Skocz do zawartości

[zdrowie] Dolegliwości potreningowe


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

na wstępie zaznaczę, że jestem w trakcie diagnozy u kardiologa. Pierwsze badanie (EKG i wywiad) poszło ok (0 uwag) ale w kolejce jeszcze labox i echo serca.

A teraz do rzeczy - rzadko ale jednak zdarzają mi się po treningu zawroty głowy. Ostatnio jednak miałem niefajną przygodę (2 tygodnie temu) - od początku źle mi się jechało, nawinąłem się kumplom na koło i doczołgałem się z powrotem - ewidentnie przegrzany i prawie na pewno trochę odwodniony (choć wypiłem relatywnie sporo). Po ty zdecydowałem się na wizytę u lekarza.

Jednak dziś po treningu miałem pierwszy raz bardzo niefajną reakcję organizmu. Trening jak trening - miewałem mocniejsze ale.. po powrocie, kąpieli, ogarniając kolację coś dość gwałtownie się stało i zacząłem widzieć podwójnie. Skutkiem - zawroty i ból głowy.

Jak sądzicie - czy to spadek cukru? Czy może jednak powinienem się martwić bardziej? W sobotę mam jechać jakieś drobne zawody - zmieniłem już dystans na krótszy ale biorąc pod uwagę dzisiejszą akcję zastanawiam się czy w'gle startować.

Edytowane przez sad_android
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz jeszcze jakieś inne problemy, np. z kręgosłupem?

U mnie od 2 sezonów też po intensywnym treningu występują niefajne objawy i czasami nawet 2 dni dochodzę do siebie. Coraz gorzej znoszę wysokie temperatury i jazdę w słońcu. Jeśli trenuję w nocy i jest poniżej 20°C, to wszystko w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po intensywnym treningu się nie schłodzisz, czyli po prostu się zatrzymasz, to mogą wyjść takie objawy, m.in. zaburzenia widzenia. Poczytaj dlaczego np. po długim biegu nie należy po prostu siadać. Pomaga wtedy podniesienie nóg do góry. Od roweru tak nie miałem, ale po biegu (ok. 13km po długiej przerwie) raz mi się zdarzyło i to dopiero po kilku godzinach. Teraz jeśli już biegam, to ostatnie 10-15 min. wracam normalnym krokiem. Jako amator nie byłem świadomy pewnych spraw :P. Zakładam, że jesteś zdrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sad_android napisał:

ewidentnie przegrzany i prawie na pewno trochę odwodniony

A może najnormalniej nabawiłeś się udaru cieplnego?   To by tłumaczyło następne problemy.   Zasadniczo po udarze należy sobie zrobić dłuższą przerwę od słońca i od wysiłku.  I sprawa raczej jest z tych poważnych, a nie do zbagatelizowania.  Udar to poważny uraz dla organizmu. Nawet ten z tych "lekkich"
Jak czujesz, że jesteś przegrzany to mówisz kolegom sayonara chłodzisz i turlasz widokową trasą do domku a nie łapiesz sie koła.

Zawroty głowy... Zbadaj ciśnienie. Często. Przed po a może i w trakcie treningu.
Piszesz, że się odwodniłeś. Może odwodniony jesteś cały czas i nawet o tym nie wiesz. Nawodnienie szczególnie u osób trenujących jest procesem trudnym. I wcale w okresie chłodnym nie łatwiejszym niż w ciepłym.

10 godzin temu, sad_android napisał:

choć wypiłem relatywnie sporo

Nawodnienie nie dokona się magicznie w czasie jazdy. Nie ma szans, żebyś utrzymał też poziom nawodnienia pijąc w czasie jazdy. Na spacerze rowerowym może i tak, ale na treningu gdzie łapiesz sie koła?    Nie ma szans.  Zastanów się ile I CO pijesz na co dzień.  Przed jazdą i po jeździe. 
Zawroty głowy mogą być z odwodnienia. Dodatkowo odwodnienie powoduje, że spada Ci ciśnienie krwi i masz problem.

Oczywiście cukier też może być. Odchudzasz się?  Liczysz kalorie? Piszesz o treningach. Pilnujesz bilansu kalorycznego?  Może sie głodzisz i nawet o tym nie wiesz.   Też przy intensywnym jeżdżeniu całkiem możliwe. I wcale nie koniecznie będziesz chudł w oczach.
Często się idzie takim skrótem. Nie jestem chudzielcem i nie chudnę szybko to sie nie głodzę... 

