Skocz do zawartości

[Potówki] Podział,właściwości, jakość


Rekomendowane odpowiedzi

Temat z rodzaju: "Laik zadaje fachowcom pytanie"...

Więc tak, znalazłem takie koszulki:

Z dużymi oczkami:

podkoszulek-bez-rekawow-endura-fishnet-i

Potem z takimi mniejszymi:

brubeck-koszulka-rowerowa-termoaktywna-b

I jakby z całego materiału:

podkoszulek-bez-rekawow-endura-translite

I tak, wszystkie koszulki widnieją jako odzież rowerowa pierwszej warstwy, ale i takoż w dziale odzieży termoaktywnej, i pytanie:

- Czy potówka to to samo co koszulka termoaktywna?

- I która potówka jest najlepsza, ta z dużymi "oczkami", "średnimi" , czy ta ostatnia, całego materiału ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potówka to bardziej bielizna termoaktywna niż koszulka. Ma za zadanie jak najdokładniej zbierać pot z ciała, tak aby nie było efektu wychładzania skóry podczas odparowywania potu, dlatego powinna być BARDZO obcisła, tak samo, jak bielizna, ale jest przeznaczona na wyższe temperatury, na lato, więc nie grzeje, tylko "wyciera". Raczej nie nadaje się do noszenia jako jedyna, chyba, że masz zrobiony 6-pak :), poza tym często może być z delikatnego materiału podatnego na uszkodzenia.

Z wielkością oczek będę strzelał - im większe, tym mniej grzeje czyli na wyższe temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Czcibor napisał:

Czyli co, najpierw zakładam potówkę, a na nią termoaktywną ?

Zależy czy chcesz zakładać na nią coś jeszcze. Są takie, na które nie musisz.

Zasadniczo potówka ma zbierać pot i transportować go dalej. Jak ubierzesz luźną koszulkę kolarską to jedziesz mokry i pot po tobie spływa. Ubierasz potówkę i ona cię wyciera o przekazuje pot do następnej warstwy.  Oczka pomagają całość suszyć.
Jak jeździsz w dobrej obcisłej kolarskiej koszulce to teoretycznie jest potówka niepotrzebna. Ale jak wolisz luźniejsze to się przydaje szczególnie jak jedziesz w warunkach ciepłej pogody  gdzie jednak wychłodzenie  może przeszkadzać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Czcibor napisał:

Czyli co, najpierw zakładam potówkę, a na nią termoaktywną ?

Raczej nie. Dobra termo będzie działać jak potówka, nie ma więc sensu dawać dwóch warstw, które robią to samo.
Sens pewnie jest jeżeli termo gorzej odprowadza pot niż potówka, np. przy jakiejś grubszej, cieplejszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, zekker napisał:

Sens pewnie jest jeżeli termo gorzej odprowadza pot niż potówka, np. przy jakiejś grubszej, cieplejszej. 

Wprawdzie to prawie to samo, ale jak pisałem wcześniej jak jest luźna to nawet jak jest dobra to potówka jest wskazana. 
Koszulka, która 10kg temu była świetna i dawała świetny komfort bez uczucia wychładzania teraz ma tą wadę, że ciary przez plecy potrafią przejść, ale jest już luźna. 
A tak na marginesie to są też koszulki, które chłodzą. Nie wnikałem jak to jest zrobione, ale w nich nawet przy sporym upale czuć chłodzenie, a nie są mokre.  Więc kupując trzeba brać to pod uwagę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ubiór na lato to ta koszulka ze średniej siatki, bo jest bardzo cieniutka, i na nią normalna przylegająca do ciała  koszulka kolarska, ale na chłody ubieram koszulkę z grubej siatki, taka wydaje mi się cieplejsza, na nią zakładam koszulkę termoaktywną z takiego jednolitego materiału z długimi rękawami i na to kurtkę rowerową, czyli zakładając na potówkę koszulkę termiczną robię błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej warstw, tym gorsze odprowadzanie wilgoci. Jeżeli ta termo dobrze przylega i radzi sobie z potem, to potówka pewnie zbędna.

Wypróbuj jak się wygodniej jeździ. Ja jak nie muszę, to staram się ubierać do dwóch warstw.

22 godziny temu, KrisK napisał:

Koszulka, która 10kg temu była świetna i dawała świetny komfort bez uczucia wychładzania teraz ma tą wadę, że ciary przez plecy potrafią przejść, ale jest już luźna.

Ja mam inny problem, głównie z długim rękawem. Jak jest dobrze opinająca, to rękawy są za krótkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...