Skocz do zawartości

[Przerzutka tył] Jak wyregulować RD-M8100 na standardowym haku przerzutki?


aruś

Rekomendowane odpowiedzi

To, że na haku direct mount dało się to wyregulować poprawnie, jest pewnie spowodowane innym kątem "schodka" na którym opiera się śruba regulująca b-gap. Ta przerzutka jest zaprojektowana pod standardowy hak i kasetę o największej koronce 51T, więc to, że dało się wyregulować do tej linii na starej ramie jest zbiegiem okoliczności.

Da się tej przerzutki używać z mniejszymi kasetami, tylko musisz dobrze dobrać długość łańcucha. Instrukcje shimano przewidują kasetę 51T, więc jeżeli korzystałeś z nich, to łańcuch jest pewnie za krótki. Łańcuch musi być tak długi, że przy wrzuconej najmniejszej koronce wózek przerzutki jest prawie poziomo do podłoża.

Ewentualnie możesz spróbować obrócić tą podkładkę zamontowaną na śrubie mocującej między hakiem a korpusem przerzutki tak, żeby śruba regulująca opierała się bezpośrednio o hak przerzutki. Wtedy powinno się dać wyregulować do tej linii na wózku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na 11 rzędowe Shimano serii m7000/m8000.

 

Tak, w temacie obok @aruś wrzucił inne zdjęcie, 11 koronek.

 

Jak zmieniałem ramę z Peaka (zwykły hak) na Authora (Direct Mount) i przykręciłem M8000 z oryginalnym adapterkiem, to przerzutka wisiała jak flak, nie ogarniała góry kasety, bujała się w trakcie jazdy. Także jestem wybitnie ciekawy jak to musiało działać przy zamocowaniu przerzutki na zwykły hak na haku DM. Tam przecież nic nie pasuje, 'jakoś działa' ale bardziej na zasadzie, że cudem biegi zmienia. O napięciu łańcucha nie było mowy. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku.

Dwa sezony przejeździłem na ramie z hakiem direct mount + RD-M8100 + kaseta 11-42 11rzędowa. Wszystko elegancko działało, chodziło bez poprawek i regulacji. Zero problemów. Miałem ustawione 46mm od śruby kółka przerzutki do ząbka kasety na największej koronce.

Zmieniłem ramę na taką ze zwykłym hakiem i przełożyłem napęd. Teraz jest problem ze śrubą B-gap.

Jeśli chodzi o długość łańcucha to aby uzyskać wózek przerzutki w położeniu równoległym do ziemi trzeba dodać do zalecanych 4 elementów łączących kolejne 6 . Razem będzie 10 plus spinka.

ogniwa.jpg.31f8632147a8c6ca4c6e5af4b8593f94.jpg

To wychodzi na to, że miał bym przy kasecie 42T mieć dłuższy łańcuch niż zalecany do 51T?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, aruś napisał:

Dwa sezony przejeździłem na ramie z hakiem direct mount + RD-M8100

Hm... M8100 weszło na rynek w czerwcu 2019, to jak mogłeś już dwa sezony na tym przejeździć? :P Raczej dwa razy po pół sezonu. :D Chyba, że dla Ciebie sezon jest od czerwca do września...

Teraz, aruś napisał:

Jeśli chodzi o długość łańcucha to aby uzyskać wózek przerzutki w położeniu równoległym do ziemi trzeba dodać do zalecanych 4 elementów łączących kolejne 6 . Razem będzie 10 plus spinka.

Co? Nie możesz po prostu dobrać długości łańcucha wg. zaleceń Shimano?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Przede wszystkim ta przerzutka nie jest przeznaczona do prazy z inną kasetą niż 10-51, więc każda inna kaseta może powodować problemy z regulacją.

Jak widać nie działa tak jak powinno na ten moment, a poprzednie ustawienie tak, że działało było tylko przypadkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...