida, o której myślę również nie ma przerzutki z przodu. 

Rockrider xc 500 29 również jest bardzo fajną i kuszącą opcją jednak na ten moment kosztuje 1300 e w holenderskim decathlonie, gdy Meride mogę mieć za 1000 e. Jest to spora różnica i nasuwa się pytanie czy nie lepiej by było te 300e przeznaczyć na ulepszenie w niedalekiej przyszłości Meridy jako, że ramę ma bardzo dobrą. 

A może warto poczekać do stycznia, może szykują się większe przeceny przed wprowadzeniem modelów z 2021 roku i rockrider będzie tańszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

 

W dniu 29.10.2020 o 14:29, Mateusz30 napisał:

Holandia jest rajem, jeśli chodzi o trasy rowerowe off road. Jednak cokolwiek ponad gravela, czy przełaja, to będzie mega przegięcie.

Zgadzam się ale zamierzam wracać do Pl w przyszłym roku dlatego myślę o xc gdyż jest to zakup na dobrych pare lat.

Znalazłem ostatnio ciekawą alternatywę dla wyżej wymienionych rowerów a mianowicie Giant XTC SLR 29 2. 

I cały czas zastanawiam się czy nie lepiej byłoby kupić rower w stylu GT Zaskar czy Kona Honzo, które mają bardziej progresywną geometrię od xc. 

Co o tym sądzicie? Warto o nich myśleć czy jednak Rockrider będzie najlepszą opcją dla mnie ?? Bardzo Was proszę o rady gdyż zdecydowanie trwa to już za długo, chciałabym w końcu wyruszyć do lasu.

Edytowane przez MrLampart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XCT ma amortyzator Gianta, co może oznaczać problemy z dostępnością uszczelek, części zamiennych, dokumentacji. 

Zdecydowanie odradzam pchanie się w takie nietypowe wynalazki.

 

Rower klasy trail to nie sprzęt na 50-kilometrowe wycieczki po asfalcie. W trudniejszym terenie natomiast sprawdzi się dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie to, że Rockrider w holenderskim Decathlonie kosztuje 1300 e to bym go kupił. Nie da się ukryć,że bardzo wielu użytkowników tego forum go poleca. Jedyne co mnie w nim odstrasza to jasnoniebieskie malowanie. 

Pojawiła się dziś oferta meridy Big Nine Limited z 2019 roku za 950 e, ale myślę, że 50 e uda mi się utargować. Rower jest używany ale na zdjęciach wygląda bardzo dobrze i sklep podał, że została wymieniana kaseta, łańcuch i łożyska suportu. Czy warto rozważyć tą ofertę? 

https://www.merida.nl/mountainbike/big-nine-limited-matt-blackglossy-blue/2019/

Mam jeszcze jedno pytanie co do tej Meridy. Jest ona w rozmiarze L na wzrost od 178 do 186 cm. Ja mam 178 cm i wewnętrzną długość nogi 81 cm i na stronie meridy podają,że powinienem wybrać rozmiar L. Jestem jednak na granicy dwóch rozmiarów i zastanawiam się czy L nie będzie dla mnie za duża.  Z przymierzeniem roweru może być problem bo sklep jest daleko a w innych sklepach nie mają takiej lub podobnej Meridy. Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bogus92 napisał:

Pytanie ile i jak Merida była używana. 5300 kosztuje nowa, więc za 4600 to nie jakaś świetna cena.

Wydaje mi się, że za 4k dałbym radę ją kupić. I z tego co widzę taka Merida z 2021 roku ma napęd deore i hamulce tektro a ta z 2019 slx i shimano więc chyba wydaje się troszkę lepsza, prawda? Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...