Skocz do zawartości

[Koło] "odbijanie" koła


derlis

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Zaobserwowałem problem dzisiaj; ile jeździłem z nim nieświadomie - nie wiem

Chodzi o odbijanie koła w lewą stronę podczas pedałowania

im mocniej "depnę" (nieważne którą nogą), tym bardziej koło odbija w lewo w momencie tego depnięcia. Przy naprawdę porządnym depnieciu opona potrafi nawet otrzeć o widelec na dole...

Koło nie jest wykrzywione, ponieważ kiedy jadę na luzie, wszystko jest w porządku. Jest też solidnie dokręcone.

Co jest grane? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, miałem rower na identycznej ramie, bo Gianta Rincona. Bouldera ma moja luba do dziś. I moim zdaniem po paru latach pałowania ta rama zrobiła się jakaś taka wiotka. Oglądałem ją setki razy, analizowałem pod kątem użytkowania szerokiej opony i takie miałem wrażenie, że na początku było sztywno, a po kilku latach prawie nieużywany Boulder lubej nadal był sztuwniutki a ten mój Rincon jakiś taki rozchwiany.

 

To, co może być, to albo słaby zacisk piasty, albo wiotkie koła, gną się podczas intensywniejszego pedałkowania. No albo usterka, ale na to bym nie stawiał w pierwszej kolejności. No i jakie opony masz? Tam się 2.0 mieściło w ramie, a 2,25 to już tak na styk, że trzeba było cycki z opon obcinać, bo piłowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winowajcę juz chyba znalazłem

Te śruby na których siedzi widelec (to się chyba zwie suport?) - wszystko luźne, normalnie wyciągnąłem z koła

Pytanie jak to złożyć z powrotem?

Bo jest ta jedna strona od wolnobiegu której nie da się wyciągnąć - tę drugą wyciągnąłem i ona ma na końcu gwint - mam ją w tamtą przy wolnobiegu wkręcić? Czy jak?

EDIT: Teraz rozpadła się całość.. i widzę że tych dwóch elementów w ogóle nie da się ze sobą skręcić... to jak one się w tym kole trzymają? A może to wina kulek? też większość powypadała... i nawet nie wiem gdzie były :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeśli dobrze kolegę zrozumiałem, to wyjął oś od strony przeciwnej do wolnobiegu/kasety, natomiast od strony napędowej nie ma zapewne takiej możliwości bo całość może trzymać bębenek. Oznacza to tylko jedno - oś pękła, bo nie ma możliwości, aby była złożona z dwóch kawałków. Potencjalnie piasta do wymiany, a na pewno oś wraz z kulkami.

Czekam jednak na zdjęcie do ostatecznej oceny sytuacji, bo zdecydowanie mogłem źle zinterpretować opis @derlis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem, zdalem sobie sprawe z pomylki w momencie w ktorym nie moglem juz edytowac komentarza, a nie chcialem czwartego z rzedu dodawac

Tak, dokladnie tak bylo, stronaprzeciwna od wolnobiegu wyszla sobie luzem; tamta druga poczatkowo sie trzymala, ale potem sama wypadla

Faktycznie pękło, bo w środku tej mniejszej części jest ten pęknięty fragment gwintu

20200916_084703~2.jpg

20200916_084609~2.jpg

20200916_084541~2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

W takim razie jeśli piasta po jeździe z pękniętą osią jeszcze żyje, to można ją reanimować, wymienić kulki, sprawdzić bieżnie plus nowa oś i konusy. Jeśli zniszczenia nie nadają się do naprawy konieczna będzie wymiana piasty lub całego koła, co może być nawet tańsze niż wszystkie inne zabiegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś ( masz ) piastę na wolnobieg nie kasetę. Jeśli wybierzesz koła na kasetę to licz się z kosztem zakupu kasety ( i łańcucha ) Masz zapewne 7 biegów z tyłu ?

/edit

Kup takie jak miałeś czyli pewnie takie :

http://e-bmx.pl/opis/9249870/kolo-tyl-26-giant--assess-zacisk.html

I po kłopocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystans to kosztuje 3 pln. Kaseta 7 sp + dobry łancuch to prawie 100 pln. Pakować w rower 450 pln ? W bardzo ciężkie koła ( 2500 gr ) 330 pln ?  Jak wygląda reszta roweru, jaki jest osprzęt, stan, czy to ma sens ? Obstawiam, że niewielki.

tak, kaseta to zębatki nakładane na bębenek, który jest częścią piasty, wolnobieg się nakręca na korpus piasty. Wolnobieg masz zapewne 14-28 zębów kasety mają mniej 11-28, 11-30, 11-32 ( mam na myśli najmniejsza koronkę )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...