Skocz do zawartości

[rama stalowa] romet - spawanie


Rekomendowane odpowiedzi

Korozja powierzchniowa nie powinna prowadzić do takich problemów. Mam ramę stalową która ma 25 lat i nic takiego się nie dzieje.
Wada wykonania spawów lub materiału. Tak czy inaczej wstyd dla producenta. Widuje rowery tego producenta z czasów słusznie minionych i wciąż w użyciu a tu taki młodzieżowo się wyrażając "żonk", pisownia może być niepoprawna.
I to jest właśnie przykład jak istotna jest kultura techniczna produkcji ramy. Gdyby taka historia przytrafiła się uznanemu producentowi wymieniłby ramę bez względu na okres gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, radko10 napisał:

Gdyby taka historia przytrafiła się uznanemu producentowi wymieniłby ramę bez względu na okres gwarancji.

Tak, oczywiście po 35 latach... stalową zardzewiałą ramę z PRL'u ...

 

11 godzin temu, Poczworny napisał:

Chcę prosić o wskazówki dotyczącej jej spawania.

Śmietnik - cały taki rower kupisz taniej niż wyjdzie spawanie i lakierowanie tej ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Poczworny napisał:

Rama została niedawno pomalowana, więc szkoda mi się jej pozbyć. Spawanie będzie po znajomości, więc koszty odpadają. Potrzebuję wskazówek jak to uczynić. Czy wstawić miedzianą rurkę? 

[Teoria spiskowa] Może  piaskowanie grubszym śrutem lub/i mocne wypiekanie lub po pomalowaniu zaszkodziło tej ramie, i gdyby nie to, to dalej by jeździła.

Słyszałem opinię (nie pamiętam gdzie, może i tutaj) że wypiekanie zmienia właściwości ram cro-mo. Może w tym wypadku zmieniło w hi-ten czy z czego tam ta rama jest zrobiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczę... Turing 2! Toż to ja jeździłem na tej klasycznej damulce ponad 30 lat temu. Wykonałem na niej wzorcowy lot przez kierownika, z długim szlifem brodą po szutrze, a potem zostałem na  jej bagażniku odwieziony do domu :D Jeszcze stoi w moim rodzinnym domu, z oryginalnymi błotnikami alu, dynamem oraz siodełkiem Romet "plastik+sprężyny+pudełko na klucze". Ta rama wykonana jest po prostu ze stali takiej, jak Wigrusy, Gile czy Jubilaty. Autor tematu pomalował ją chyba na oryginalny kolor, ja mam od nowości właśnie taki czerwony, były jeszcze zielone. Musiałeś mieć pecha albo ostro szaleć,  żeby doszło do takiego pęknięcia. Jak wyżej, nie spawałbym. Najlepiej poszukać takiego roweru gdzieś w internetach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MaxCava napisał:

Co to za spawacz

Amator.

 

44 minuty temu, KurczakNorris napisał:

oryginalny kolor

Barw ram było wiele.

 

44 minuty temu, KurczakNorris napisał:

Musiałeś mieć pecha albo ostro szaleć

Był używany intensywnie przez ponad dziesięć lat. Zazwyczja stał osłonięty od opadów, ale na powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli ścisłości to takich ram się nie spawa ale lutuje na mosiądz. Ta podsiodłowa po prostu pękła, więc trzeba ją wymienić. Masz taką rurkę? Musiałbyś znaleźć dawcę (starą ramę rometowską). I trzeba by było wszystko rozlutować, włożyć nową rurkę i zlutować na nowo. I potem pomalować. Kompletnie nieopłacalne. Tak można reanimować jakieś wyjątkowo cenne ramy. Próba pospawania pękniętej rurki skończy się wytopieniem mosiądzu w mufie, cała rama pewnie się zwichruje. A jak nawet da się to jakoś posmarkać, to i tak pewnie zaraz pęknie na nowo. Daj sobie spokój z tą ramą.

14 godzin temu, kamilmozej napisał:

wypiekanie zmienia właściwości ram cro-mo

Ta rama na 99,9% nie jest cr-mo, Romet takie rurki stosował tylko w najwyższych modelach Jaguara (Superach i Specjalach). Wszystkie inne były z normalnej węglowej stali konstrukcyjnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radko10 napisał:

Określenie "dożywotnia gwarancja" prawdopodobnie określa kres życia pierwszego użytkownika co @some1 słusznie zauważył jest napisane drobnym druczkiem w warunkach gwarancji ;).

Kompromitacja do kwadratu z tym tekstem i to w czasie gdy masz net i setki wiarygodnych informacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...