Skoro problem występuje przy  wysiłku,  rozważ badanie wysiłkowe. Często zwykłe ekg i echo nic nie pokazują a dopiero badanie podczas wysiłku pokazuje problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, KrisK napisał:

 

Cytat

A może najnormalniej nabawiłeś się udaru cieplnego?   To by tłumaczyło następne problemy.   Zasadniczo po udarze należy sobie zrobić dłuższą przerwę od słońca i od wysiłku.  I sprawa raczej jest z tych poważnych, a nie do zbagatelizowania.  Udar to poważny uraz dla organizmu. Nawet ten z tych "lekkich"
Jak czujesz, że jesteś przegrzany to mówisz kolegom sayonara chłodzisz i turlasz widokową trasą do domku a nie łapiesz sie koła.

O to mam do siebie największe pretensje - powinienem chłopakom przybić piątkę i wrócić - ostatecznie nie mam już 20 lat

Cytat

Zawroty głowy... Zbadaj ciśnienie. Często. Przed po a może i w trakcie treningu.

Wszystko gra - podczas treningu ciśnienia nie mierzyłem jeszcze nigdy (nie mam jednak wozu z lekarzem za sobą ;) ). Fakt faktem, że zdarza mi się to super rzadko więc może niepotrzebna panika aleee..

Cytat

Oczywiście cukier też może być. Odchudzasz się?  Liczysz kalorie? Piszesz o treningach. Pilnujesz bilansu kalorycznego?  Może sie głodzisz i nawet o tym nie wiesz.

Liczę kalorię i patrzę na dietę - wydaje mi się, że z głową ale zacząłem mieć wątpliwości.

No nic - dzięki za komentarze - dziś odlałem troszkę juchy do laboratorium - zobaczymy co wyjdzie. Jeśli będzie ok to myślę jeszcze o odwiedzeniu neurologa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad jakimś sensowym testem wydolnościowym. Mam wrażenie, że więcej może on powiedzieć niż tona badań.  Sam się zastanawiałem, ale znowu bardziej się szlajam niż cisnę na rowerze.
Kiedyś po każdej jeździe miałem zamułę, a i zawroty głowy się zdarzały.  Potem podszedłem do tego bardziej sensownie i na długo nawet ~100km wieczorem mnie budziło i dawało energię a nie zmęczenie.  A ostatnio znowu mnie zamuła złapała. Ale jazda wieczorami po całym dniu pracy na szybko, żeby km złapać i jakoś tak sie potem zaczęło słabo jeździć. I rzeczywiście jak sobie popatrzyłem na te śmieszne wykresy w elevate to twierdzą, że było "overload"  Teraz niby jest ok ale nie mam siły (i samozaparcia) żeby przycisnąć. I mięśnie i wydolność mnie trzymają.    Jak sobie tego pilnowałem to nie czułem, że jeżdżę... 

Może po prostu za bardzo ciśniesz.  Te zasady treningu są dość skomplikowane a od optymalnego zakresu do przeciążenia jest bardzo niedaleko.   Do tego dochodzi stres praca niedospanie...  Przegrzanie raz czy drugi...  Za mało picia w dni przed treningiem, bo się chłodniej zrobiło i nie chce sie tak pić.  Raz przegniesz i potem dobrą chwilę się organizm musi zbierać a my się zastanawiamy, o co mu chodzi ;)

Lekarz powinien być sportowy najlepiej od rowerzystów, żeby wiedział, o czym rozmawiacie... :D:D:D  Ale też zasady nie ma, bo widziałem diagnozę lekarza kolarza i prowadzącego kolarzy i mnie z nóg zwaliła... Wprost mówiłem, żeby iść z tym do kogoś innego, bo to jest niemożliwe...  Potem rezonans zaorał opinię pana doktora....   Z wizji operacji doszliśmy do masażu...  

Co do problemów z wydolnością i sercem  dobrze jest założyć holter i zrobić trening...  
Jak zrobisz porządny trening i będziesz miał te zawroty po nim to dopiero będziesz wiedział co na to Twoje serce.  

Teraz, sad_android napisał:

(nie mam jednak wozu z lekarzem za sobą

Wystarczy ciśnieniomierz nadgarstkowy. ;)   Tylko ze tak naprawdę musiałbyś mierzyć to ciśnienie częściej, żeby wybadać anomalię.
Koledzy mogli by być mocno zdziwieni jak byś na każdym postoju mierzył ciśnienie :D   Dla tego jakiś test wydolnościowy może być niezły... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...