Skocz do zawartości

[Zdrowie] Bolące stopy - SPD


Katrina

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
Pomocy... Od dłuższego czasu dzieje się coś niedobrego z moimi stopami kiedy jadę na rowerze. Kombinowałam już z ustawieniami bloków na butach, zmieniałam buty ale problem powraca.
Co boli? "Lateral plantar nerve" - jak na załączonym obrazku. Dokładniej boli część podbicia znajdująca się przed palcami.
Zmieniałam buty z sh*tmano na jakieś decathlonowe ale to problemu nie rozwiązało, zmieniłam na sh*tmano zapinane na linkę z kołkiem - problem dalej istniał. Próbowałam zmieniać położenie bloku na bucie - góra, dół, na bok do środka. Nadal bolało, momentami tylko przenosząc ból w kierunku do zewnętrznej krawędzi stopy.
Dzisiaj zanabyłam pedały platformy "DARTMOOR STREAM SPACE", założyłam miękkie buty i... oberwałam z kolei od wystających pinów.
Zgodnie z radami od kolarzy próbowałam twardych butów (sidi) i niestety ból również w końcu wystąpił.

Zastanawiam sie czy nie jest to spowodowane jazdą samochodem gdzie lewa stopa operująca sprzęgłem naciska pedał będąc opartą o podłogę, i naciska pedał miejscem za palcami ale na górnej części podbicia. To czasami boli nawet w samochodzie. Z prawą stopą też jest podobnie, minimalnie może tylko lepiej.

Pomocy... Bez rozwiązania tego problemu nie jestem w stanie dalej prowadzić treningów, bo ból nie pozwala mi mocniej naciskać na pedały. :[





 

stopa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyj się swojej pozycji na rowerze. Tzn rozmiar ramy, ustawienie bloków, siodełko(czy jest prawidłowo dobrane), kierownica. Wszystkie te elementy powinny być dostosowane do twojej budowy. Każdy jest trochę niesymetryczny i rower przy długich jazdach i uwypukla pewne problemy anatomiczne. 
Na szosie do amatorskiej jazdy znakomitym pomysłem są opony na 4.5 bara. I wiem co piszę bo przejeździłem amatorsko na 8 barach przez 15 lat. 
Ja na szosie używam spd  do trekingu.
Ból stopy miałem wtedy kiedy jeździłem  parę h w pedałach do mtb w średnich butach.
Do wielogodzinnych treningów muszą być wygodne buty te które ci pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ból z boku stopy może pomóc zmiana kątu wpięcia buta. U mnie coś takiego pomogło. Używa się do tego specjalnych podkładek pod bloki spd, które z jednej strony są wyższe niż z drugiej. Problem taki że jest ciężko z oddzielnym kupnem takich podkładek w Polsce, ja sprowadzałem je sobie z USA. Można spróbować popytać u bikefitterów, czy mają takie dostępne, lub wydrukować na drukarce 3d

model do druku spd-sl - https://www.stlfinder.com/model/shimano-spd-sl-cleat-wedges-B9HGzZGM/8043514/

spd mtb - https://www.stlfinder.com/model/shimano-mountain-spd-cleat-wedges-z1x1KLaT/7598959/

Nie testowałem tych modeli 3d i jak to wyjdzie na drukarce. Za to wcześniej zanim kupiłem takie gotowe, to wyciąłem sobie z plastiku podkładkę pod jedną stronę bloku i dosyć ok to zadziałało.

*domowy bikefit proszę robić z rozsądkiem :P, najlepiej jednak skonsultować się ze specjalistą*

Foot-Pressure2.png

2DegreeWedge_OverheadView.jpg

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to mam, ale właściwie tylko na szosie ( buty, bloki spd ). Wiem, że nie jestem jedyny. Na mtb problem w zasadzie nie występuje. ( Te same buty ) Może to kwestia punktów podparcia, spd ma ich mniej niż szosowe bloki ( pedały mam 520 i 540 ) lub pedałów. Nie wiem sam, zgaduję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej
Bolące stopy występują tylko na rowerze. Lewa stopa - owo podbicie - pobolewa w trakcie jazdy samochodem jak częściej używam sprzęgła.
Pedały M520, bloki wypinające tylko w 1 kierunku.
Dotyczy roweru poziomego więc ustawienia kierownicy i "siodełka" tu nie mają najmniejszego znaczenia.
Może zainwestować w te pedały i bloki szosowe z tymi 3 dziurami?
Wedges - zobaczę i spróbuję.
Nie, wizyty u ortopedy nie było. Zresztą nie chcę się wpychać do lekarzy jak mnie muszę w takim sezonie grypy jaki obecnie mamy.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
16 godzin temu, Katrina napisał:

Zgodnie z radami od kolarzy próbowałam twardych butów (sidi) i niestety ból również w końcu wystąpił.

Jak już się przekonałaś , zmiany butów nie przyniosły rezultatu. Podejrzewam,że zmiana bloków na szosowe ( zakładając, że masz odpowiednie buty ) też nie przyniesie pozytywnych efektów tym bardziej ,że odczuwasz ból przy operowaniu sprzęgłem . IMO szkoda kasy na kolejny wydatek.

Jeśli nie chcesz spotkać się z lekarzem podejdź może do terapeuty ( osteopata ) ,który sprawdzi ,czy nie ma blokad nerwów lub jakiś wyczuwalnych zmian. Niestety Forum nie jest dobrym miejscem do diagnozowania dolegliwości. 

Nie było żadnej kontuzji w tak zwanym międzyczasie?

 

Był omawiany podobny przypadek , gdzie zakup butów szosowych okazał się być niepotrzebnym wydatkiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Durnykot - dzięki za linka, poczytałam.

Osteopata - jak nic nie innego się nie uda to nie pozostanie mi nic innego jak się przejść. Na razie tak jakby mnie oświeciło, że może(?) źródłem moich problemów jest chodzenie w zbyt miękkich butach? Noszę (nie biegam w tym) coś takiego: https://www.decathlon.pl/buty-run-100--id_8351800.html

Z kolei w domu tylko miękkie klapki. Więc może moje stopy odzwyczaiły się od twardego obuwia i im nie w smak SPDy?
Kontuzji nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[dla potomnych bo to troszkę wiedzy]
Tak jak w poprzednim poście - to jest chyba to. Odstawiłam miękkie buty SPD, ponownie zaoprzyjaźniłam się z twardymi SIDI - coś podobnego do tego:
https://imged.pl/buty-spd-sidi-buvel-r-42-mtb-34120290.html

Dtopa tak już nie boli, przestało boleć podbicie pod palcami, za to boli jakby krawędź z lewej strony lewej stopy, w okolicach środka jej długości. I tu prawdopodobnie owe "wedges" mi by pomogły ten ból zniwelować. W każdym bądź razie jeździć się da.

Odnośnie butów z blokami szosowymi - miałam przyjemność dzisiaj rano rozmawiać z jednym z szoszonów i on z kolei by szedł w stronę SPD MTB, ponieważ znajdowanie blokiem pedału, wpinanie się i wypinanie się z niego w szosie jest trudniejsze. Także z tym to ja się jednak wstrzymam.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bloki są ustawione poprawnie, to następną rzeczą jest wymiana wkładek.
Testowałem miękkie, profilowane do biegania z pianką memory i twarde (oryginalne).
Te ostatnie są najlepsze na dłuższe wyjazdy. W pierwszych po kilku godzinach nie mogłem stanąć na asfalcie.
Dodatkowo w lewej stopie w punkcie podparcia mam chyba jakiś nerw, bo czuję go jak chodzę w klapkach :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...