Skocz do zawartości

[garbienie się] Właściwe ustawienie kierownicy


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Rozmawiałem niedawno na wycieczce rowerowej z fizjoterapeutą. Niestety zauważył, że trochę się garbię. Okazuje się, że sprawa jest poważna, a konsekwencje moga być niemiłe. Można stosować odpowiednie ćwiczenia na właściwa postawę, jednak gdy dużo jeździmy rowerem i się garbimy, to te ćwiczenia są daremne. Tak więc zastanawiam się co tu zrobić. Chyba muszę podwyższyć nieco  kierownicę - mam ustawiona na poziomie siodełka. Sa tu 3 opcje - zmiana kierownicy na tzw. jaskółkę (ale wygląd nieciekawy), założenie adaptera sterów A-head lub mostka regulowanego. I która wybrać? Adapter wydaje sie chyba najbardziej sensowny i jest nieco tańszy od mostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nic Ci to nie da. Już to że kierownica jest na wysokości siodełka, wskazuje że coś jest nie tak.

Strzelam że efekt będzie taki, że wyprostujesz plecy w odcinku lędźwiowym, a garb zostanie, bo nadal będziesz sięgał do kierownicy.

Ja bym próbował obniżyć kierownicę i być może wydłużyć mostek. Wtedy się pochylisz, ręce wyciągniesz do przodu, co wyprostuje całe plecy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, skom25 napisał:

Ja bym próbował obniżyć kierownicę i być może wydłużyć mostek. Wtedy się pochylisz, ręce wyciągniesz do przodu, co wyprostuje całe plecy.

Mam założone rogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy podczas jazdy masz opuszczone i luźne ramiona. Sporo rowerzystów zapiera się o kierownicę, podnosi ramiona i wtedy mimowolnie się garbi. Zastanawiałem się kiedyś że zawodowi kolarze pomimo nisko umieszczonej kierownicy w szosie mają dość wyprostowaną pozycję. A jest to właśnie efekt opuszczonych ramion. Z góry uprzedzam, jeżeli tak jest faktycznie u Ciebie ciężko się tego nawyku pozbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Thomlodz napisał:

Można stosować odpowiednie ćwiczenia na właściwa postawę, jednak gdy dużo jeździmy rowerem i się garbimy, to te ćwiczenia są daremne

To jest jawna nieprawda.
Jeśli wyćwiczysz prawidłową postawę możesz jeśli jesteś świadomy przenieść ja na jazdę na rowerze. Przede wszystkim jak wyćwiczysz mięśnie pleców to będzie miało co trzymać prawidłową postawę.  Jak one sa słabe to siłą rzeczy na rowerze się zgarbisz. Wiec ćwiczenia mają sens i sa niezbędne, bo żadna korekta ustawienia roweru nie spowoduje, że nagle będziesz idealnie prosty. To, co wymyśliłeś bardziej ma szanse przybliżyć Cię do nieprawidłowej pozycji na rowerze niż do niegarbienia się.
To co napisał @chrismel jest pośrednio z tym związane.  Jak traktujesz kierownicę jak punkt oparcia to będziesz sie garbił. Oczywiście dobry dobór roweru i ustawienia ma znaczenie, ale nie jest sposobem eliminacji garbienia.  Jak byś miał świadomie prawidłową postawę wiedziałbyś sam ze się garbisz na rowerze i byłoby Ci po prostu niewygodnie.  Prawidłowa sylwetka jak wymusisz na niej garbienie cierpi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrisK napisał:

 To, co wymyśliłeś bardziej ma szanse przybliżyć Cię do nieprawidłowej pozycji na rowerze niż do niegarbienia się.


 

Chodzi Ci o podwyższenie kierownicy? To, że ćwiczenia nic nie dadzą jeśli na rowerze będziemy mieli nieprawidłową postawę, to nie ja wymysliłem tylko usłyszałem od specjalisty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwyższanie kierownicy kompletnie nic nie da. Jeżeli kierownica jest na wysokości siodełka, a jest to typowe MTB ( a nie Enduro czy Trail), to zalatuje to jakimś absurdem. Wyprostujesz plecy w odcinku lędźwiowym, a ręce nadal będą musiały sięgać do kierownicy. Nie tędy droga.

Nie rozumiem dlaczego ludzie tak panicznie boją się pochylonej pozycji. To właśnie plecami robi się "zasięg", przez co ręce mają bliżej do kierownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo maja slabe plecy, rece, a w przypadku szosy jeszcze brzuch obijany kolanami...i jest to jednak zupełnie inna pozycja niz znana i lubiana ;-) 

Na sosie to jeszcze kark dochodzi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Niekoniecznie strona, albo filmik, ale od siebie na początek polecam tę pozycję. Dotyczy akurat całego gorsetu mięśniowego a nie wyłącznie mięśni pleców: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/257615/ukryta-przewaga-trening-miesni-glebokich

Tak czy inaczej pozycja na rowerze to jedno (i niekoniecznie proste plecy są najlepsze), a np. kilka(naście) godzin dziennie przy kompie w pozycji siedzącej to drugie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Thomlodz napisał:

To, że ćwiczenia nic nie dadzą jeśli na rowerze będziemy mieli nieprawidłową postawę, to nie ja wymysliłem tylko usłyszałem od specjalisty

Wynurzenia specjalistów....
Jeden straszył młodą dziewczynę  zastrzykami i operacją.... Rezonans wykazał, że nie ma zmian.

Jak przyjechałem ze złamaną nogą chirurg stwierdził, że niemożliwe, żebym miał złamaną i że przesadzam, że mnie tak boli...
Potem dziwił sie, że mnie tak mało boli. :D Dalej twierdząc ze to niemożliwe, żebym tak złamał nogę.
Kolejny? Oko w takim stopniu uszkodzone, że nic się nie da zrobić.  Na drugie coś uzyskamy, ale niewiele i trzeba zabieg i czekać...  Inny specjalista i mamy na jednym 50% na drugim 80% z soczewkami.   Owszem tu i tak na chwile poprawę uzyskamy, ale kluczową chwilę. 

Hit z wczorajszej mojej wizyty u chirurga... Opatrunek hydrokolidowy zobaczyli i stwierdzenie... To jakaś taka guma to nie oddycha.. Coś pan to nakleił... :D  
Zawsze weryfikuj specjalistę...    Po prostu się opłaca szukać rozwiązań.

Wielu jak nie większość specjalistów powie Ci ze siłowy trening przy dyskopatii jest złem. A dobry dobierze Ci taki, że zapomnisz o problemie na długo. Tak samo wiele innych wad postawy  i dolegliwości "pleców" mądrze ćwicząc rozwiążesz.   
A co do pozycji to już masz opinię innych. Zresztą ile czasu spędzasz dziennie na rowerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale nie wiem, mamy wróżyć z fusów czy o co chodzi? Mostek to tylko jeden z elementów całego roweru, a na dodatek nawet nie ma podanej długości.

Zrób zdjęcie od boku jak siedzisz na rowerze, wtedy można się zastanawiać na pozycją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...